Smutni panowie z Bemowa | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-01-25 18:28:43

Kolejna odsłona konfliktu o Bemowo. Próba odwołania nowego burmistrza na Bielanach, nowe inicjatywy w związku z pomnikiem „czterech śpiących”, zmierzający ku końcowi proces Jana Śpiewaka i MJN oraz wiele innych ciekawych wydarzeń. Choć od wyborów minęły dwa miesiące, temperatura stołecznej polityki nie maleje. Zapraszamy na podsumowanie.

Kolejne tygodnie mijają, a Bemowo niezmiennie plasuje się na pozycji lidera, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia w stołecznej polityce. Konflikt o dzielnicę trwa od pamiętnej grudniowej sesji, na której Jarosław Dąbrowski stanął na czele rady. Póki co, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miał dobiegać końca – wręcz przeciwnie. Hanna Gronkiewicz-Waltz udzieliła długo oczekiwanych pełnomocnictw. Dostali je jednak nie ci, którzy zostali do owego zarządu powołani przez Radę, ale zaufani współpracownicy pani prezydent. Pełnomocnicy przyjechali do bemowskiego ratusza i... zostali odesłani z powrotem na Plac Bankowy. Krzysztof Zygrzak grozi impeachmentem Hannie Gronkiewicz-Waltz, a wśród obserwatorów lokalnej sceny politycznej toczy się dyskusja o tym, czy pani prezydent miała prawo w ten sposób postąpić, czy też nie.

Niespokojna atmosfera towarzyszy również radnym dzielnicy Bielany. Nowy burmistrz, Tomasz Mencina (PO) w końcu przedstawił mieszkańcom swoją postać oraz plany na najbliższe lata. W odpowiedzi spotkał się za to z pierwszą próbą odwołania go ze stanowiska.

Krzysztof Bugla funkcji burmistrza Żoliborza nie traci. Traci jednak miejsce w Platformie, podobnie jak radni, którzy zdecydowali się poprzeć jego kandydaturę.

W minionym tygodniu działo się wiele. Zacznijmy jednak od początku...

PONIEDZIAŁEK:

Władysław IV zamiast „czterech śpiących” – proponuje radny SLD | Praga Północ

Na sesji Rady Dzielnicy Praga Północ padł pomysł, aby kontrowersyjny pomnik „czterech śpiących” zastąpić królem Władysławem IV. Autorem tejże propozycji jest Ireneusz Tondera, radny SLD. – To właśnie ten władca nadał Pradze prawa miejskie 10 lutego 1648 roku – informował Tondera. – Myślę, że warto uczcić jego pamięć, stawiając mu na przykład pomnik konny – dodawał. Władysław IV jest również patronem znajdującego się nieopodal liceum.

Warto jednak zauważyć, iż radny nie rezygnuje z powrotu „śpiących”. Chciałby, aby ponownie stanęli na Pradze, ale w innym miejscu. W zamian proponuje m.in. Park Praski.

Stołeczny Ratusz nie mówi „nie”. Przypomina jednak, iż postawienie nowego pomnika to nie taka prosta sprawa. Wymagane jest powołanie komitetu inicjującego, zwrócenie się z prośbą do pani prezydent oraz do Rady Warszawy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Krzysztof Bugla wyrzucony z PO | Żoliborz

Podział miejsc w zarządzie Żoliborza – jak pamiętamy – nie poszedł po myśli PO. Centrala partii planowała umieścić na stanowisku burmistrza Piotra Zalewskiego. Radni dzielnicy (w tym część radnych PO) nie chcieli jednak nikogo nowego, porozumieli się z PiS-em i ponownie wybrali Krzysztofa Buglę – dotychczas również członka Platformy. Za niepodporządkowanie się centralnym poleceniom, zarówno Bugla, jak i „zbuntowani” radni PO zostali usunięci z partii. Choć stało się to jeszcze w grudniu, uchwała nie dotarła do zainteresowanych. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero we wtorek, po opublikowaniu informacji przez portal gazeta.pl.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Opozycja nie chce burmistrza Menciny | Bielany

Radnym opozycji nie spodobał się nowy burmistrz, wyznaczony komisarycznie przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dziewięć dni po zaprzysiężeniu, Tomasz Mencina spotkał się z pierwszą próbą odwołania go ze stanowiska. Prawo i Sprawiedliwość zarzucało koalicji, że o nazwiskach członków zarządu dowiadywali się z mediów, a nie od nich samych. Radni domagali się również zmniejszenia liczby członków zarządu – z pięciu do czterech (tak jak w poprzednich kadencjach). Wniosek od początku nie miał większych szans na powodzenie. Radni Platformy Obywatelskiej nie pojawi się na środowej sesji nadzwyczajnej, a tym samym zabrakło wymaganego kworum. Czytaj więcej...

Interwencja smutnych panów | Bemowo

Grzegorz Popielarz oraz Marek Lipiński – wkroczyli w środę do bemowskiego Ratusza jako pełnomocnicy Pani Prezydent. Pierwszy – były Przewodniczący Rady Dzielnicy, drugi – były wiceburmistrz Bielan. Z powołania Hanny Gronkiewicz-Waltz dostali uprawnienia do zarządzania kadrami, finansami oraz wyjaśnienia nieścisłości w związku z dwukrotnym wybieraniem tamtejszego zarządu. W odpowiedzi, Krzysztof Zygrzak wynajął ochronę i nie wpuścił panów do swych gabinetów. Obecnej prezydent zarzucił zamach stanu na samorząd, a także – powołując się na ekspertyzy prawne – oskarżył o łamanie prawa i zagroził impeachmentem. Rada Dzielnicy przyjęła natomiast uchwałę, w której domaga się interwencji ws. Bemowa od samej premier Ewy Kopacz. Czytaj więcej...

