Prezydencki poker Prawa i Sprawiedliwości

Daniel Nowak    2013-07-08 22:17:47

W polityce jak w kartach – trzeba umieć blefować. Prawo i Sprawiedliwość w przedwyborczej grze prezydenckiej bardzo ciekawie rozgrywa swoje karty. Czy dobre? Jeszcze nie wiemy.

W wywiadzie dla „Polityki Warszawskiej” Mariusz Kamiński powiedział, że  jego partia wybrała już kandydata na prezydenta Warszawy, ale z jego ujawnieniem wstrzyma się do ewentualnego ogłoszenia przyspieszonych wyborów. Najczęściej typowanym  kandydatem PiS jest profesor Piotr Gliński, który już raz kandydatem PiS był, tyle że na premiera rządu technicznego.

Profesor Gliński w wywiadzie udzielonym również naszemu portalowi powiedział, że gdyby Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało mu kandydowanie na prezydenta stolicy, to by się nie uchylił. Z kolei prezes PiSu, Jarosław Kaczyński, przyznał, że Piotr Gliński byłby dobrym kandydatem jego partii w wyborach w Warszawie, więc ma nadzieje, że profesor się zgodzi.

Przy zestawieniu powyższych wypowiedzi nasuwają się dwa pytania: czy Prawo i Sprawiedliwość faktycznie ma wybranego kandydata oraz czy tym kandydatem jest Piotr Gliński?

Warszawscy politycy PiS w prywatnych rozmowach przekonują, że kandydat już jest. W kuluarach pojawiają się głosy, że kandydować może zasłużony opozycjonista i były senator Zbigniew Romaszewski. Na politycznej giełdzie krążą też nazwiska Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, a jeden z działaczy próbował nas nawet przekonać, że także Mariusza Błaszczaka. Wszyscy wydają się jednak nie pasować do planu prezesa partii, który może myśleć o powtórzeniu manewru, który zrealizował kiedyś jego tragicznie zmarły brat – przez Ratusz przy pl. Bankowym do Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu. Do tej misji idealnym kandydatem jest prof. Gliński, przez część komentatorów uważany za jednego z autorów sondażowego skoku PiS. Jest kompetentny, wykształcony i jest urodzonym Warszawiakiem. Jako jeden z niewielu ma też szansę by obok głosów żelaznego elektoratu przyciągnąć także wyborców centrowych, a przez swoje minione związki z Unią Wolności nawet tych rozczarowanych Hanną Gronkiewicz-Waltz wyborców PO.  „Kto jeśli nie Gliński?” pytał w ostatni weekend na Twitterze naczelny „Polityki Warszawskiej” dr Błażej Poboży komentując możliwe kandydatury partii Jarosława Kaczyńskiego.

Jesteśmy pewni, że PiS ma już swojego kandydata. Niezależnie nawet czy jest nim prof. Gliński, czy też ktoś inny, w interesie partii nie jest teraz jego oficjalne ogłoszenie. PiS celowo zwleka z ujawnieniem nazwiska. Swoimi zapewnieniami kupuje czas, podsyca spekulacje, sonduje różne warianty i przede wszystkim podtrzymuje zainteresowanie mediów. Zyskuje na tym zabiegu, ale zbyt długo przeciągany blef może skutkować nerwowymi ruchami, zwłaszcza gdy przeciwnicy powiedzą "sprawdzam". Licytacja to sprytna taktyka. Jarosław Kaczyński i jego doradcy powinni pamiętać jednak o tym, że w prezydenckim pokerze ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jakie karty ma się w ręku. Przeciwnicy nie oddadzą przecież Warszawy bez walki.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...