Inwestycyjne wzloty i upadki, i start nowej kampanii | Podsumowanie tygodnia!

Karolina Wiśniewska    2015-02-08 19:18:14

Miniony tydzień nie był tak przepełniony sporami i aferami jak poprzednie, choć mocna prezydencka końcówka sprawiła, że zakończyliśmy go i politycznie, i ciekawie. Wiele działo się w dziedzinach związanych z inwestycjami i komunikacją – zarówno jeśli chodzi o miłe niespodzianki, jak i przykre rozczarowania. Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia!

Po raz pierwszy od bardzo dawna publikujemy podsumowanie, w którym nie dominuje Bemowo. Chciałoby się powiedzieć: w końcu! Warto mieć jednak na uwadze fakt, że walka o władzę w dzielnicy wciąż trwa. W ratuszu na Pl. Bankowym, Bemowem kierują pełnomocnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a w siedzibie na ul. Powstańców Śląskich niezmiennie urzęduje Krzysztof Zygrzak. W minionym tygodniu słyszeliśmy m.in. o nowym związku zawodowym „Nasz Samorząd”, założonym przez trzech naczelników, których Miasto próbuje oddelegować do innych dzielnic. Oni zaś zmieniać miejsca pracy nie chcą, a także o kłopotach z kolejną edycją Bemowo Bike.

Ciekawe polityczne spory toczą się nieustannie również na Bielanach. Radni opozycji nie mogą zaakceptować nowego burmistrza – nadesłanego przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz z Ursynowa – Tomasza Menciny i dwukrotnie już próbowali go odwołać. Dwukrotnie – bezskutecznie, bowiem rządząca dzielnicą koalicja PO-SLD nie stawia się na obrady, przez co brakuje wymaganego kworum.

Poza tym, był to tydzień bogaty w nowinki komunikacyjne i inwestycyjne. Świeżo odebrana stacja II linii metra (Rondo Daszyńskiego), problemy z bulwarami czy tramwajem na Tarchomin, który nie może ruszyć ze względu na... zbyt blisko położone przystanki.

Miniony tydzień to także dwa ważne i ciekawe raporty: "Jednośladem po Warszawie" oraz plan transportowy dla Warszawy.

Mniej politycznie, ale równie ciekawie!

 

PONIEDZIAŁEK:

Taksówkarze protestują pod ratuszem

Niemałe zamieszanie wywołali w poniedziałkowe popołudnie warszawscy taksówkarze. Grupa protestowała przed stołecznym ratuszem, skutecznie blokując ul. Marszałkowską. Domagali się przede wszystkim większej kontroli nad rynkiem taksówkarzy oraz zaostrzenia przepisów w sprawie kierowców oferujących „przewóz osób”. Podczas dwugodzinnego protestu w ruch poszły opony, świece dymne i rolki papieru toaletowego, którymi obrzucano bramy Urzędu Miasta.

Taksówkarze przynieśli ze sobą transparenty, na których można było dostrzec takie hasła, jak: „Dość piractwa przewozowego”, „Dość bezprawia” czy „Tylko legalne taksówki”.

Bulwary znów mają kłopoty. Upadek Hydrobudowy

Bulwary nad Wisłą to jedna z najdłużej oczekiwanych (obok metra) przez warszawiaków inwestycji. W poniedziałek Radio Zet podało informację, że firma odpowiedzialna za ich wykonanie – Hydrobudowa Gdańsk – złożyła wniosek o upadłość. Zgodnie z ustaleniami, spółka miała zalegać z wypłatami dla swoich pracowników.

Również w poniedziałek, umowę z Hydrobudową wypowiedział stołeczny Ratusz. – Nasza decyzja nie miała żadnego związku z wnioskiem o upadłość firmy. Nie byliśmy zadowoleni z tempa prac – informował w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. O tym jaki będzie dalszy plan dokończenia budowy bulwarów ratusz poinformuje w najbliższych dniach.

–-----------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Bemowo bez Bemowo Bike? | Bemowo

Walka o władzę na Bemowie ciągle trwa. Efekty nieporozumienia widać na każdym kroku. W tamtym tygodniu informowaliśmy o tym, że pod znakiem zapytania stają zajęcia prozdrowotne i koncert zespołu „Mazowsze”, dziś słyszymy o problemach rowerowych. Miłośnicy dwóch kółek na Bemowie są w kłopocie. W marcu planowano powrót Bemowo Bike. Dziś wiadomo, iż plan jest nierealny. Krzysztof Zygrzak zapowiadał powiększenie systemu do 20 wypożyczalni i 200 rowerów, ale nie otrzymał pełnomocnictw.

