WIOŚ skontroluje Radiowo

Jacek Baliński    2015-01-28 18:47:09

Kompostownia MPO na skraju Bielan i Bemowa od wielu miesięcy uprzykrza życie okolicznym mieszkańcom. Stowarzyszenie Czyste Radiowo, o czym wielokrotnie informowaliśmy na naszym portalu, dąży do jej zamknięcia. W listopadzie złożyło stosowny wniosek do Prokuratury Okręgowej, która zobligowała Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska do zajęcia się tą sprawą. O dalszych losach wysypiska WIOŚ ma zdecydować do 23 lutego.

Największa góra śmieciowa w Europie, na której odpady gromadzone są od lat 60., pierwotnie miała zostać zamknięta jeszcze w 2006 roku. Termin ten nie został dotrzymany i przesunięto go na rok 2014. Druga planowana data zamknięcia również minęła, a składowisko i sąsiadująca z nim kompostownia wciąż funkcjonują. Według najnowszych doniesień, mają zostać zlikwidowane, odpowiednio, w 2016 i 2019 roku. Stowarzyszenie Czyste Radiowo żąda przede wszystkim natychmiastowego zamknięcia kompostowni. – Wysypisko ma status RIPOK [Regionalne Instalacje do Przetwarzania Odpadów Komunalnych – przyp. JB] i jest dla nas dużo mniej uciążliwe. Kompostownia natomiast działa na podstawie szeregu niejasnych zarządzeń prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nasi prawnicy twierdzą, że to niezgodne z prawem, a odpowiednie decyzje powinien wydać wojewoda mazowiecki – mówi dla „Polityki Warszawskiej” członek stowarzyszenia, Bogdan Bajak.

Prócz rzekomych uchybień w dokumentacji, Czyste Radiowo zwraca uwagę na nasilające się przypadki zachorowań, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców okolic kompostowni. – Rodzice często muszą wcześniej odbierać ze szkoły swoje dzieci, skarżące się na wymioty czy zawroty głowy. Zdarzają się też wysypki i grzybice – wymienia Bajak. Wojciech Jakubczak z biura prasowego MPO nie podziela tych zastrzeżeń.  – Dysponujemy odpowiednimi zezwoleniami na prowadzenie działalności na terenie instalacji przy ul. Kampinoskiej. (…) Działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania jest bezpieczna dla społeczności lokalnej. W czerwcu 2014 r. na zlecenie spółki, akredytowane laboratorium SGS Eko-Projekt sp. z o.o. wykonało badania środowiskowe. Wynika z nich, że powietrze na linii zabudowań jest czyste pod względem mikrobiologicznym – wyjaśniał w rozmowie z portalem tustolica.pl.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wszczął procedurę 23 grudnia zeszłego roku. Ze względu na zakwalifikowanie postępowania jako szczególnie skomplikowanego, na podjęcie decyzji o (nie)zamknięciu kompostowni ma aż dwa miesiące. Naczelnik wydziału inspekcji WIOŚ Miłosz Jarzyński tłumaczy, że obecnie prowadzone jest postępowanie dowodowe. – W przypadku, gdy zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwoli na stwierdzenie, że działalność przedmiotowych instalacji powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu i zdrowiu ludzi, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wyda decyzję o wstrzymaniu tej działalności, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności – wyjaśniał portalowi tvnwarszawa.pl.

Jak przyznaje Bogdan Bajak, jego stowarzyszenie nie wiąże z podstępowaniem WIOŚ większych nadziei. – Już w lipcu zeszłego roku na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Środowiska WIOŚ przeprowadził kontrolę na Radiowie, której wyniki nie zostały przedstawione naszemu stowarzyszeniu. Nie wierzymy ani WIOŚ, ani MPO, liczymy natomiast na zaangażowanie Prokuratury – kończy.

 „Polityka Warszawska” będzie na bieżąco monitorować sytuację na Radiowie.

Zdjęcie: czysteradiowo.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Wysypisko Radiowo. Ekologiczna bomba zegarowa?

Rada Warszawy pod znakiem Radiowa

Skontrolują wysypisko na Radiowie

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...