O Bemowie, komunikacji i porządkach | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-02-01 16:45:54

Warszawiacy piszą wnioski do budżetu partycypacyjnego, radny Krajewski interweniuje ws. porządku na Placu Defilad, mieszkańcy z uwagą śledzą losy tych którzy stracili mieszkania w wyniku poniedziałkowej eksplozji, a konflikt na Bemowie... nadal trwa w najlepsze. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia!

W poniedziałek radni Bemowa dokonali wyboru zarządu dzielnicy. Szefem został Krzysztof Zygrzak, a jego zastępcami Jakub Gręziak oraz Radosław Kulikowski. Głosowanie odbyło się bez udziału opozycji, która w pełnym składzie opuściła salę obrad.

Powyższy komunikat mogli Państwo przeczytać na łamach „Polityki Warszawskiej” już nieraz. Nie jest to jednak błąd ani budzące podejrzenia o zaburzenia świadomości polityczne deja vu. Wybrany (po raz pierwszy 18 grudnia) i dotychczas nieuznany przez stołeczny ratusz K. Zygrzak próbuje udowodnić, że zarówno on, jak i jego zastępcy zostali powołani do kierowania dzielnicą zgodnie z prawem i dzięki aprobacie wymaganej większości radnych. Pani prezydent praworządność podważa i nie zamierza odwołać powołanych w zeszłym tygodniu pełnomocników.

Z każdym kolejnym dniem sytuacja się zaostrza. SMS-y do mieszkańców z prośbą o „ratowanie Bemowa”, pikieta pod ratuszem, spotkanie Krzysztofa Zygrzaka z Hanną Gronkiewicz-Waltz i... brak perspektyw na rozwiązanie konfliktu. Pełnomocnictwa? Może za rok – zapowiada w wywiadzie z Gazetą Stołeczną pani prezydent.

Ale nie tylko Bemowem żyła w minionym tygodniu Warszawa i warszawska polityka. Zacznijmy od początku... 

PONIEDZIAŁEK:

Wybuch gazu na Noakowskiego | ŚRÓDMIEŚCIE

Początek tygodnia nie przyniósł dobrych wiadomości. W poniedziałek doszło do wybuchu gazu w kamienicy na skrzyżowaniu ulic Koszykowej, Pięknej i Noakowskiego. Pięć osób zostało poszkodowanych: cztery osoby z kamienicy i jeden pasażer przejeżdżającego wówczas autobusu linii 159.

W wyniku eksplozji zniszczonych zostało 10 mieszkań, a w pobliskich budynkach oraz stojących nieopodal pojazdach powypadały szyby. Koszty remontu kamienicy wyniosą ok. 500 tys. zł, z czego najdroższy będzie remont windy (120 tys.). – Na pierwszy etap remontu, tak by do mniej zniszczonych lokali mogli wrócić mieszkańcy, potrzeba 150 tysięcy. Odbudowa stropów i ścian to w sumie 300 tysięcy złotych – poinformowało radio RMF FM.

Ubezpieczenie zostanie wypłacone dopiero za kilka miesięcy, zatem wspólnota mieszkaniowa wystąpiła z prośbą o wsparcie finansowe do dzielnicy Śródmieście. Odpowiedź burmistrza w poniedziałek.

Wybór zarządu po raz trzeci | Bemowo

Na poniedziałkowej sesji Krzysztof Zygrzak podał się do dymisji, po czym ponownie został zgłoszony jako kandydat na stanowisko burmistrza i ponownie wybrany przez radnych klubu „Dla Bemowa” oraz koalicyjnej Platformy Bemowo. Cały zabieg – jak wspomniałam wcześniej – miał na celu przekonanie (zarówno dzielnicowej opozycji, jak i stołecznego ratusza) o posiadaniu wymaganego kworum, wzmocnionego dodatkowo nowym radnym Krystianem Barcińskim, który wszedł na miejsce Krzysztofa Zygrzaka.