Sytuację próbuje ratować pełnomocnik Miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski i zapowiada awaryjne przesunięcie kilku (dwóch lub trzech) parkingów Veturilo. Czytaj więcej...

Źr. www.bemowo.waw.pl

–------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Więcej pieniędzy na kulturę

Urząd Miasta zaprezentował budżet przeznaczony w roku 2015 na kulturę. W porównaniu z poprzednim, jest wyższy o 9 proc. i wynosi dokładnie 204 090 000 zł. Ratusz stawia głównie na dofinansowanie teatrów, zwłaszcza Teatru Nowego na Mokotowie, który w październiku zostanie przekształcony w Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Spośród innych inwestycji warto zwrócić uwagę na modernizację obiektów Muzeum Warszawy, rewitalizację dziecięcego Teatru Baj, Pałacu Konopackiego (w którym będzie mieścił się Dom Kultury Praga) oraz Sinfoni Varsovia. Czytaj więcej...

–------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Śpiewak przegrał z Marcinkowskim

Przeprosiny, usunięcie mapy warszawskiej reprywatyzacji z Internetu oraz wpłata 10 tys. zł. Na fundację „Akogo” – taką karę wyznaczył Janowi Śpiewakowi Sąd Okręgowy w Warszawie. Sędzia orzekł, iż przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze naruszył dobra osobiste Macieja oraz Maksymiliana Marcinkowskich. W uzasadnieniu podkreślał, że – choć reprywatyzacja budzi duże społeczne emocje – działania biznesmenów są zgodne z prawem. Nie uzyskano również dowodów na kontakty Marcinkowskich ze stołecznymi urzędnikami.

Sąd umorzył postępowanie wobec drugiego pozwanego Marcina Jarzynowskiego, uzasadniając, iż pozwany nie przyczynił się „fizycznie” do powstania mapy oraz nie wypowiadał publicznie na temat Marcinkowskich. – Ten wyrok to duży krok wstecz w dyskusji o reprywatyzacji i ograniczenie działania organizacji monitorujących taką działalność – powiedział po rozprawie Jan Śpiewak i zadeklarował, że złoży apelację od wyroku. Czytaj więcej...

Metro coraz bliżej? | Wola

W piątek miasto pokazało stację Rondo Daszyńskiego, która – jako pierwsza – na II linii metra otrzymała zgodę na użytkowanie. Termin oddania II linii nadal jednak pozostaje zagadką.

–---------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Andrzej Duda rozpoczyna prezydencki „wyścig”

Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął swoją prezydencką kampanię. W długim wystąpieniu zapowiedział starania o obniżenie wieku emerytalnego czy utworzenie Narodowej Rady Rozwoju, która dyskutowałaby nad dalszymi kierunkami modernizacji kraju. – Mam za dużo energii, by stać pod żyrandolem – przekonywał, docinając swojemu największemu rywalowi Bronisławowi Komorowskiemu. Długo mówił także o Lechu Kaczyńskim, dając jasny sygnał, iż jako prezydent, będzie odwoływał się do jego dorobku. Czytaj relację...

Zorganizowana z wielkim rozmachem konwencja została oceniona bardzo pozytywnie przez politologów i dziennikarzy. Czytaj komentarze...

–--------------------------------------------------------------------------------------------

Partycypacyjny weekend! | Budżet

Partycypacyjne szaleństwo trwa. W ten weekend maratony pisania wniosków odbyły się w siedmiu dzielnicach. W sobotę – na Bielanach, Targówku Ursynowie, Ochocie i w Wawrze, a w niedzielę na Bemowie oraz na Woli. Poza tym, w sobotę warszawiacy wzięli również udział w maratonie ogólnowarszawskim. Frekwencja dopisała, a mieszkańcy mogli nie tylko uzyskać pomoc w kwestiach formalnych związanych z budżetem, ale także lepiej się poznać.

Ogólnomiejski maraton odwiedzili także przedstawiciele Urzędu Miasta, w tym wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Radni oraz aktywiści i aktywistki.

Źr. Facebook.com / 2 maraton pisania projektów

51 mln złotych do wydania i... coraz mniej czasu na składanie projektów. Warszawiacy mają jeszcze 10 dni (do 17 lutego), aby wpisać swój pomysł w formularz, zebrać listę 30 podpisów i zanieść bądź wysłać dokumenty (drogą internetową lub listownie) do urzędu dzielnicy. Do tej pory do miasta wpłynęły 34 propozycje. 

O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu?

Spory wokół warszawskich "śpiących"

Sebastian Wierzbicki będzie wiceprezesem PKiN

 

Zdjęcie główne: facebook.com/warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...