Hanna Gronkiewicz-Waltz interweniuje na Bemowie

Adam Kielar    2015-01-29 07:55:33

Konfliktu o władzę na Bemowie ciąg dalszy. Po decyzji bemowskiego zarządu o zaprzestanie przekazywania dokumentów do podpisania prezydentowi Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się wydać zarządzenie uchylające to postanowienie. Ponadto, prezydent skierowała do zarządu i pracowników Urzędu Dzielnicy pismo wyjaśniające obowiązujące zasady postępowania.

Zarządzenie obejmuje zaledwie trzy paragrafy – pierwszy i najważniejszy, nie pozostawia żadnych wątpliwości. "W związku z poleceniem z dnia 27 stycznia 2015 r. Zarządu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy o zaprzestaniu do przekazywania jakichkolwiek dokumentów celem podpisania bezpośrednio przez Prezydenta m.st. Warszawy, czy też któregokolwiek z pełnomocników, uchylam powyższą czynność, z przyczyn określonych w załączniku niniejszego zarządzenia, stanowiącego jego integralną część"  czytamy w dokumencie. Co ważne, zarządzenie wykonać ma… burmistrz Bemowa. Cały dokument znaleźć można pod tym adresem.

W uzasadnieniu Pani Prezydent podkreśla, że doszło w tym przypadku do złamania prawa. "Wskazać należy, iż działanie takie (zaprzestanie przekazywania dokumentów – przyp. AK), powodujące, że nie będą realizowane zadania m.st. Warszawy, nie będą dokonywane terminowe płatności, itp. wywołuje naruszenie przepisów określonych w dziale II ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych" – informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, deklarując jednocześnie chęć zabezpieczenia miasta przed szkodami finansowymi. "Powyższe działanie Zarządu Dzielnicy Bemowo bezpośrednio wywołać może nie tylko naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ale także szkody finansowe w postaci odpowiedzialności odszkodowawczej m.st. Warszawy na gruncie prawa cywilnego, wobec czego niezbędne jest zastosowanie środku nadzoru określonego w § 67 ust. 1 Statutu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy i uchylenie czynności ma na celu zapewnienie realizacji zadań i zobowiązań m.st. Warszawy" czytamy w uzasadnieniu.

Prezydent rządzi miastem, dzielnice bez uprawnień

W piśmie, skierowanym do pracowników bemowskiego ratusza, prezydent Warszawy wyraźnie podkreśla, do kogo należy władza wykonawcza w mieście. "Prezydent m.st. Warszawy jest organem wykonawczym m.st. Warszawy i zwierzchnikiem służbowym wszystkich pracowników Urzędu – zatrudnionych zarówno w części tzw. miejskiej oraz w urzędach dzielnic. Wszystkie czynności z zakresu prawa pracy w Urzędzie m.st. Warszawy podejmowane są wyłącznie przez Prezydenta m.st. Warszawy oraz osoby działające na podstawie pełnomocnictw Prezydenta m.st. Warszawy" – czytamy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wskazuje także na dość ograniczone kompetencje dzielnic. – "Zarządy dzielnic nie posiadają własnych uprawnień do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy, czy prawa cywilnego, a zadania realizują w zakresie określonym przepisami, na podstawie udzielnych pełnomocnictw i upoważnień udzielnych przez Prezydenta m.st. Warszawy..." – pisze Gronkiewicz-Waltz.

To burmistrz Bemowa łamie prawo?

Po raz kolejny prezydent podkreśliła, że burmistrz Zygrzak złamał prawo. "Jeżeli Burmistrz Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy podjął decyzję o nieprzekazywaniu Prezydentowi m.st. Warszawy dokumentów finansowych, uniemożliwiając tym samym dokonanie należnych płatności, to ponosi on odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, wiążącą się z niezrealizowaniem zobowiązań m.st. Warszawy" – czytamy w piśmie.

Odpowiedzialność może grozić także podwładnym burmistrza. "...pracownik przekazujący dokumenty do podpisu, w przypadku polecenia nieprzekazywania ich do podpisu Prezydenta m.st. Warszawy lub pełnomocnika posiadającego pełnomocnictwa musi wystąpić do Burmistrza o pisemne potwierdzenie wykonania polecenia, w innym bowiem przypadku ponosi także odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – czytamy. Całe pismo skierowane do urzędników bemowskiego ratusza znajdziemy pod tym adresesm

Bemowski ping-pong trwa

To na pewno nie koniec wymiany zdań na linii Bemowo-Ratusz. Mieliśmy już groźby impeachmentu, prośby o interwencję do Premier Ewy Kopacz, odsyłanie pełnomocników Ratusza z powrotem na pl. Bankowy, manewr z dymisją i ponownym wyborem burmistrza czy też określenie Hanny Gronkiewcz-Waltz mianem „Janukowycza Warszawy”. Teraz jednak to pani Prezydent przeszła do ofensywy i podjęła kroki mające pozwolić sprawne zarządzenie dzielnicą, jednocześnie podkreślając złamanie prawa przez władze Bemowa. Pozostaje tylko czekać, w jaki sposób zareaguje ekipa Jarosława Dąbrowskiego i Krzysztofa Zygrzaka.

 

Zdęcie: https://facebook.com/hanna.gronkiewicz-waltz

Konflikt bemowski w „Polityce Warszawskiej”:

Krzysztof Zygrzak podaje się do dymisji?

Pełnomocnicy wkraczają na Bemowo

Wojna o Bemowo trwa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...