Wojna o Bemowo trwa

Paweł Krulikowski    2015-01-19 18:42:44

Zwycięstwo Jarosława Dąbrowskiego w wyborach na Bemowie, a następnie desygnowanie namaszczonego przez niego zarządu, tworzy kolejne konflikty pomiędzy Urzędem Dzielnicy, a stołecznym Ratuszem. Po kilkudniowych przepychankach Pani prezydent uznała za ważny wybór wiceburmistrzów, wciąż jednak nie chce przyznać Krzysztofowi Zygrzakowi pełnomocnictw finansowych.

Dąbrowski tryumfuje

Jeszcze przed wyborami samorządowymi, Jarosława Dąbrowskiego niejednokrotnie porównywano do warszawskiego Franka Underwooda. Do bezwzględnego i wyrachowanego bohatera popularnego serialu Dąbrowskiemu oczywiście daleko. Choć nie da się ukryć, że po wyborach udowodnił, iż w politycznych gierkach nie ma sobie równych. Były wiceprezydent całkowicie „wykiwał” Platformę w swojej dzielnicy. Jeszcze w trakcie kampanii wierni mu, byli działacze PO wycofali swoje kandydatury, powodując upadek listy Platformy w jednym z okręgów. Po wyborach, gdy cała Warszawa spekulowała o „koalicji ponad podziałami”, by nie dopuścić Dąbrowskiego do władzy, makiawelizm exwiceprezydenta ponownie zwyciężył. Udało mu się przekonać nowo wybranych radnych do deklaracji lojalności wobec jego własnego komitetu. W ten sposób uzyskał większość w Radzie Dzielnicy, wygrywając dla siebie „skromne” stanowisko Przewodniczącego Rady.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że pomimo owej skromności, Dąbrowski ma decydujący wpływ na obsadę pozostałych stanowisk w zarządzie dzielnicy. Burmistrzem został stały współpracownik byłego wiceprezydenta Krzysztof Zygrzak, co obyło się bez większych kontrowersji. Te zaś pojawiły się podczas wyboru zastępców Zygrzaka. 18 grudnia, na sesji Rady Dzielnicy Bemowo, wiceburmistrzami zostali Jakub Gręziak oraz Radosław Kulikowski, co spowodowało wiele wątpliwości dotyczących legalności tego wyboru. Po pierwsze, według bemowskiej opozycji, na radzie zabrakło kworum, gdyż kandydatem na wiceburmistrza został radny Gręziak i według części przeciwników Dąbrowskiego, nie mógł w tej sytuacji głosować. Po drugie, na co początkowo powoływał się Ratusz, Gręziaka i Kulikowskiego wybrano w głosowaniu… na jednej karcie, co miało przyczynić się do jego nieważności. Powyższe nieprawidłowości spowodowały, że Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła wstrzymać się z uznaniem zarządu dzielnicy i nie podpisała umów z nowo wybranymi wiceburmistrzami.

Aby uniknąć dalszych problemów, ludzie Dąbrowskiego zastosowali kolejny wybieg, zwołując pierwszą nadzwyczajną sesję (9 stycznia), na której ponowiono wybór tych samych wiceburmistrzów. Nie pomogło, a Pani prezydent nadal uparcie odmawiała podpisania umów z zarządem. Druga nadzwyczajna sesja odbyła się 16 stycznia. To tam zaprzysiężony został nowy radny, by wątpliwości wokół mandatu Gręziaka w żaden sposób nie stały na przeszkodzie ku zaprzysiężeniu zarządu. Warto zauważyć, że na obu nadzwyczajnych sesjach opozycja z PO, PiS i Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej nie podpisała list obecności. W międzyczasie Krzysztof Zygrzak postanowił poskarżyć się na działanie Pani prezydent do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ostatecznie, 16 stycznia, na stronach Ratusza ukazało się zarządzenie Pani prezydent, w którym stwierdza ona, że „z dniem podjęcia uchwały (w sprawie wyboru wiceburmistrzów, 18.12.2014r. – przyp. red.) doszło do ukonstytuowania się organu wykonawczego dzielnicy Bemowo.” Tym samym Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała przełknąć kolejną porażkę w starciu z Jarosławem Dąbrowskim.

Tryumfalny powrót "ekipy" Jarosława Dąbrowskiego na okładkę "Bemowo News". Źródło: www.news.bemowo.waw.pl

Zygrzak w natarciu

Nie jest to jednak koniec sporu pomiędzy Ratuszem, a Urzędem Dzielnicy Bemowo. Otwarta wciąż pozostaje kwestia pełnomocnictw finansowych, czyli de facto klucza do zarządzania finansami dzielnicy i możliwością realnego podejmowania decyzji. 16 stycznia w ostrych słowach burmistrz Zygrzak wezwał Hannę Gronkiewicz-Waltz do zakończenia sporu i przyznania pełnomocnictw demokratycznie wybranemu zarządowi. – Skończmy z tym cyrkiem, nie dopuścimy do tego, aby przez bezprawne fanaberie Prezydent Gronkiewicz-Waltz cierpieli Mieszkańcy Bemowa – powiedział w oficjalnym komunikacie Krzysztof Zygrzak. Powołał się na posiadane ekspertyzy prawne, które wskazują, że Pani prezydent wstrzymując decyzję w sprawie pełnomocnictw przekracza swoje uprawnienia i popełnia przestępstwo z art. 231 Kodeksu Karnego. Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie powołuje się na swój brak zaufania do Jarosława Dąbrowskiego i wyznaczonego przez niego zarządu. W odpowiedzi, bemowscy włodarze zapowiadają wniosek do prokuratury i odwołanie Pani prezydent.

Trudna decyzja

Sytuacja, w jakiej znalazła się Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie Bemowa jest nie do pozazdroszczenia. Nie pomaga również Prokuratura, która wciąż prowadzi śledztwo w sprawie bemowskich nieprawidłowości. Bez solidnej podstawy, jaką mogłyby stanowić zarzuty postawione Jarosławowi Dąbrowskiemu, argumenty są po stronie Zarządu Dzielnicy Bemowo. Wyborcy zdecydowali się powierzyć mandat osobie o wątpliwej etyce, ale była to ich suwerenna decyzja. W tej sytuacji, bez odniesienia do kruczków prawnych i politycznego konfliktu, Pani prezydent będzie zmuszona do udzielenia Krzysztofowi Zygrzakowi i jego zarządowi pełnomocnictw finansowych. Pewne decyzje trzeba podejmować, nawet z największym obrzydzeniem, ale dokładnie taka jest polityka. 

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpad bemowskiej PO. Powrót Dąbrowskiego

Bemowska kampania totalna

Dąbrowski postawił na swoim. Zygrzak nowym burmistrzem

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...