– Nie zgadzamy się na zaprzysiężenie Barcińskiego, ponieważ nie było takiego punktu w porządku obrad – grzmi opozycja i przekonuje, że zarząd po raz trzeci został powołany niezgodnie z prawem. Ponowne wybory niestety konfliktu w radzie nie ugasiły, a wręcz przeciwnie. Czytaj więcej...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Głębocka zamknięta na rok | Białołęka

We wtorek została zamknięta jedna z najważniejszych ulic Białołęki – ul. Głębocka. Utrudnienia potrwają rok, a ich powodem jest budowa sieci kanalizacyjnej. Pojazdy zostały skierowane na trasy objazdowe, głównie ul. Magiczną oraz Skarbka z Gór. Mieszkańcy obawiali się komunikacyjnego koszmaru, zwłaszcza w pierwszych dniach planowanych prac. Kierowcy donoszą jednak, że ruch był powolny, ale płynny, m.in. dlatego, że duża część podróżujących zrezygnowała z samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.

Przewodniczący Krajewski interweniuje ws. Placu Defilad | Śródmieście

Choć budowa metra zakończyła się we wrześniu, Plac Defilad nadal zajęty jest przez tymczasowe budynki jej wykonawców. – Teren powinno się uprzątnąć i udostępnić mieszkańcom – zainterweniował przewodniczący klubu PiS Jarosław Krajewski. – Od samego początku była mowa o tymczasowości tej hali. Jest to fatalny pomysł, żeby zaplecze budowy zlokalizować w samym centrum Warszawy – mówił na antenie RDC.

Miasto odpowiedziało na apel radnego i poinformowało, że baraki znikną z Placu Defilad jeszcze w tym roku. – To ratusz jest dysponentem tego terenu, a umowa z firmą AGP Metro kończy się 30 czerwca – informował rzecznik Bartosz Milczarczyk. Nawet jeśli AGP wygra przetarg na kolejne 6 stacji, ich siedziba zostanie przeniesiona.

Nie oznacza to jednak, iż budynki znikną zupełnie. Niewykluczone bowiem, że hale wykonawców metra zostaną zastąpione przez wykonawców odpowiedzialnych za budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Stołeczny Sojusz po spotkaniu z Leszkiem Millerem. Jakie plany?

We wtorek odbyło się spotkanie przewodniczącego SLD Leszka Millera z członkami warszawskich struktur. Partia określiła swoje plany i sposoby działania na najbliższe tygodnie. Najważniejszym zadaniem dla stołecznego Sojuszu ma być stuprocentowe zaangażowanie w kampanię prezydencką. Cel? Po pierwsze: zerwanie ze stereotypami i pokazanie, że SLD to partia młodych i dla młodych. Po drugie: zdobycie nowego elektoratu.

Plany ambitne i – jak przekonuje dr Rafał Chwedoruk z INP UW – mało realne. – SLD ma problem z utrzymaniem tradycyjnego elektoratu (...) Mobilizowanie ludzi młodych w ich wykonaniu brzmi jak kiepski dowcip – ocenia politolog. Czytaj więcej...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiada burmistrzowi | Bemowo

Dwuwładza na Bemowie sprawia, że władze dzielnicy, chcąc podejmować decyzje, potrzebują zgody (i podpisu) pełnomocników pani prezydent. Na początku tygodnia zarząd poinformował o zaprzestaniu wysyłania dokumentów do podpisania, na co Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała zarządzeniem. Zarzuciła burmistrzowi Zygrzakowi łamanie prawa i – jak czytamy w piśmie – naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Czytaj więcej...

– Nie jestem podwładnym Hanny Gronkiewicz-Waltz. Otrzymałem mandat demokratyczny w wyborach – odpowiada burmistrz. Ostatecznie dzielnica postanawia występować o jednorazowe pełnomocnictwa w ramach bieżącej realizacji zadań. Ponadto, Zarząd Bemowa zapowiada, że jeśli Miasto nie zmieni zdania, burmistrz złoży skargę do Prezydenta RP, prezesa NIK oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strzelecka 8. Dawna katownia niszczona przez dewelopera? | Praga Północ

