Tydzień pod znakiem budżetu. Podsumowanie

Karolina Wiśniewska    2015-01-18 18:28:58

Pani prezydent dopełniła brakujące w dzielnicowej mozaice zarządy, dzięki czemu nowe władze zyskały w końcu Bielany i Ursynów. Niemałe zmiany nastąpiły również w warszawskich kręgach partii Zieloni. „Pierwsze skrzypce” w ostatnich dniach odgrywały jednak pieniądze. Stołeczni radni uchwalili budżet na 2015 rok. Mieszkańcy zaś rozpoczęli składanie projektów w ramach II edycji budżetu partycypacyjnego. Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

PONIEDZIAŁEK:

R.Kempa i T.Mencina – brakujący burmistrzowie

W poniedziałek Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o tym, kto pokieruje Ursynowem oraz Bielanami. W obu przypadkach wybór był jedynie formalnością, a pani prezydent powołała dokładnie takie składy zarządów, o jakie wnosiły rządzące dzielnicami koalicje. Burmistrzem Ursynowa został Robert Kempa (PO), a jego zastępcami Piotr Zalewski (PO), Wojciech Matyjasiak i Łukasz Ciołko (obaj z IMU). Na gospodarza Bielan mianowano z kolei Tomasza Mencinę (zdjęcie po lewej), wraz z którym do zarządu weszli: Ilona Soja-Kozłowska (PO) oraz przedstawiciele SLD – Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski. Ingerencja pani prezydent wynikała z faktu, iż radni nie zdołali – w ciągu 30 dni od pierwszego posiedzenia – powołać swych zarządów samodzielnie. Hanna Gronkiewicz-Waltz miała na to 14 dni, lecz zdecydowała się dość szybko, czym wywołała gdzieniegdzie niemały ambaras...

Czytaj: Przegląd Zarządów dzielnic

---------------------------------------------------------

WTOREK:

Ekspresowa sesja na Ursynowie

Wtorkowa sesja na Ursynowie trwała niewiele ponad 30 minut, choć – zgodnie z zapowiedzią – radni planowali wybrać na niej nowego przewodniczącego (o co zabiegała rządząca dzielnicą Platforma Obywatelska). Nieoczekiwanie pojawił się jednak problem z zachowaniem wymaganej większości. Bowiem wskutek wydanego dzień wcześniej zarządzenia pani prezydent (wchodzącego w życie z dniem podpisania), Tomasz Mencina został burmistrzem Bielan i – jak przypuszczano – powinien przestać pełnić funkcję radnego.

We wtorek (przed sesją) Hanna Gronkiewicz-Waltz skorygowała jednak treść zarządzenia tak, aby wchodziło w życie z dniem następnym, czyli 14 stycznia. Sam Tomasz Mencina zgodził się przejąć obowiązki burmistrza również dopiero od tej daty. Pojawił się zatem prawny galimatias: czy pan Mencina jest nadal radnym, czy już nie. Problem nie został rozstrzygnięty nawet przez obecną na sali mecenas. Przewodnicząca Katarzyna Polak, która miała pożegnać się ze swoim stanowiskiem – przerwała obrady.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Radni rozdysponowali pieniądze. Budżet 2015

Środki na rewitalizację Pragi, więcej pieniędzy na edukację i kulturę. Mniej – na komunikację i inwestycje. Pani Prezydent zapewnia o coraz lepszej sytuacji finansowej stolicy, a radni uchwalają budżet na 2015 rok. Opozycja krytykuje plan, przekonując, iż pod względem inwestycyjnym jest najgorszy od ośmiu lat, po czym wnosi swoje poprawki. Platforma postulatów słucha, ale poprawki ostatecznie odrzuca. – To dobry i bezpieczny budżet kontynuacji – mówią. Planowane dochody to 14,165 mld a wydatki to 14,867 mld, zatem deficyt wynosi około 700 mln zł. Sprawdź szczegóły.

Najważniejsza sesja – sesja budżetowa za nami. Plan gotowy, czas zatem zabrać się za jego realizację.

Czytaj: Budżet 2015 – opinie i komentarze.

Nowa radna Warszawy

Na czwartkowej sesji ślubowanie złożyła Gabriela Szustek. Nowa radna zasili klub Platformy Obywatelskiej, zastępując Piotra Jaworskiego, który został wybrany na burmistrza dzielnicy Białołęka.