To jednak nie wszystko. W sobotę portal rp.pl podał informację o tym, że Grzegorz Popielarz pracuje na dwóch państwowych etatach. Zatrudniony bowiem nie tylko przez miasto jako pełnomocnik na Bemowie, ale także w Agencji Mienia Wojskowego. Jak to możliwe? – Możliwe, u nas od środy przebywa na urlopie. Nie ma konfliktu interesu – odpowiadała przedstawicielka AMS. 

Pomysł na Plac Defilad | Śródmieście

Nowy Rok i nowy plan na zagospodarowanie Placu Defilad. W środę odbyło się spotkanie, na którym wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zaprezentował koncepcję organizacji tego miejsca na najbliższe miesiące. Koncerty, pokazy filmowe, debaty czy zloty foodtrucków – wszystko w ramach kolejnej odsłony projektu „Plac Defilad”. Poza tym, warszawiaków czeka druga edycja festiwalu Red Bull Music Academy Weekender Warsaw oraz mnóstwo innych atrakcji w związku z okrągłą 60 rocznicą zbudowania Pałacu Kultury i Nauki. Czytaj więcej... 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Zygrzak składa doniesienie | Bemowo

Dzień po wizycie pełnomocników Hanny Gronkiewicz-Waltz w bemowskim ratuszu, piłeczka została odbita, a w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy na Placu Bankowym zjawili się przedstawiciele komitetu Dla Bemowa: Wiesława Schubert-Figarska, Barbara Szczołek i Maciej Ryszkowski. Domagali się rozmowy z Panią Prezydent, ostatecznie przyjęci zostali przez jej zastępcę – Jarosława Jóźwiaka. – Dopóki nieścisłości ws. wyboru zarządu Bemowa nie zostaną ocenione przez radców prawnych, pełnomocnicy będą pełnić swoje funkcję – usłyszeli.

Tego samego dnia, Krzysztof Zygrzak zrealizował swoje długo zapowiadane plany i złożył wniosek ws. popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola przy ulicy Ciołka.

--------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Ostatnia rozprawa Marcinkowski – Śpiewak. Wyrok w lutym

W sądzie przy al. Solidarności miała miejsce ostatnia już odsłona sporu sądowego między Janem Śpiewakiem, a Maciejem Marcinkowskim. Przypomnijmy, że pan Marcinkowski, zajmujący się skupowaniem roszczeń dekretowych, wytoczył proces przeciwko liderom Miasto Jest Nasze o naruszenie dóbr osobistych przy tworzeniu słynnej warszawskiej mapy reprywatyzacji.

Proces rozpoczął się w październiku, w piątek przed sądem zeznawali sami Marcinkowscy – Maciej oraz jego syn Maksymilian. Obaj przekonywali, że wbrew temu, co zarzuca się im w interaktywnej infografice, nie mieli nic wspólnego z żadnymi urzędnikami ratusza, politykami czy przedsiębiorcami. Mówili m.in. o nagonce prasowej, osaczeniu ich rodziny czy zahamowaniu kariery. – Każda biznesowa rozmowa zaczyna się od pytania, czy korumpowałem urzędników – mówił Marcinkowski.

Jan Śpiewak tłumaczył z kolei, że wszystkie informacje zamieszczone na mapie reprywatyzacji zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych źródeł, znalezionych w Internecie. Przyznał, że Marcinkowscy działają zgodnie z prawem, ale niezgodnie z dobrem społecznym. Są beneficjentami dzikiej reprywatyzacji. – To patologiczny system, na który składa się wadliwe prawo i niekompetencja urzędników. To miała pokazać nasza mapa – zeznawał.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony 6 lutego.

Powrót Zieleniaka | OCHOTA

Mieszkańcy podjęli decyzję ws. nazwy nowego targowiska przy ul. Grójeckiej. W specjalnie przeprowadzonym sondażu uznali, że najlepszym określeniem będzie przedwojenna nazwa – ZIELENIAK. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie miasta, przez Fundację na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na miejscu”. Wzięło w nim udział 120 osób, w tym sprzedający, kupujący (zarówno stali klienci, jak i sporadycznie zaglądający mieszkańcy) oraz przechodnie. Około 41 proc. respondentów zdecydowało się na starą nazwę „Zieleniak” lub różne jej odmiany, np. Nowy Zieleniak lub Zieleniak na Banacha.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na koniec – małe przypomnienie. Cały czas możemy składać projekty w ramach II edycji budżetu partycypacyjnego. Do 17 lutego pozostało nieco ponad 3 tygodnie. Nie ma co czekać na ostatni moment! Puśćmy wodzę lokalnej kreatywności, udajmy się na spotkanie z konsultantem BP w naszej dzielnicy i dopytajmy, jak „przelać” ją na partycypacyjny wniosek. 51 mln zł czeka.

 

Sprawdź, o czym jeszcze pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” w minionym tygodniu:

MARCIN RZOŃCA: Startowałeś? Posprzątaj! | FELIETON

Co dalej z wykupem? Jest uzupełnienie wyroku

Nie będzie odcinania wody lokatorom?

Maszt w centrum Chomiczówki

Sesja on-line. Radni pod kontrolą

Zmienianie Warszawy – bułka z masłem

Kładka nad... Rondem Dmowskiego?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...