Bielany. Pierwsza próba odwołania burmistrza

Paweł Krulikowski    2015-01-22 17:54:22

Krótko cieszył się politycznym spokojem niedawno powołany burmistrz Bielan, Tomasz Mencina. 12 stycznia, na wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz, ursynowski radny Platformy został zaprzysiężony na stanowisko. 21 stycznia Prawo i Sprawiedliwość podjęło pierwszą w tej kadencji próbę odwołania Menciny. Nieudaną.

Przypomnijmy, że w grudniu dzielnicowi radni na Bielanach trzykrotnie próbowali wybrać burmistrza i za każdym razem kończyło się to… odroczeniem sesji. Dlaczego? Oczy bielańskich decydentów z Platformy Obywatelskiej skierowane były na Ursynów, gdzie trwała bezpardonowa walka o władzę pomiędzy koalicją Naszego Ursynowa i PiS-u oraz PO. Nominowany na burmistrza dzielnicy Bielany przez partyjne władze, ursynowski radny Tomasz Mencina był w tej sytuacji niezbędny w swojej macierzystej dzielnicy. Tam czekał na ostateczne rozstrzygnięcie i obsadę stanowisk w zarządzie.

To właśnie dlatego, 23 grudnia, po “upozorowaniu” dwóch prób wyboru burmistrza, przełożono dokończenie sesji Rady Dzielnicy na 19 stycznia. W międzyczasie upłynął regulaminowy czas, w którym Rada powinna wyznaczyć burmistrza i odpowiedzialność ta spadła na Panią prezydent. Specjalnym zarządzeniem powołała na tę funkcję czekającego już tylko na zatwierdzenie Tomasza Mencinę. Byłego burmistrza Ursynowa, niedoszłego burmistrza Targówka i dyrektora biura organizacji i zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Na co dzień mieszkańca Kabat.

Sposób wyboru burmistrza Menciny oraz całego zarządu dzielnicy wzbudził fundamentalny sprzeciw opozycyjnych radnych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy. Porządek obrad miał być krótki – odwołanie Tomasza Menciny, a następnie ustalenie liczby wiceburmistrzów, którzy powinni zostać powołani w następnym zarządzie. Sesja została zwołana na środę, 21 stycznia, na godzinę… 9:00.  Burmistrz Mencina został powołany z pominięciem Rady, zarządzeniem Pani prezydent. Chcieliśmy, aby radni mieli możliwość wypowiedzenia się w kwestii tej kandydatury  tłumaczy sens zwołania nadzwyczajnej sesji Tomasz Herbich, radny klubu PiS. Herbich wyjaśnia również, że nowowybrany burmistrz miał do tej pory mało do czynienia z bielańskim samorządem i jest zdecydowanie kojarzony z Ursynowem, co może mieć wpływ na jakość rządzenia nowych władz dzielnicy.  Rada Dzielnicy powinna mieć podmiotową pozycję, opiniować i podejmować decyzje. Kandydatura Tomasza Menciny została narzucona odgórnie  podsumowuje radny PiS. 

Na porannej sesji oczywiście zabrakło kworum. Radni Platformy w komplecie nie pojawili się na obradach, zaś przewodniczący Rady, Robert Wróbel (PO) pozostawił tylko pismo swojemu zastępcy. Takiego obrotu sprawy można było spodziewać się od początku, zwłaszcza, że sama propozycja przez koalicję oceniona została krótko.  Zarząd nie funkcjonuje dłużej niż 100 godzin, zatem ten wniosek traktuję w kategorii czarnego humoru. Nie otrzymaliśmy nawet jeszcze wszystkich pełnomocnictw. Ja rozumiem prawo opozycji, by zgłaszać takie postulaty. Ale niech one dotyczą oceny działań burmistrza i zarządu  krytykuje wniosek PiS zastępca burmistrza Grzegorz Pietruczuk z SLD. Motywacje do odwołania Menciny Pietruczuk widzi tylko w tym, że nowi, młodzi radni PiS muszą się wykazać przed swoim kierownictwem. 

Podsumowując, pierwsza próba odwołania burmistrza w tej kadencji już za nami i jak twierdzi Tomasz Herbich, nie jest to próba ostatnia.  Będziemy uważnie patrzeć na ręce Tomasza Menciny i przyglądać się realizacji jego planu dla naszej dzielnicy. Nie wykluczamy kolejnych wniosków  zapowiada przedstawiciel PiS. Spokój burmistrza Bielan trwał tylko 9 dni. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. 

ZOBACZ TAKŻE:

Bielany trwają bez burmistrza

Ursynowska zmiana warty. PO przy władzy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...