Samorządowa Wola

Sławomir Bielański    2013-07-07 10:24:44

Ostatnie wybory samorządowe na Woli przyniosły umocnienie dotychczasowego układu politycznego. Platforma Obywatelska zdobyła bezwzględną większość w radzie dzielnicy obejmując 14 z 25 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 6 mandatów. Na trzecim miejscu uplasował się SLD obejmując 5 mandatów.

Wola to bardzo specyficzna dzielnica. Pomimo wielu prób tworzenia komitetów lokalnych, głównymi aktorami wolskiej sceny politycznej pozostają ogólnokrajowe partie polityczne. W dzielnicy od lat dominowały sympatie centro-prawicowe, ale także SLD mogło pochwalić się żelaznym elektoratem na poziomie 20-25 proc. ogółu wyborców. Ostatnie zmiany demograficzne w dzielnicy i nowe osiedla na terenach poprzemysłowej Woli, zmieniły nieco obraz politycznych preferencji wolskich wyborców wzmacniając Platformę Obywatelską.

Niewątpliwie najważniejszymi postaciami w dzielnicowej mozaice samorządowej są Urszula Kierzkowska oraz Michał Szczerba. Kierzkowska, która jest obecnie burmistrzem Woli ma duże doświadczenie w zarządzaniu dzielnicami. W latach 2006-2009 była wiceburmistrzem Woli, a następnie do 2010 r. pełniła funkcję burmistrza Ursynowa. Jej pozycja wynika głównie z posłuchu w stołecznym ratuszu, gdzie traktuje się ją jako polityka do zadań specjalnych. Pewnie dlatego powierzono jej rządy na Ursynowie po tym jak dzielnicowej opozycji udało się skutecznie pozbawić stanowiska nieudolnego burmistrza Tomasza Mencinę (znanego głównie z afery związanej z budową hali sportowej w tej dzielnicy). Pomimo umiarkowanych osiągnięć w zarządzaniu dzielnicą (finalnie PO straciła władzę na Ursynowie choć wygrała wybory), Kierzkowskiej udało się zewrzeć szeregi wolskiej Platformy. Jest burmistrzem pozytywnie ocenianym przez media i stołecznych komentatorów.

Drugą figurą wolskiej PO jest Michał Szczerba, od dwóch kadencji poseł na Sejm RP. Mimo, że formalnie jest tylko wiceprzewodniczącym lokalnego koła partyjnego (szefem jest miejski radny Marcin Hoffman), mandat parlamentarzysty oraz silne wpływy w lokalnych strukturach PO czynią go jednym z najważniejszych polityków stołecznej dzielnicy. Kojarzony raczej z konserwatywnym skrzydłem w partii, pasjonat wyścigów konnych i dobrych garniturów, jest jednym z najlepszych dzielnicowych protektorów. Dość powiedzieć, że wśród radnych dzielnicowego klubu PO, aż czterej to byli asystenci posła Szczerby. Jeden z nich, Adam Hać jest nawet przewodniczącym klubu radych Platformy.

Wolska prawica – Prawo i Sprawiedliwość jest na Woli w dość szczególnej sytuacji. Odkąd Beata Gosiewska (wdowa po b. wicepremierze Przemysławie Gosiewskim) została senatorem ziemi świętokrzyskiej, a Marek Makuch odszedł z partii, lokalny PiS nie posiada jasnej struktury przywódczej. Przewodniczącym lokalnych struktur jest młody radny Piotr Milowański, zaś szefem klubu radnych Jan Nowak. Obserwatorzy lokalnej polityki wskazują na brak charyzmy i miałkość dzielnicowych liderów, z czego zdają sobie sprawę chyba także władze warszawskiej organizacji, bezpośrednio rozdzielając zadania i stanowiska w wolskiej organizacji.

W politycznym rozkroku jest także wolski Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po odejściu do PO Mieczysława Zmysłowskiego, wiceburmistrza, a wcześniej wieloletniego radnego Sojuszu, lewica straciła znaczącą pozycję w dzielnicy. Mimo starań lokalnego lidera i byłego wiceburmistrza z tej partii – Pawła Pawlaka, Sojusz nie znaczy na robotniczej Woli tyle co kiedyś. W gronie bardziej rozpoznawalnych postaci wolskiej lewicy można wymienić coraz bardziej popularną radną Dorotę Makowiecką, która jest przewodniczącą klubu SLD oraz miejskiego radnego Andrzeja Golimonta. Ten ostatni lubuje się w eksponowaniu swoich bliskich relacji z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, co akurat nie pomaga opozycyjnemu wobec Platformy SLD.

W ostatnim czasie na mapie politycznej dzielnicy pojawiła się Wolska Wspólnota Samorządowa, którą współtworzy Marek Makuch, jeden z liderów stołecznego WWS-u oraz pełnomocnik komitetu referendalnego zmierzającego do odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ten radny znany jest z tego, że dość często zmienia partyjne barwy, ale zawsze jest szefem. Kiedyś stał na czele lokalnych struktur PiS, później przewodził Solidarnej Polsce. Teraz wraz ze wzrostem znaczenia WWS liczy, że w nowych barwach odegra większą rolę w wolskim samorządzie wprowadzając nowy komitet do rady. Aby to było możliwe WWS musiałaby jednak zepchnąć z podium, którąś z trzech dużych partii, znacząco przekraczając przy tym 10% głosów. Przy 5 mandatowych okręgach wyborczych na Woli wynik mniejszy nie gwarantuje bowiem mandatu, o czym przekonały się komitety lokalne w ostatniej kampanii.

Dużo zależy od tego kto otwierać będzie listy wyborcze PiS i SLD na Woli. Jeśli lewicę poprowadzą rozpoznawalni i jednoznacznie opozycyjni wobec PO liderzy, a PiS znajdzie wreszcie charyzmatycznego przywódcę, Wolska Wspólnota Samorządowa może mieć spory kłopot z wejściem do Rady Dzielnicy.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...