Kładka połączy Pragę?

Karol Szyszko    2015-02-09 07:10:22

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że na al. Solidarności tuż za dworcem Wileńskim wróci zlikwidowane niedawno przejście dla pieszych, o które apelowali mieszkańcy i społecznicy. Przy okazji miasto zapyta PKP o możliwość zbudowania w tym miejscu kładki dla pieszych.

Al. Solidarności na odcinku od Dw. Wileńskiego, aż do ul. Radzymińskiej przecina Pragę Północ na dwie części. Jest to istotna bariera komunikacyjna dla mieszkańców Nowej Pragi i Szmulowizny. Obecnie istniejące przejścia przy pl. Wileńskim i przy ul. Szwedzkiej są od siebie znacznie oddalone. Mieszkańcy przechodzą często w miejscach nielegalnych, stwarzając zagrożenie dla siebie i kierowców.

W trakcie budowy II linii metra na wysokości ul. Rzeszotarskiej powstało tymczasowe przejście dla pieszych, które niedawno zlikwidowano. Z apelem do władz miasta o przywrócenie przejścia wystąpiła grupa mieszkańców, społeczników i radnych. W odpowiedzi na interpelację ówczesnego radnego, a obecnie burmistrza Pragi Północ Pawła Lisieckiego, wiceprezydent Jacek Wojciechowicz odpisał: „Przejście w ww. lokalizacji może zostać ponownie wyznaczone jedynie pod warunkiem wyposażenia go w sygnalizację świetlną, skoordynowaną z sygnalizacją na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Targową. (…) Zarząd Dróg Miejskich przygotuje wniosek o wprowadzenie do budżetu m.st. Warszawy zadania inwestycyjnego, polegającego na wyznaczeniu przejścia i wykonaniu sygnalizacji”.

Oprócz nowego przejścia, miasto planuje również budowę kładki między al. Solidarności, a ul. Białostocką. W odpowiedzi działacze Stowarzyszenia "Michałów" zaproponowali utworzenie przejść przez tory z automatycznymi bramkami. „Jednym ze sposobów bezpiecznego i wygodnego przekraczania torów, jaki zaobserwowaliśmy m.in. w Wielkiej Brytanii są przejścia dla pieszych z automatycznie sterowanymi bramami i sygnalizatorami świetlno-dźwiękowymi, które informują pieszych o zbliżającym się pociągu. Co istotne, takie przejścia budowane są na poziomie torów”  czytamy na blogu stowarzyszenia, które aktywnie działa na rzecz nowych przejść dla pieszych.

Jeszcze inny pomysł na zagospodarowanie tego terenu padł pod koniec ubiegłego roku. W listopadzie podczas posiedzenia Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu, dyrektor miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji Mieczysław Reksnis, przedstawił koncepcję wprowadzenia torów kolejowych, które biegną wzdłuż al. Solidarności, pod ziemię. Dzięki temu zabiegowi można by przeprowadzić planowaną tu od lat Trasę Tysiąclecia, nie po wiadukcie, ale wprost do ul. Szwedzkiej. PKP nie mówi "nie", dzięki temu zabiegowi uzyska bowiem duże tereny inwestycyjne w samym centrum miasta (tory miałyby ciągnąć się wprost pod al. Solidarności).

Na zagospodarowanie terenu wzdłuż al. Solidarności jest wiele pomysłów. Bardzo ciekawie prezentuje się koncepcja wpuszczenia torów kolejowych pod ziemię. Nowe tereny inwestycyjne mogłyby scalić dwie części Pragi i pobudzić do życia ten fragment miasta. Jednak jest to na razie pomysł futurystyczny, a mieszkańcy w pierwszej kolejności czekają na nowe przejścia dla pieszych.

Źródło zdjęcia: zawinklem.pl, aut. Krzysztof Michalski

Źródło: autobusczerwony.blox.pl, bip.warszawa.pl

Zobacz także:

Spory wokół warszawskich "Śpiących"

Na Pradze powstanie miejska sieć Wi-Fi

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...