SLD tworzy plan na 2015 rok

Karolina Wiśniewska    2015-01-30 07:55:08

Członkowie warszawskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej spotkali się we wtorek z przewodniczącym Leszkiem Millerem, aby opracować plan działania na kolejne miesiące. Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację zarówno wewnątrz, jak i wokół SLD – powodów do rozmów nie brakowało. Pełna sala uczestników, długie dyskusje i... konkretne wnioski. Owocne i realne? Przekonamy się na jesieni.

Początek roku 2015 nie był dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej zbyt łaskawy. Średnio zadowalające wyniki sondażowe, śmierć Józefa Oleksego i ciągła dyskusja o kandydatce na stanowisko Prezydenta RP – dr Magdalenie Ogórek, skoncentrowana bardziej wokół tabloidowych skandali niż aspektów merytorycznych. Jeśli dodamy do tego odejście młodych działaczy na czele z Grzegorzem Gruchalskim oraz powracający wciąż w dyskusjach słaby wynik w wyborach samorządowych widzimy, że sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.

W całym kraju odbywają się spotkania liderów regionalnych z organizacjami lokalnymi. Z działaczami warszawskimi Leszek Miller chciał spotkać się osobiście. Jak stołeczne struktury odnajdują się w nowej sytuacji i co planują dalej? O tym dyskutowali we wtorek członkowie Rady Warszawskiej, Zarządu oraz liczni goście.

Warszawa gotowa na wybory

Pierwszym punktem na liście tegorocznych postanowień jest pomoc w przygotowaniach do wyborów prezydenckich. – Stołeczne struktury zaangażują się bardzo mocno w kampanię dr Magdaleny Ogórek. Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozgrzewka przed kampanią parlamentarną, więc Zarząd Krajowy może liczyć na nasze pełne wsparcie – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” Sebastian Wierzbicki. Przewodniczący SLD w Warszawie tłumaczy, że wystawienie pani Ogórek na prezydenta Polski jest analogicznym posunięciem do jego startu w Warszawie. – To najwyższy czas, aby przełamać stereotypy, przedstawić nowych polityków lewicy i pokazać, że jesteśmy też partią młodych oraz dla młodych – dodaje S. Wierzbicki. Uda się ociągnąć cel?

– Sojusz Lewicy Demokratycznej jest partią mocno osadzoną w historii. Na tak sprofilowane formacje głosują głównie emeryci oraz ci, którzy czują pewien sentyment do przeszłości – mówi dr Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW. – By dokonały się zmiany elektoratu, nie wystarczy wystawienie kandydatki zupełnie kontrastującej z wizerunkiem liderów. Do tego potrzeba większych zmian, takich jakie widzimy teraz w Grecji lub Hiszpanii – dodaje. Politolog prognozuje, że Magdalena Ogórek może zdobyć trzecią pozycję, m.in. dzięki słabości pozostałych kandydatów.

O sprawach partii – na forum partii

– Nie ma naszej zgody, by ktokolwiek rozmawiał o partii poza nią – mówi przewodniczący w kontekście zawieszenia Grzegorza Napieralskiego, o którego na wtorkowym spotkaniu członkowie warszawskich struktur również pytali. Sebastian Wierzbicki oświadcza jednak, że akurat w stolicy decyzja ta nie budzi większych kontrowersji. Przekonuje, że stołeczny Sojusz wciąż ma za złe G.Napieralskiemu rozwiązanie śródmiejskiej organizacji po wyborach w 2011 roku. – Za słowa jednego człowieka Napieralski ukarał wszystkich członków – wspomina Wierzbicki.

Przypomnijmy, że owym „jednym człowiekiem” był Jerzy Budzyn – szef śródmiejskiego koła. Został zawieszony i skierowany do sądu partyjnego, ponieważ na łamach „Gazety Wyborczej” domagał się tego, by Napieralski wyjaśnił, jak i na kogo wydawał w kampanii wyborczej pieniądze zarobione na sprzedaży siedziby partii. Ówczesne władze Sojuszu uznały, że takie wypowiedzi szkodzą partii.

