Praga: nowa władza, nowa jakość?

Karol Szyszko    2015-01-17 18:29:14

W środę na Pradze Północ odbyło się jedno ze spotkań dyskusyjnych poświęconych priorytetom rozwojowym dzielnicy oraz przygotowaniom do II edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Była to również okazja do poznania władz dzielnicy. Frekwencja dopisała, a nowy zarząd wywarł duże wrażenie.

Sala konferencyjna Urzędu Dzielnicy przy ul. Kłopotowskiego 15 została wypełniona po brzegi. Przyszło ponad 100 osób. Na początku spotkania dzielnicowa koordynatorka budżetu partycypacyjnego omówiła tegoroczne zasady przeprowadzenia budżetu na Pradze: do dyspozycji mieszkańcy mają 2 mln 755 tys. złotych, dzielnica nie będzie podzielona na podobszary i nie został ustalony górny limit wartości poszczególnych projektów. Zaproponowała również godziny dyżurów konsultacyjnych z autorami projektów. Prawie połowa spotkania dotyczyła jednak nie tyle budżetu partycypacyjnego, a właśnie priorytetów rozwojowych oraz problemów, które mieszkańcy chcieli przedstawić nowym włodarzom Pragi.

Silną reprezentację stanowili m.in. seniorzy z ul. Brzeskiej oraz rodzice ze szkoły podstawowej przy ul. Białostockiej. Ci pierwsi wręczyli burmistrzowi list otwarty, w którym wzywali władze dzielnicy do jak najszybszego przyznania ich Domowi Dziennego Pobytu nowego lokalu, przystosowanego do prowadzenia zajęć dla osób starszych. Ich obecna siedziba mieści się na 1 piętrze starej kamienicy, która wymaga remontu i nie nadaje się na siedzibę takiej placówki. Rodzice uczniów szkoły podstawowej pytali i prosili o pomoc w sprawie roszczeń do terenu przyszkolnego boiska i braku pieniędzy na podstawową działalność. Burmistrzowie obiecali zająć się tymi sprawami w najbliższym czasie. Niebawem powstanie dzielnicowa Rada Seniorów (ciało konsultacyjno-doradcze), a przedstawiciele rady rodziców zostali zaproszeni na spotkanie z zastępcą burmistrza odpowiedzialnym za oświatę.

W ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów. Padły propozycje m.in. dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, projektu edukacyjnego ws. zachowania czystości po psach czy nowych miejsc do spędzania czasu dla młodzieży. Naczelnicy dzielnicowych wydziałów zachęcali mieszkańców do składania projektów, które mają szansę na szerokie poparcie i podawali kosztorysy przykładowych inwestycji. Krzysztof Michalski, członek stowarzyszenia PSM Michałów, zaproponował przeniesienie dyżuru koordynatora z czwartku na poniedziałek. –  Osoby pracujące, zwłaszcza po drugiej stronie Wisły będą miały problem z dotarciem do urzędu w godzinach 13-15. Mamy tylko miesiąc na składanie projektów. Warto rozważyć zmianę terminu i wydłużenie dyżuru konsultacyjnego – zaapelował do władz dzielnicy. W odpowiedzi na postulat, dyżury zostały przeniesione i odbędą się również w poniedziałki w godz. 14-18. – Postanowiliśmy z zarządem, że wyznaczymy w każdym wydziale koordynatora ds. budżetu partycypacyjnego i wywiesimy ich nazwiska na stronie internetowej. Będą Państwo mogli bezpośrednio kontaktować się z pracownikiem danego wydziału – powiedział zastępca burmistrza Dariusz Kacprzak.

Mieszkańcy zaproponowali również zwiększenie liczby miejsc, w których będzie można osobiście zagłosować. W ubiegłym roku urna stała tylko w Urzędzie Dzielnicy. Zarząd przychylił się do tego wniosku i obiecał stworzenie dodatkowych punktów. Padły również pytania o formę promocji budżetu. – Osobiście będę starał się zaangażować jak najmocniej w promocję idei budżetu partycypacyjnego, by zachęcić jak największą grupę mieszkańców Pragi do składania swoich projektów, a także wzięcia udziału w głosowaniu – zadeklarował burmistrz Lisiecki. Do promocji zostanie również wykorzystany Zakład Gospodarowania Nieruchomościami i jego oddziały. Obecny na sali pracownik biblioteki również zaproponował pomoc, podobnie jak w poprzednim roku. 

Na koniec burmistrz Paweł Lisiecki zadeklarował dalsze spotkania z mieszkańcami, poświęcone innym tematom niż budżet partycypacyjny. – Uważam, że skarbem Pragi są ludzie, którzy tutaj mieszkają, tutaj żyją i tworzą. Skarbem są społecznicy, którzy w wielu przypadkach nie dzięki urzędowi, ale mimo urzędu, przez wiele lat działają na rzecz tej dzielnicy. Musimy wsłuchiwać się w Państwa potrzeby i pomysły, bo co tu dużo mówić, ani ja, ani moi zastępcy wszystkich rozumów nie zjedliśmy. Jesteście dla nas skarbnicą wiedzy – powiedział.

Uczestniczyłem już w wielu spotkaniach władz samorządowych z mieszkańcami i muszę przyznać, że spotkanie na Pradze na długo zapadnie w mojej pamięci. Z jednej strony, z dużym optymizmem patrzyłem na licznie przybyłych mieszkańców – ponad 100 osób na spotkaniu to chyba rekord całej serii spotkań w warszawskich dzielnicach. Z drugiej strony, zaimponowała mi postawa władz dzielnicy. Na sali zasiedli burmistrz i jego zastępcy, przewodniczący i zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy, szef zespołu ds. BP oraz większość naczelników, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców. Co ważne, zarząd dzielnicy starał się w miarę możliwości od razu reagować na postulaty mieszkańców, czego efektem są m.in. dodatkowe dyżury konsultacyjne w poniedziałki, koordynator w każdym wydziale, aktualizacja dzielnicowej strony www, czy zwiększenie ilości miejsc do głosowania.

źródło zdjęcia: www.skupinskipawel.pl aut. Konrad Wroński

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny – nowe rozdanie

Budżet partycypacyjny. Gdzie najwięcej pieniędzy?

Paweł Lisiecki nowym burmistrzem Pragi Północ

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...