Kto po prof. Chazanie?

Jan Kunert    2015-02-02 07:01:28

Dzisiaj stołeczny ratusz ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora szpitala położniczego przy ul. Madalińskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nazwisko nowego szefa placówki poznamy za kilka tygodni.

W środę Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała komisję, której jedynym zadaniem jest znalezienie odpowiedniej osoby do poprowadzenia szpitala im. Świętej Rodziny na warszawskim Mokotowie. Składa się z czterech przedstawicieli miasta (Bogusława Janyszko-Własiuk, Witold Gazda, Ewa Kozierowska, Tomasz Rek) oraz jednego przedstawiciela szpitalnej rady społecznej (Marek Kujawa). Na jej czele stoi dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej ze stołecznego ratusza, Dariusz Hajdukiewicz. Nowa osoba zastąpi pełniącą do tej pory obowiązki dyrektora szpitala Marię Dziurę, która sprawuję tę funkcję od sierpnia. Wtedy to Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała dotychczasowego dyrektora, prof. Bogdana Chazana. 

Kontrowersyjny dyrektor i kontrowersyjna decyzja prezydent

O szpitalu i jego dyrektorze zrobiło się głośno latem poprzedniego roku. Profesor Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wówczas przeprowadzenia aborcji u jednej z przebywających w jego szpitalu kobiet. Dziecko zmarło. Środowiska lewicowe zażądały od prezydent Warszawy natychmiastowej dymisji dyrektora, którego w obronę wzięły z kolei środowiska prawicowe. W lipcu 2014 roku, Hanna Gronkiewicz-Waltz, po przeprowadzonej przez stołecznych urzędników kontroli, podjęła decyzję o rozwiązaniu z Chazanem umowy o pracę oraz o nałożeniu na szpital kary w wysokości 70 tys. zł. Wtedy do czasu powołania nowego dyrektora, na pełniącą jego obowiązki wyznaczono Marię Dziurę. Przez pół roku jej pracy na tym stanowisku, w szpitalu przeprowadzono jeden zabieg przerwania ciąży.

Nowy dyrektor już za parę tygodni

Szczegóły procedury konkursowej tłumaczy „Polityce Warszawskiej” rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk.  W poniedziałek ogłosimy konkurs na nowego dyrektora. Przez miesiąc komisja będzie czekać na zgłoszenia. Następnie z wybranymi osobami przeprowadzi indywidualne rozmowy. Po nich odbędzie się tajne głosowanie  mówi. Jeżeli w ten sposób nie uda się wyłonić najlepszej osoby, procedura będzie powtórzona. Jeśli i to zawiedzie, nowego szefa wybierze prezydent. Milczarczyk jest jednak optymistą.  Myślę, że nowego szefa, placówka przy Madalińskiego, będzie mieć szybciej, niż w ciągu dwóch miesięcy  zapewnia.

Kandydat z wizją, to kandydat idealny

Jaki powinien być? Jakie kryteria spełniać? Jednym słowem, jakiego kandydata oczekuje stołeczny ratusz? Pytamy o to dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej, Dariusza Hajdukiewicza.  Kandydat musi oczywiście spełniać wszystkie konieczne wymogi formalne, związane z wykształceniem stażem pracy czy niekaralnością  mówi „Polityce Warszawskiej”.  Oczekujemy od niego wizji dalszego rozwoju szpitala i mądrej koncepcji wykorzystania jego potencjału, tak, aby korzyści odnieśli, w pierwszej kolejności, pacjenci  zdradza.  To dobry szpital, a jego pracownikom oraz pacjentom potrzebny jest teraz spokój i długofalowa perspektywa rozwoju.  dodaje Hajdukiewicz.

Doświadczenie i nowoczesność

Te dwie rzeczy łączy ze sobą placówka na warszawskim Mokotowie. W ciągu dziesięciu lat podwoiła się w nim liczba urodzeń, co potwierdziła wspomniana kontrola ratusza. W 2007 roku, jako jedna z nielicznych, została odznaczona tytułem „Szpitala przyjaznego dziecku”, a dwa lata później była finalistą rankingu „Rzeczpospolitej”  „Bezpieczny Szpital”. Od kilku lat poszerza zakres świadczonych usług i rozbudowuje się. Jeszcze za czasów profesora Chazana szpital zdobył 24 mln zł. unijnej dotacji. Miasto, w ciągu ostatnich lat, zainwestowało w niego 160 mln zł. i, jak mówi dyrektor Hajdukiewicz, „zamierza nadal to robić”. Martwi go jednak wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.  Powinien on wyraźnie wzrastać, a tak się nie dzieje. Szpital, jako wieloprofilowy, ma ogromny potencjał do realizowania pakietu onkologicznego. Rozwój placówki w dużej mierze zależy od NFZ  podkreśla.

fot. www.szpitalmadalinskiego.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Co dalej z wykupem? Jest uzupełnienie wyroku

O Bemowie, komunikacji i porządkach | Podsumowanie tygodnia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...