Kładka nad… Rondem Dmowskiego?

Adam Kielar    2015-01-21 07:56:53

Grupa KO: Operacja Miejska przedstawiła pomysł na zmiany w organizacji ruchu pieszych na Rondzie Romana Dmowskiego. Nietypowy i budzący od początku wiele kontrowersji. W samym centrum miasta aktywiści proponują bowiem... kładkę.

KO: Operacja Miejska to grupa aktywistów związana z Kongresem Obywatelskim (KO), założonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Jak sami o sobie mówią, miasto jest dla nich czymś więcej niż zlepkiem ulic i budynków. – Dla nas miasto to żywy organizm, który chcemy obserwować, poznać i zrozumieć. Organizm, na którym chcemy dokonywać operacji, zmian, które spowodują, że zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym będziemy czuli się szczęśliwsi, bardziej odpowiedzialni za otaczającą nas przestrzeń i mocniej z nią związani – piszą na swojej stronie internetowej.

Pomysł kładki nad rondem brzmi jak rodem z kosmosu? Niekoniecznie. Tego typu konstrukcje istnieją już w innych miastach na świecie – między innymi w Szanghaju i Eindhoven. Również Polska doczekała się podobnego „nadziemnego ronda” – w 2012 roku otwarto je w Rzeszowie. Dariusz Standerski z KO:Operacji, liczy, że nietypowy pomysł rozpocznie debatę na ten temat. – To nowe spojrzenie na przestrzeń w tym miejscu i na pewno musimy się jeszcze do niego przyzwyczaić.  Dobrze, że już teraz przenosi się dyskusję o zmianach na Rondzie na inny poziom  mamy różne rozwiązania i dla coraz szerszego grona osób konieczność zmiany jest już oczywistością – napisał Standerski na Facebooku.

Dyskusja rzeczywiście się rozpoczęła. Pomysł jest bardzo mocno krytykowany przez aktywistów zajmujących się szeroko rozumianą przestrzenią miejską oraz rozwiązaniami komunikacyjnymi. – Kładkom i niepotrzebnym schodom w centrum miasta mówimy: nie! – piszą przedstawiciele Grupy M20. W podobnym tonie wypowiadają się między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM.

Również „niezrzeszeni” internauci nie zostawiają suchej nitki na planach KO:Operacji. Niektórzy wprost nazywają pomysł „poronionym” lub „absurdalnym”. Część przypomina, że w innych krajach takie konstrukcje są na przedmieściach i nad trasami szybkiego ruchu. Nieliczni wspominają również pewien swoisty „dogmat” dużej części aktywistów, mówiący, że miasto jest przede wszystkim dla pieszych. Głosów wyrażających sympatię czy też choćby zaciekawienie tym pomysłem praktycznie nie ma.

***

Sam pomysł jest w opinii autora ciekawy, choć oczywiście raczej nierealny, tym bardziej, że akurat Rodno Romana Dmowskiego „działa” całkiem dobrze w kwestii przemieszczania się pieszych. Cieszy jednak, że pojawia się głos idący choć trochę naprzeciw głównemu nurtowi opinii w sprawie przestrzeni miejskiej. Dyskusja obejmująca wiele różnych nurtów zawsze jest ciekawsza i może prowadzić do lepszego kompromisu. Mimo to, nie zanosi się raczej, by pomysł KO:Operacji zyskał szersze poparcie.

 

Zdjęcie: Fanpage KO:Operacji

Zobacz także:

Nie będzie odcinania wody lokatorom?

Maszt w centrum Chomiczówki?

(Nie)wystrzałowy problem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...