Jednośladem po Warszawie

Bartłomiej Kozek    2015-02-03 07:08:16

Początek roku to dla miejskich instytucji okres chwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami. Niedawno czytaliśmy o narzędziach umożliwiających mieszkańcom miasta aktywne zmienianie swojego otoczenia. Dziś dowiadujemy się o działaniach związanych z rozbudową infrastruktury rowerowej. Z czego Warszawa jest szczególnie dumna?

Wszystko dzięki „Warszawskiemu raportowi rowerowemu 2014”, który w minionym miesiącu zaprezentowało Biuro Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy. Ratusz łączy siły ze stowarzyszeniem Zielone Mazowsze i prezentuje podsumowanie minionych osiągnięć oraz planowanych działań. Wszystko na 34 stronach bruszury dostępnej do pobrania w Internecie. Co w niej znajdziemy?

Więcej wszystkiego!

Jeszcze kilka lat temu polityka rowerowa miasta pozostawiała wiele do życzenia. Trudności sprawiało zamontowanie przez miejskie instytucje stojaków. Te zaś, które pojawiały się na stołecznych ulicach nie spełniały oczekiwań rowerzystów. Projekt roweru miejskiego odkładany był z roku na rok. Przytaczane w publikacji badania „Barometru Warszawskiego” wskazywały, że mieszkańcy nie uważali Warszawy za miasto sprzyjające tej formie transportu.

Kilka lat temu rowerowy temat zaczął jednak wchodzić do politycznego głównego nurtu. Wypożyczalnie Veturilo szybko stworzyły największą w Polsce i jedną z większych w skali Europy sieci roweru miejskiego. Okazało się, że choć udział podróży rowerowych w naszym mieście nadal nie jest wysoki (szacuje się go na 2%), to ma perspektywy szybkiego wzrostu. Pod warunkiem, że możliwości jego codziennego użytkowania ulegną zmianie na lepsze. 

Na kolejnych mapach możemy obserwować, jak w ostatnich latach zaczęła zmieniać się rowerowa panorama miasta. Przybyło miejsc parkingowych, co szczególnie widać na Ochocie, Mokotowie, Wilanowie, Bielanach czy Pradze Północ. Nowe trasy rowerowe pojawiły się nad Wisłą oraz na Prostej i Świętokrzyskiej w związku z zakończeniem prac budowlanych nad II linią metra. W minionym roku poprawił się też dostęp do rowerów miejskich w wielu miejscach Mokotowa, Ursusa, Wilanowa i Pragi Północ.

Niestety, pomimo tych postępów, w miejskich statystykach znajdziemy również znacznie mniej przyjemne dane. W roku 2013 odnotowano największą ilość śmierci oraz ciężkich wypadków z udziałem rowerzystów. Szczególnie niebezpiecznymi okazały się ul. Górczewska, Puławska oraz Aleje Jerozolimskie. Zjawisko to uznane zostało na tyle poważne, że przy okazji publikacji raportu zdecydowano się zaprezentować w nim zestaw porad dotyczących tego, w jaki sposób bezpieczniej jeździć rowerem po miejskich drogach.

Inwestycje z góry i oddolne potrzeby

Długość sieci dróg rowerowych przekroczyła w minionym roku 400 kilometrów. Wystarczy jednak rzut oka na mapę miasta, aby spostrzec, że w wielu miejscach daleko jej do spójności – szczególnie w tak newralgicznych obszarach, jak na Starej Ochocie czy Starym Mokotowie. Jeśli wierzyć miejskim urzędnikom i rowerowym aktywistom, do roku 2020 ma być znacznie lepiej.

Z ważniejszych inwestycji wymienić warto liczącą 9 kilometrów trasę, biegnącą wzdłuż Żwirki i Wigury od Wawelskiej aż do Lotniska im. F. Chopina, a także 4,5 kilometry na Jagiellońskiej (Trasa Toruńska-Rondo Starzyńskiego) czy 5,4 km na Trasie AK (Powązkowska-Modlińska). Nie zabraknie również cennych łączników między już istniejącymi trasami, jak w wypadku Wołoskiej czy Rzymowskiego.

W najbliższych latach, dzięki zaakceptowanym przez ratusz planom zawartym w Programie Rozwoju Tras Rowerowych Warszawy do roku 2020, proces tworzenia spójnej sieci tras rowerowych ma być kontynuowany. Z jednej strony, znikną rowerowe „białe plamy”, takie jak brak dedykowanych tras na al. Niepodległości, Racławickiej, Ostrobramskiej czy Grójeckiej. Z drugiej zaś, coraz więcej tras ma prowadzić aż do granic miasta, łącząc się ze ścieżkami w innych miejscowościach. Poprawić się ma zatem zarówno komfort codziennych podróży, jak i wypadów za miasto.

Kto wie, czy tras rowerowych nie przybędzie zresztą jeszcze więcej niż w zaprezentowanych prognozach ratusza. Od zeszłego roku możemy bowiem głosować na projekty rowerowe w ramach budżetu partycypacyjnego, które cieszą się bardzo dużą popularnością. W tym roku niemal 30 proc. nowej i modernizowanej infrastruktury rowerowej w mieście zrealizowana będzie dzięki zdobyciu odpowiedniego poparcia podczas głosowania nad BP. Projekty tego typu zdobyły uznanie aż w 11 z 18 dzielnic miasta – wśród nich znalazło się miejsce na kontrapasy na Hożej, Mokotowskiej, Koszykowej czy Kazimierzowskiej, skrót rowerowy przy kinie Wisła czy pasy rowerowe na 7 ulicach Ursusa.

Trzymamy kciuki, patrzymy na ręce

Plany często mają to do siebie, że na papierze wyglądają rewelacyjnie. Warto jednak pamiętać, że bez stałego nacisku na ekipy rządzące – w tym wypadku zarówno na szczeblu miejskim, jak i dzielnicowym – nawet najlepsze projekty mogą pozostać tylko na papierze.

Ciesząc się z coraz lepszych możliwości komunikacyjnych oraz komfortowego przemieszczania się po Warszawie w zróżnicowany sposób, pozostaje trzymać rękę na pulsie miejskich inwestycji.

Zdj. Warszawski Raport Rowerowy 2014

ZOBACZ TAKŻE:

Tramwaje w niełasce?

Warszawa na rowerze

Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...