Krzysztof Zygrzak podaje się do dymisji?

Karolina Wiśniewska    2015-01-26 23:08:47

Burmistrz Krzysztof Zygrzak podaje się do dymisji i zostaje powołany ponownie. Ponownie bezprawnie – przekonują radni z opozycji. Jakub Gręziak zrzekł się dziś mandatu radnego, więc koalicja nie miała kworum. – Nie tak szybko – odpowiadają rządzący. Zaprzysiężony został bowiem nowy radny i większość zapewnił. W wojnie o Bemowo mamy zatem kolejny zaskakujący odcinek.

Spór nr 1: bezprawne zaprzysiężenie?

W poniedziałek, rada dzielnicy Bemowo odbyła dwie sesje. Jedna – zwołana przez przewodniczącego Dąbrowskiego, druga – przez opozycję. Rozpoczęto od „niespodzianki”, jaką było zaprzysiężenie nowego radnego – Krystiana Barcińskiego, który wszedł na miejsce burmistrza Zygrzaka. – Takiego punktu nie było w porządku obrad – zagrzmiała natychmiastowo opozycja, po czym oświadczyła, iż zaprzysiężenie przebiegło bezprawnie, a mandat K.Barcińskiego jest nieważny.

Spór nr 2: Jakub Gręziak – wiceburmistrz czy radny?

– Złożyliśmy wniosek o sesję, ponieważ chcieliśmy uzyskać od Jarosława Dąbrowskiego informację na temat statusu Jakuba Gręziaka, który został wybrany na wiceburmistrza, a głosuje i zabiera głos jako radny – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” Zbigniew Chmiel, radny Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja informację otrzymała, ale – jak przekonuje – zupełnie absurdalną. – Obecny na sali mecenas oświadczył, że pan Gręziak jeszcze przez 30 dni od wyboru na wiceburmistrza może pełnić funkcję radnego. To nowość, bowiem w innych dzielnicach, a także u nas w poprzednich kadencjach, wiceburmistrzowie od razu przestawali pełnić funkcję radnych – dodaje Z. Chmiel.

Porządek drugiej sesji również został rozszerzony (tym razem za zgodą opozycji) o wygaszenie mandatu radnego Jakuba Gręziaka, co obyło się bez większych komplikacji. Chwilę potem nastąpiła kolejna tego wieczoru niespodzianka. Krzysztof Zygrzak, chcąc wytrącić oponentom argument o nieprawomocne powołanie zarządu, podał się do dymisji. – Dlaczego burmistrz nas opuszcza? – drwili radni opozycji.

Spór nr 3: bezprawne wybory zarządu?

– Burmistrz Zygrzak chciał zastosować ten sam manewr, który widzieliśmy na początku stycznia – komentuje radny Zbigniew Chmiel. Podobnie jak wtedy, do zarządu zostały zgłoszone te same kandydatury (oprócz Zygrzaka – Jakub Gręziak oraz Radosław Kulikowski)  i... ponownie zostały przegłosowane. – Ponownie bezprawnie, ponieważ bez wymaganego kworum – przekonuje opozycja, która w pełnym składzie wyszła z sali obrad.

Radni rządzącej Bemowem koalicji odrzucają argumenty oponentów. Są przekonani, że radny Barciński zaczął pełnić mandat zgodnie z prawem i tym samym, zapewnił większość. – Mam nadzieję, że panowie wybrani w demokratycznych wyborach otrzymają pełnomocnictwa, a Hanna Gronkiewicz-Waltz przestanie sabotować Bemowo – mówił przewodniczący rady Jarosław Dąbrowski.

ZOBACZ TAKŻE:

Pełnomocnicy wkraczają na Bemowo

Wojna o Bemowo trwa

Smutni panowie z Bemowa | Podsumowanie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...