Kamienica przy ul. Strzeleckiej 8 to dawna katownia NKWD, a w latach 1945-48 areszt Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie znajduje się w rękach prywatnej firmy One Development. W środę zaniepokojeni mieszkańcy Pragi Północ poinformowali służby miejskie, że deweloper zabiera drzwi historycznej piwnicy i niszczy ważne miejsce. Szybka interwencja burmistrza Pawła Lisieckiego oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków Piotra Brabandera wstrzymała pracę dewelopera. Czytaj więcej...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Kto zapłaci za Mazowsze? | Bemowo

Krzysztof Zygrzak zaprosił do Bemowa Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Burmistrz dzielnicy wystąpił do Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o jednorazowe pełnomocnictwa w celu organizacji imprezy. Marek Lipiński i Grzegorz Popielarz uznali, iż nie jest to możliwe, ponieważ władze Bemowa nie mogą decydować o wydatkach. Sami zdeklarowali, iż zgodę na koncert chętnie wydadzą (koszt wyniósł 25 tys. zł), ale muszą otrzymać niezbędne dokumenty, w tym umowy zawarte z zespołem.

Urzędnicy dzielnicy Bemowo – jak pamiętamy – otrzymali polecenie od burmistrza, aby nie przekazywać żadnych pism pełnomocnikom pani prezydent. W efekcie, koncert stanął pod dużym znakiem zapytania. Ostatecznie, jedna z pracownic nie dostosowała się do polecenia i dostarczyła dokumenty na plac Bankowy i w efekcie – jak donosi gazeta.pl – została ukarana za swoje postępowanie, i pozbawiona dostępu do poczty elektronicznej.

CZYTAJ: Dwugłos w sprawie Bemowa: Krzysztof Zygrzak vs. Marek Lipiński i Grzegorz Popielarz | DWA BRZEGI

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Partycypacyjny maraton | Budżet partycypacyjny

Warszawiacy mają już tylko dwa tygodnie, aby złożyć wniosek w ramach budżetu partycypacyjnego. Projekty można składać do 17 lutego (drogą internetową, listownie lub osobiście), a poszczególne dzielnice zapraszają na wspólne maratony pisania wniosków. Razem zawsze raźniej, a w razie jakichkolwiek kłopotów mieszkańcy mogą liczyć na pomoc koordynatorów BP. Pierwszy taki maraton odbył się w sobotę na Mokotowie. – W zeszłym roku mieliśmy 330 projektów. Liczymy, że teraz będzie ich jeszcze więcej – przekonywał w-ce burmistrz dzielnicy Zdzisław Szczekota. Mieszkańcy nie zawiedli i licznie wzięli udział w zorganizowanej akcji. – Warto brać udział w maratonach i pytać o opinię ekspertów, aby potem uniknąć błędów podczas weryfikacji – zachęcają.

W przyszłym tygodniu maratony odbędą się na Bielanach i Targówku (w sobotę) oraz na Bemowie i Woli (w niedzielę). 7 lutego w „Warsztacie” na pl. Konstytucji 4, odbędzie się także ogólnomiejski Drugi Maraton Pisania Projektów do Budżetu Partycypacyjnego. Więcej informacji: www.twojbudzet.um.warszawa.pl

Ostatni weekend z iluminacją

Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak piękna i magiczna staje się Warszawa w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, Święta dawno minęły, zatem najwyższy czas pożegnać się z również z ozdobną iluminacją. Koszt energii elektrycznej za wszystkie światełka w okresie od 6 grudnia 2014 r. do 2 lutego 2015 r. wyniósł ok. 32 tys. zł – poinformował ZDM.

Wraz z końcem stycznia znika m.in. imponująca choinka z Placu Zamkowego czy świecące misie z Placu Wileńskiego. Czyżby w zamian stołeczny ratusz szykował dla nas coś specjalnego...? :)

Źródło: facebook.com/Hozmówki-z-Hanna

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawskie pomniki do renowacji

WIOŚ skontroluje Radiowo

Na Pradze powstaje miejska sieć Wi-Fi

Źródła zdjęć: facebook.com/MokotowBP, facebook.com/hanna.gronkiewicz-waltz, facebbok.com/metro.warszawa

Źródła: gazeta.pl. tustolica.pl, www.rdc.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...