Konserwator vs. Proboszcz

Jan Kunert    2015-02-10 07:58:28

"Polityka Warszawska" zna szczegóły pisma, w którym Stołeczny Konserwator Zabytków nakazuje zdjęcie z kościoła pw. św. Zbawiciela, baneru zapraszającego na katechezy. Powołuje się na ustawę o ochronie zabytków.

Jako pierwszy sprawę poruszył na swoim Facebooku tygodnik „Do Rzeczy”: „Na Placu Zbawiciela w Warszawie konserwator zabytków nakazał usunięcie z kościoła baneru zapraszającego na katechezy. Zadziwiająca nagła troska o zabytkowy wygląd tej części Warszawy…” – napisano. 

Dotarliśmy do szczegółów. Okazuje się, że zgłoszenie o banerze wypłynęło od Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej stołecznego ratusza. Dopiero po tym  21 stycznia br.  Stołeczny Konserwator Zabytków Piotr Brabander, wystosował pismo do Parafii Najświętszego Zbawiciela. Czytamy w nim: „W związku z umieszczeniem w ostatnim czasie na elewacji kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela baneru informacyjnego bez pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków, proszę o jego usunięcie, a także nie podejmowanie w przyszłości podobnych działań.” Dalej Piotr Brabander powołuje się na ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a dokładnie na przepis, mówiący o tym, że montaż czekokolwiek na elewacji kościoła wymaga uzyskania pozwolenia SKZ. Informuje jednocześnie, że na wniosek właściciela, może on „wydać zalecenia konserwatorskie, określające sposób korzystania z zabytku”, a także wprowadzania na nich ewentualnych zmian.

Ratusz: Troszczymy się o kościół

 Konserwator rozumie potrzebę Parafii informowania o bieżących wydarzeniach, mających miejsce w kościele  zapewnia Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego stołecznego ratusza, któremu podlega Piotr Brabander.  Jednakże jakiekolwiek nośniki informacji wizualnej powinny być zharmonizowane z architekturą kościoła i jego otoczeniem tak, aby nie zaburzać jego wartości artystycznych, które zostały objętą ochroną prawną  dodaje. Wspomina o architektonicznych walorach zabytku.  Ten kościół to wybitne dzieło i jeden z nielicznych elementów pl. Zbawiciela, który przetrwał II Wojnę Światową. Stąd nasza troska o zachowanie jego walorów artystycznych i historycznie ukształtowanej formy  mówi.

Ekspert: Konserwator ma rację

 Stanowisko SKZ wydaje się w pełni zrozumiałe  ocenia Michał Krasucki, prezes stołecznego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.  Co prawda baner wywieszony na elewacji kościoła nie jest reklamą komercyjną, ale jednak sporych rozmiarów  dodaje. Przypomina, że mamy do czynienia z zabytkiem, a wtedy wszelkie działania muszą być uzgodnione z konserwatorem.  Gdyby parafia, jako w pełni świadomy zarządca zabytku, wystąpiła do urzędu z wnioskiem o pozwolenie, sytuacja wyglądałaby zapewne inaczej  podsumowuje prezes.

Baner został już zdjęty z budynku kościoła.

fot. Deep750, CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej pieniędzy na kulturę

Warszawskie pomniki do renowacji

Planowanie z głową

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...