Bemowo grozi „impeachmentem”

W czwartek zarząd Bemowa wydał uchwałę zobowiązującą panią prezydent do ostatecznego udzielenia pełnomocnictw. Krzysztof Zygrzak przekonuje, że jest to autonomiczna decyzja stołecznego ratusza, która – mimo upływu ponad 30 dni – nadal nie zapadła. Nowe władze dzielnicy oświadczają, iż dają Hannie Gronkiewicz-Waltz ostatnie siedem dni. W przeciwnym razie zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa. – Może się to skończyć się "impeachmentem". Posiadamy w tej sprawie niezależną ekspertyzę prawną – mówił K. Zygrzak.

PIĄTEK:

Podwójne wybory bemowskiego zarządu – niepotrzebne

Tydzień temu na łamach „Polityki Warszawskiej” informowaliśmy o ponownym wyborze zarządu dzielnicy Bemowo. Radni rządzącej pod batutą Dąbrowskiego koalicji – w odpowiedzi na zarzuty ws. nieprawidłowości – postanowili po raz kolejny „namaścić” J.Gręziaka oraz R.Kulikowskiego na wiceburmistrzów. W piątek, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała oświadczenie, w którym uchyliła ów drugi wybór, uznając pierwszy. „W dniu 18 grudnia 2014 r. Rada Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy (…) dokonała już wyboru zastępców burmistrza dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy” – czytamy w zarządzeniu. Tym samym, już w grudniu doszło do ukonstytuowania się organu wykonawczego dzielnicy.

Powyższa decyzja nie równa się z przyznaniem przez stołeczny ratusz pełnomocnictw, o które Krzysztof Zygrzak i jego zastępcy nadal zabiegają (patrz wyżej).

----------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Budżet partycypacyjny. Start!

Chodniki, place zabaw, zajęcia pozalekcyjne...Warszawiacy ponownie decydują, na co przeznaczyć środki z budżetu partycypacyjnego. W piątek przedstawiciele ratusza przedstawili szczegóły plan tegorocznej edycji, a w sobotę ruszyła akcja składania projektów. 51 mln zł do rozdysponowania dla mieszkańców i mnóstwo pomysłów na to, jak upiększyć swoją okolicę. Media społecznościowe pełne są już różnych wspólnych inicjatyw, które mają zapobiegać dublowaniu projektów i większej efektywności w przyszłości, podczas głosowania. Przed złożeniem wniosku powinniśmy sprawdzić zasady, jakie ws. BP wprowadziła nasza dzielnica i... do dzieła! Mamy czas tylko do 17 lutego.

Sprawdź, która dzielnica otrzymała najwięcej środków.

Warszawscy Zieloni mają nowe władze

Z nową drużyną na czele w kolejny etap działania wchodzą stołeczne struktury Zielonych. W sobotę, na walnym zgromadzeniu członków, nowym przewodniczącym partii w Warszawie został Dominik Krzysztof Pucek. Przewodniczącą koła – Izabela Zygmunt, skarbnikiem – Grażynką Komiażyk, a sekretarzem – ponownie Tomasz Owsiany. Najważniejsze cele świeżo upieczonych władz to m.in. przygotowanie partii do wyborów parlamentarnych oraz pogłębienie współpracy z ruchami miejskimi. Więcej informacji niebawem...

Zrób z choinki pożytek!

Przypominamy o akcji zbierania choinek prowadzonej przez stołeczny ratusz oraz PGNiG TERMIKA SA. Jeśli nadal nie pozbyliście się świątecznego drzewka, można przekazać je do mobilnego punktu zbiórki i sprawić, że wrócą do nas w postaci ciepła oraz energii elektrycznej. Akcja trwa do końca stycznia. W najbliższych dniach „choinkobus” odwiedzi Bemowo, Bielany i Białołękę.

Sprawdź, co jeszcze działo się w tym tygodniu: 

Rozłam w SLD?

Miasto wychowuje aktywistów

Czas na Teatr! Scena Impresaryjna na Białołęce

Aktywiści vs Hanna Gronkiewicz-Waltz - co dalej?

Zdjęcie głowne: facebook.com/hanna.gronkiewicz-waltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...