Sejmik burmistrzów

Karol Szyszko    2013-07-05 15:25:34

Niewiele osób interesuje się polityką na szczeblu regionalnym. Z punktu widzenia mieszkańca Warszawy sejmik województwa jest mniej istotny niż warszawski samorząd. Zupełnie inaczej problem ten widzą warszawscy politycy. Patrząc na skład Sejmiku Mazowsza można odnieść wrażenie, że stołeczni działacze bardzo upodobali sobie to miejsce.

Źródło zdjęcia: http://www.mazowiecki.platforma.org/aktualnosci,,17737,regionalne.html

Powszechną praktyką wśród warszawskich burmistrzów jest łączenie posady w zarządzie dzielnicy z mandatem radnego Sejmiku Mazowsza. Aż dziesięcioro z nich pełni obie te funkcje. Najwięcej przedstawicieli ma Platforma Obywatelska, która dzięki dobremu wynikowi wyborczemu wprowadziła do sejmiku siedemnastu radnych. Aż siedmioro z nich jest również członkami zarządu dzielnic.

Przewodniczącym sejmiku jest burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski, a jednym z jego zastępców jest Tomasz Kucharski (burmistrz Pragi-Południe). Radnymi są również burmistrzowie: Wawra (Jolanta Koczorowska), Śródmieścia (Wojciech Bartelski), Woli (Urszula Kierzkowska), Ochoty (Maurycy Komorowski) oraz wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski, który objął mandat po tym jak Marcin Kierwiński został warszawskim posłem.

Również przedstawiciele innych środowisk politycznych mają w swoich szeregach burmistrzów-radnych. Członkami sejmiku Mazowsza są wiceburmistrzowie Ursynowa Janina Rogg i Witold Kołodziejski z Prawa i Sprawiedliwości. Radnym jest również Grzegorz Pietruczuk z SLD, zastępca burmistrza Bielan.

Jeszcze więcej spośród warszawskich samorządowców próbowało zdobyć mandat, ale im się to nie udało. Wśród pechowców znalazł się między innymi Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i od niedawna pełniący obowiązki szefa Centrum Komunikacji Społecznej. Mandatu nie zdobyli również wiceburmistrz Pragi-Północ Jarosław Sarna, czy Jacek Kaznowski (do grudnia ubiegłego roku burmistrz Białołęki).

Członkowie zarządów dzielnic chętnie korzystają z możliwości łączenia fotela burmistrza
z manatem radnego, gdyż obecnie obowiązujące przepisy prawne zawierają lukę, która formalnie nie zakazuje im łączenia szeregu funkcji publicznych.

Załataniem tej dziury zajęli się posłowie i pod koniec ubiegłego roku uchwalili zmiany w ustawie o ustroju m.st. Warszawy. Zmiany zakazywały członkom zarządów dzielnic łączenia swej funkcji z członkostwem w zarządzie innej dzielnicy, członkostwie w innej radzie czy sejmiku, zatrudnieniem w administracji rządowej oraz pełnieniu mandatu posła lub senatora. Opinii posłów nie podzielili jednak senatorowie wprowadzając poprawki usuwające te zapisy, których Sejm nie zdołał lub po prostu nie chciał odrzucić.

Choć wielu parlamentarzystów deklaruje ponowne rozpoczęcie prac nad naprawą przepisów, wydaje się, że górę wezmą partyjne interesy. Łączenie stanowisk w organach wykonawczych dzielnic z mandatem radnych sejmiku to przecież nic innego jak jedna z bezpieczniejszych, bo usankcjonowanych prawem politycznych synekur.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...