KORWiN inauguruje kampanię

Paweł Krulikowski    2015-02-08 20:33:52

Kilkaset osób z całego kraju, zapełniona do ostatniego miejsca Sala Balowa Hotelu Marriott i wielkie oczekiwania. Swoją prezydencką kampanię, a jednocześnie istnienie na scenie politycznej partii KORWiN, zainaugurował Janusz Korwin-Mikke. I zrobił to w swoim stylu.

Efekt nowości Koalicji Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja (w skrócie KORWiN) wśród uczestników konwencji był tylko i wyłącznie umowny. Większość osób obecnych na sali to twarze dobrze znane z Kongresu Nowej Prawicy, poprzedniej partii Janusza Korwin-Mikkego. Retoryka, styl i głoszone poglądy również nie miały prawa ulec zmianie. Od samego początku do końca jasnym było więc, że konwencja i jej wymowa skierowane zostaną do odbiorcy treści głoszonych „od zawsze” przez europosła Korwin-Mikego. Zatem jeśli ktoś spodziewał się „nowego otwarcia”, „poszerzania formuły”, „szerokiego, wolnościowego frontu” będzie rozczarowany. Liderzy partii KORWiN zaprezentowali tylko to, czego mógłby od nich oczekiwać ich własny elektorat.

Konwencję poprowadziły młode gwiazdy, do niedawna Kongresu Nowej Prawicy, a od dziś KORWiNa, czyli Agata Banasik (prowadziła już konwencje KNP) oraz Konrad Berkowicz. Ten drugi został oficjalnie Rzecznikiem Prasowym kampanii prezydenckiej Prezesa partii. Na początku obecnym na sali sympatykom JKM-a oraz dość licznie zgromadzonym redakcjom zaprezentowany został spot „Tej siły już nie zatrzymacie”. Spot specyficzny w swoim rodzaju, gdyż wykonany w ramach partyjnego wolontariatu, co wyraźnie podkreślał Berkowicz. KORWiN nie zapłacił za tę produkcję wizualną ani grosza. O samym spocie napisać można tylko tyle, że z pewnością musi się spodobać sympatykom partii. Młodym sympatykom. Mocna, pulsująca muzyka, chwytliwe hasła, głoszone przez Janusza Korwin-Mikkego i Przemysława Wiplera. Pytanie, czy można go jednak pokazać w telewizji i zmobilizować tym spotem kogokolwiek więcej niż młodzież, pozostawiam otwarte. Po prezentacji filmu nadszedł czas na nowe logo, które również nie zaskoczyło. Trudno było się również nie uśmiechnąć, widząc na sztandarze partii KORWiN koronę.

Po atrakcjach wizualnych nadszedł czas na zaprezentowanie twarzy ugrupowania. Przedstawionych zostało 16 liderów regionalnych partii, zaś największą owację zebrała jedyna kobieta w tym gronie Ewa Zajączkowska z Mazowsza. Liderzy regionalni w dwóch zdaniach tłumaczyli dlaczego znaleźli się w partii KORWiN, ale de facto każda z tych krótkich wypowiedzi była streszczeniem programu, znanego nam już dobrze z poprzednich szyldów partyjnych Janusza Korwin-Mikkego. Po terenowych liderach na chwilę głos zabrał enigmatyczny przedstawiciel „polskich rolników”, który zapewnił widownię, że przedstawiciele rolnictwa wspierają KORWiN-a. Potem przyszedł już czas na oczekiwanych wodzów.

Jako pierwszy głos zabrał Przemysław Wipler, który podjął wątek nowej siły, zaprezentowanej w spocie.  Tą siłą jesteście wy i miliony Polaków, którzy poprą nas w wyborach prezydenckich i parlamentarnych – zwracał się do słuchaczy i sympatyków KORWiN-a. Przekonywał, że to właśnie nowe ugrupowanie jest tym, które jest w stanie realizować w Polsce głębokie zmiany. Podkreślał, że wolność, własność i sprawiedliwość to te wartości, które chce na sztandarach dźwigać razem ze swoją partią. Chcemy obalić obecny zgniły system i radykalnie przebudować Polskę – podkreślał Wipler. Podsumowując swoje wystąpienie, Wipler stwierdził, że radykalizm w obronie wolności, nie musi być wadą. I właśnie w ten sposób zapowiedział jedynego radykalnego człowieka, który pozwoli „młodej sile zbudować nowe państwo”.

Wywołany na mównicę prezes Korwin-Mikke otrzymał na wejściu gromką owację. W swoim przemówieniu postawił na odniesienie się do klasyków. Zacytował trzykrotnie Winstona Churchilla, Ronalda Reagana, a także Stefana Kisielewskiego. To nie jest kryzys, to jest rezultat – perorował Korwin-Mikke, recenzując obecny stan państwa i klasy politycznej w Polsce. Kandydat na prezydenta postanowił również wobec obecnych na sali członków swojego nowego ugrupowania złożyć uroczyste przyrzeczenie – Przysięgam, że jako prezydent Rzeczypospolitej zaproponuję Polakom nową konstytucję Rzeczypospolitej, głęboko zmieniającą ustój Polski. Będzie to konstytucja chroniąca wolność i własność Polaków, dająca im realną szansę na sprawiedliwość, konstytucja, która ukróci samowolę urzędników i polityków. Przysięgam, że jako prezydent Rzeczypospolitej złożę do Sejmu projekty ustaw naprawiających polski system podatkowy, polski wymiar sprawiedliwości. Będę dbał o siłę i godność Rzeczypospolitej, gwarantowane przez silną i sprawną, stutysięczna armię i – bo nie ma polityki zagranicznej bez silnej armii – i przez uczciwy wymiar sprawiedliwości. Przysięgam, że zawsze będę stał na straży naszych wartości: na straży Prawdy, Honoru i naszych narodowych Tradycji. Tak mi dopomóż Bóg – zakończył Korwin-Mikke.

Wystąpienie Prezesa zamknęło konwencję. Nie przewidziano oficjalnej konferencji prasowej, na pytania dziennikarzy Janusz Korwin-Mikke oraz Przemysław Wipler krótko odpowiadali w kuluarach. Krótko, gdyż czekały na nich tłumy zwolenników, chętnych by zrobić sobie zdjęcie z Prezesem i jego prawą ręką.

Podsumowanie konwencji? Delikatne rozczarowanie. Wielkie oczekiwania, zapowiedzi nowego otwarcia, nowej jakości i brak zaskoczenia. Mało elastyczne prowadzenie imprezy przez Agatę Banasik i Konrada Berkowicza, spot, który jest w stanie zmobilizować tylko zmobilizowanych oraz Prezes Janusz Korwin-Mikke, który w swoim przemówieniu posługuje się ściągawką, przygotowaną na kartce (!). W stosunku do marca zeszłego roku, kiedy po miejsca w europarlamencie szedł Kongres Nowej Prawicy, środowiska wolnościowe wykonują krok do tyłu. Z drugiej strony, estetyczne logo, energia działaczy, niezmienna idea i wiara w swoje przekonania zmuszają do zastanowienia się, czy w przypadku KORWiN-a nie warto zrobić kroku wstecz, by iść do przodu. Wszystko okaże się w maju, ale tak naprawdę kluczowe dla nowego ugrupowania będą jesienne wybory do Sejmu i Senatu.

Źródło i zdjęcia: własne. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...