Wierzbicki: Nie ma rozłamu w warszawskim SLD

Wierzbicki przekonuje, że o sprawach partii powinno się rozmawiać na forum partii i właśnie po to zorganizowane było wtorkowe spotkanie. – Chcieliśmy, aby każdy mógł przyjść, rozwikłać wątpliwości i zadać pytania, nawet jeśli są niewygodne – komentuje. Pytany o kontrowersje po odejściu grupy młodych działaczy z Grzegorzem Gruchalskim na czele, przewodniczący odpowiada, że... kontrowersji nie ma. – Rozłam warszawskich struktur to wymysł mediów. Odeszło kilku działaczy, a sam Grzegorz Gruchalski nie był liderem młodzieżówki, lecz szefem małego koła, szeregowym członkiem Sojuszu – komentuje. – Żałuje każdego odejścia, ale jeśli ktoś się nie odnajduje w partii, to lepiej że podjął taką decyzję – dodaje. Sam Grzegorz Gruchalski podważa słowa szefa warszawskiego Sojuszu. "Z samego SLD w Warszawie odeszło jednego dnia kilkanaście osób. Członkowie władz warszawskich, wojewódzkich czy współpracownicy Józefa Oleksego (...)  Faktycznie nie pełniłem funkcji szefa młodzieżówki od kilku miesiącu, jednak pozostałem członkiem władz mazowieckich partii i młodzieżówki do samego końca" – napisał G.Gruchalski w piątek na jednym z mediów społecznościowych. 

Współpraca na lewicy

I wreszcie na deser – powracający wynik wyborów samorządowych. Wynik, który – co tu dużo mówić – pozostawiał wiele do życzenia, nie tylko w przypadku Sojuszu, ale także innych lewicowych partii. – Rozczłonkowanie na lewicy nikomu nie służy – przyznaje przewodniczący stołecznych struktur – ale bez SLD nie da się zbudować projektu, który byłby w stanie odnieść sukces – dodaje w odpowiedzi na pytanie o próby stworzenia wspólnego lewicowego projektu (bez SLD i TR), o którym pisaliśmy na łamach portalu.

Warszawski Sojusz zapowiada, że przed następnymi wyborami i parlamentarnymi, i samorządowymi będzie prowadził rozmowy, zarówno z innymi organizacjami, jak i poszczególnymi ludźmi. – Współpraca jest potrzebna, apelowałem o nią już od wyborów do Parlamentu Europejskiego i apeluję nadal – podsumowuje Sebastian Wierzbicki.

Ważna jest jednak nie tylko współpraca z innymi organizacjami, ale przede wszystkim program własnej. Rozdrobnienie lewicy było i jest, ale czy odgrywa priorytetową rolę? – Wyniki wszystkich kandydatów na lewicy były bardzo niskie. Nawet, gdybyśmy dodali je do wyniku Wierzbickiego, to nie byłby on istotnym graczem – ocenia dr Rafał Chwedoruk. – Wyborcy SLD jeśli nie głosują na SLD, to albo nie idą do wyborów wcale, albo głosują na PO, zwłaszcza Warszawie – dodaje.

Dr Chwedoruk: SLD nie uczy się nie błędach

Dzięki „nowemu otwarciu” Sojusz Lewicy Demokratycznej chce sprawić, że wyborcy lewicowi nieuczestniczący dotychczas w wyborach, tym razem wzięli w nich udział i zagłosowali na polityków SLD. To ambitny plan. Pytanie, na ile realny. Dr Rafał Chwedoruk przypomina, że zmobilizowanie niegłosujących nie udało się nawet PO oraz PiS – partiom znacznie silniejszym. – SLD ma problem z utrzymaniem tradycyjnego elektoratu, przechwytywanego przez PO. Mobilizowanie ludzi młodych w ich wykonaniu brzmi jak kiepski dowcip – mówi politolog.

Sam S.Wierzbicki jest – zdaniem dr Chwedoruka – dowodem tego, jak kończy się silna chęć pozyskania nowych wyborców, kosztem lekceważenia starych. – Odnoszę wrażenie, ze SLD ponownie za bardzo uwierzyło w marketing polityczny, w oderwaniu od tego co dzieje się w gospodarce, życiu społecznym oraz w oderwaniu od historii – przekonuje. Podstawowym celem warszawskiego SLD powinno być określenie programu. Przed ostatnimi wyborami oglądaliśmy jedynie billboardy, za którymi nic nie przemawiało. – Była to kampania do wszystkich, która w istocie nie trafiała do nikogo – podsumowuje dr Rafał Chwedoruk.

 

Zdjęcia: https://facebook.com/SLDWarszawa

ZOBACZ TAKŻE:

Piechna Więckiewicz: To będzie dla nas najważniejsza kadencja

Sebastian Wierzbicki: Nie ma kryzysu na lewicy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...