Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

Bartłomiej Kozek    2015-02-07 16:23:36

Na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w ATM Studio nie zabrakło przytyków wobec urzędującego prezydenta oraz pochwał dla kandydata największej partii opozycyjnej. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu pokazał, że swój wyborczy start traktuje poważnie.

Konwencję prezydencką PiS można podzielić na dwie części. Pierwsza  bardzo nierówna, gdyż obok dynamicznej konferansjerki dostaliśmy zestaw mniej dynamicznych przemawiających, którzy nie zawsze dopasowywali się do przekazu, jaki chcieli zaprezentować liderzy prawicy.

Młodości i energii kandydata nie podkreślał raczej Jerzy Zelnik, który dość monotonnie wyliczał kolejne etapy życia Andrzeja Dudy (z udziałem w harcerstwie oraz obecności jako kilkuletniego dziecka na krakowskich Błoniach w trakcie pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce włącznie). Tu jest Polska, która nie porusza się w chocholim tańcu beznadziei. Oto młody, dynamiczny kandydat, jeden z najlepszych polskich eurodeputowanych deklarował aktor.

Zelnik wykorzystywał w przemówieniu partyjne materiały i porównywał rządy Platformy Obywatelskiej do czasów chaosu i korupcji za rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przypominał również inny, ważny w prawicowych środowiskach wątek pośpiechu, z jakim wkrótce po katastrofie smoleńskiej przejmował władzę Bronisław Komorowski.

Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, nie powiedział zbyt wiele na temat postulatów, dzięki którym w wieku 29 lat został wybrany na to stanowisko i na bazie których mógłby pokazać na czym w praktyce polega promowana przez PiS "zmiana". Zamiast tego krytykował obecnego prezydenta Polski za igranie z historią przy okazji jego pomysłu na zorganizowanie obchodów zakończenia II wojny światowej w Polsce.

Jeśli do wcześniejszych wypowiedzi dodamy satyryka Janusza Rewińskiego, który porównywał piątkową Radę Krajową PO do "imprezy WSI na krytej pływalni" widzimy, że tegoroczna kampania prezydencka nie zapowiada się na szczególnie łagodną.

Konwencja prezydencka PiS

Aktywny kandydat, aktywna prezydentura?

Nie oznacza to jednak, że całość politycznego przekazu Prawa i Sprawiedliwości skupiała się na wbiciu w ziemię urzędującego prezydenta. Wysoką polityczną klasą oraz umiejętnością wyjścia do szerszego niż jedynie twardy elektorat PiS wyróżniło się przemówienie Zofii Romaszewskiej. Zręcznie podkreślała dociekliwość Dudy w kwestii zagwarantowania unijnego finansowania dla polskich projektów energetycznych i przemysłowych w ramach tzw. "planu Junckera", a także jego umiejętność ciągłego uczenia się.

Zdolność kandydata nie tylko do mówienia, ale również do słuchania i dialogu podkreślała z kolei wiceprezes partii Beata Szydło. Nie omieszkała zresztą dodać, że Duda cieszy się poparciem również liderów dwóch innych partii prawicowych Zbigniewa Ziobry oraz Jarosława Gowina. Nie był to jednak szczególnie wykorzystywany w trakcie konwencji wątek.

Najważniejszy moment nadszedł jednak wraz z wejściem na scenę samego Andrzeja Dudy. Kandydat PiS na fotel prezydencki w dynamicznym, wygłoszonym z dużą pewnością siebie przemówieniu połączył swoje życiowe doświadczenia, pamięć o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego oraz własny plan na Polskę. Podkreślał, że nadszedł czas na aktywną prezydenturę, która będzie wykorzystywać wszelkie dostępne temu urzędowi narzędzia wpływu na rzeczywistość i która będzie służyć społeczeństwu.

 Chciałem był prawnikiem i profesorem, założyć własną kancelarię i zarabiać na utrzymanie rodziny. Nie planowałem zostawać politykiem. Powołanie przyszło jednak samo  mówił Duda, przypominając o znaczeniu, jakie w jego wejściu do polityki odegrał Lech Kaczyński. Mówił także o potrzebie dialogu społecznego i rozwiązywania spraw osób młodych.

Prezydent jako jedyny w Polsce otrzymuje swój mandat z woli narodu. Nie może być tylko notariuszem. Mam za dużo energii, by stać pod żyrandolem  deklarował, po czym przedstawił swoje polityczne priorytety. Po wyborze na urząd prezydencki przygotuje projekt ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny. Ma zamiar współpracować z każdą ekipą rządową w działaniach na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy. Chce powołać do życia Narodową Radę Rozwoju, która miałaby na celu dyskutowanie nad dalszymi kierunkami modernizacji kraju. Dużą wagę przykładałby również do stymulowania ponownego uprzemysłowienia Polski oraz zapobiegania wykupowi ziemi przez cudzoziemców.

Czy tak zarysowany przekaz pozwoli kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości na równą walkę z Bronisławem Komorowskim w II turze? Dużo zależy od proporcji między krytyką urzędującego prezydenta, a wskazywaniem własnych, pozytywnych pomysłów. Nie bez znaczenia jest również to, czy uda się Dudzie przekonać młodych i pokazać, że rozumie ich problemy, w tym zwłaszcza problemy socjalne. W trzy miesiące może zdarzyć się wiele.

ZOBACZ TAKŻE:

PiS i długa lista samorządowych obietnic

 

Zdj. Transmisja internetowa konwencji PiS na profilu Andrzeja Dudy na Facebooku.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...