Rowerowy odwrót Bemowa?

Bartłomiej Kozek    2015-02-06 07:09:49

Niedawno na łamach "Polityki Warszawskiej" informowaliśmy o nowej, miejskiej publikacji na temat stołecznych inwestycji rowerowych. Niestety, w wyniku sporu o władzę w jednej z dzielnic postępy w tej dziedzinie mogą ulec znacznemu zahamowaniu.

Bemowo lubi przedstawiać się jako jeden z pionierów rowerowej rewolucji w mieście. Patrząc jednak na mapy w „Warszawskim raporcie rowerowym 2014”, obraz sytuacji w dzielnicy nie jest tak idealny, jak często wskazują jej władze.

Pomimo wdrożenia własnego systemu roweru publicznego – Bemowo Bike – ma on jeden z najniższych wśród wszystkich dzielnic wskaźników miejsc parkingowych na kilometr kwadratowy. Z drugiej strony, to tu już wkrótce realizowanych będzie najwięcej (bo aż 3) inwestycji w poprawę infrastruktury w ramach miejskiego budżetu partycypacyjnego. Za 1,5 miliona złotych powstaną specjalne ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Połczyńskiej, poprawi się również sytuacja przy Powstańców Śląskich.

Bemowo Bike czy Veturilo?

Nie da się ukryć, że dla powiązanej z Jarosławem Dąbrowskim ekipy najlepszym dowodem na jej sprawność była wspomniana już sieć Bemowo Bike. Postanowienia burmistrza Krzysztofa Zygrzaka na ten rok zakładały jej poszerzenie do 20 wypożyczalni i 200 rowerów. Plany brzmią ambitnie, w ich realizacji jest jednak pewien problem. W wyniku konfliktu ze stołecznym ratuszem o udzielenie pełnomocnictw ekipie Dąbrowskiego i Zygrzaka na razie nie ma mowy.

Zbliża się wiosna, a wraz z nią kolejny sezon działania Veturilo oraz powiązanego z nim Bemowo Bike. Jak donosi „Gazeta Stołeczna”, czasu na rozpisanie stosownego przetargu przez dzielnicę coraz mniej. Niemal pewne jest zatem to, że chętni do korzystania z miejskiego roweru na Bemowie będą musieli zwyczajnie obejść się smakiem.

Niewielkim pocieszeniem mogą być dla nich zapowiedzi ZTM dotyczące awaryjnego przesunięcia kilku parkingów Veturilo na zachód miasta. Padająca w rozmowie wicedyrektora ZTM Łukasza Puchalskiego, liczba „awaryjnych” wypożyczalni na Bemowie – dwie albo trzy – nie pozostawia złudzeń co to tego, że oferta będzie mocno okrojona. Przypomnijmy, że do tej pory w dzielnicy wypożyczalni było dwanaście.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w "bemowskim" konflikcie obie strony nieustannie przerzucają się oskarżeniami o to, kto jest winny zaistniałej sytuacji. Stronnicy Zygrzaka oraz Dąbrowskiego dowodzą, że to efekt nieliczenia się ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz z demokratycznym wyborem rady dzielnicy. Stołeczny ratusz odbija piłeczkę i deklaruje, że zapraszał na rozmowy w tej palącej kwestii.

Nie tylko wypożyczalnie

Pozostaje mieć nadzieję na to, że konflikt nie pogorszy znacząco sytuacji rowerzystów z dzielnicy. Wedle przytaczanych w „Warszawskim raporcie rowerowym 2014” danych miejski rower publiczny odpowiada za 5,7% podróży jednośladami w dni robocze. Jest zatem szansa, że na rowerowy krajobraz dzielnicy bardziej niż wspomniany konflikt wpływać będą inwestycje z budżetu partycypacyjnego czy inne, takie jak planowany przez ZTM pas rowerowy na Wrocławskiej.

Zdj. Wikimedia Commons, Autor: Panek, Licencja: CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Jednośladem po Warszawie

Warszawa na rowerze

Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...