(Nie)wystrzałowy problem

Jacek Baliński    2015-01-18 08:22:23

Kilka dni temu media obiegła informacja o planowanym festiwalu fajerwerków, który miałby się odbyć jesienią w okolicach Stadionu Narodowego. Nie wszystkim jednak pomysł organizacji tego wydarzenia się spodobał – mieszkańcy Pragi zamierzają złożyć petycję w sprawie odwołania imprezy. Protestuje również koło warszawskie Partii Zieloni.

Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne, bo tak brzmi pełna nazwa festiwalu, zaplanowane są na 5 września br. Na oficjalnej stronie Stadionu Narodowego są one zapowiadane jako „szczyt pirotechnicznego kunsztu połączonego z muzyką oraz innymi atrakcjami”. W rozciągniętym na sześć i pół godziny wydarzeniu mają wziąć udział łącznie cztery zespoły, z których każdy przedstawi 20-minutowe show. Jak mówią organizatorzy, w niebo zostanie wystrzelonych ponad 6 000 ładunków wybuchowych. Jeśli impreza dojdzie do skutku (nie ma jeszcze oficjalnego pozwolenia), byłaby to już druga jej edycja – pierwsza odbyła się przed dwoma laty na lotnisku Muchowiec pod Katowicami.

Od momentu startu promocji festiwalu, nie słabną głosy sprzeciwiające się jego organizacji w planowanej lokalizacji. Nie przebierał w słowach m.in. Adam Wajrak z „Gazety Stołecznej”: „(…) ale przecież wszyscy posiadacze psów, kotów i papug nie wyjadą, nie wyjadą też ci, którzy po prostu nie lubią huku. Nie da się ewakuować ptaków z parków po jednej i drugiej stronie Wisły, nie wiem, jak sobie poradzą zwierzaki w pobliskim ogrodzie zoologicznym. Spytam więc grzecznie, choć na usta ciśnie się pytanie znacznie cięższe: czy kogoś porąbało? A skoro tak, to może powinny zareagować władze miasta i po prostu nie dać zgody na takie głupoty w centrum, gdzie mieszkają ludzie i zwierzęta.”

Do władz miasta zamierzają zwrócić się mieszkańcy okolic Stadionu. Jedna z prażanek założyła na popularnym portalu społecznościowym wydarzenie, w którym informuje o planie złożenia petycji na odpowiednie ręce – jeśli tylko zbierze się wystarczająca ilość ludzi gotowych poprzeć protest. Do tej pory swoją gotowość zgłosiło ponad 800 osób. Przeciwko II Międzynarodowym Pokazom Pirotechnicznym opowiedziało się również koło warszawskie Partii Zieloni, argumentując swoje stanowisko „szkodliwością społeczną” imprezy. „Zaplanowany pokaz wygeneruje hałas przekraczający dopuszczalne normy, spowoduje emisję do atmosfery dużej ilości szkodliwych pyłów (…). Nasz niepokój dotyczy skutków tej niczym nieuzasadnionej kanonady dla [m.in.] samopoczucia warszawianek i warszawiaków oraz zdrowia ich zwierząt domowych (…)” – możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu.

Problemu nie widzi natomiast rzecznik ratusza Batosz Milczarczyk, który w rozmowie ze „Stołeczną” stwierdził: „Miasto to żyjący organizm, w którym raz na jakiś czas jest miejsce i dla głośniejszych imprez”. Dodał przy tym, że „Stadion Narodowy musi tętnić życiem”. Organizatorzy uspokajają, że festiwal będzie możliwie nieuciążliwy dla mieszkańców Saskiej Kępy, Kamionka i okolic.

Czyje będzie na wierzchu – dowiemy się najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach.

Zdjęcie: Wikimedia Commons.

ZOBACZ TAKŻE:

Miasto wychowuje aktywistów

Nowe ulice. Beton i...donice

Milion nowych drzew w Warszawie

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...