Nowa energia dla miasta

Bartłomiej Kozek    2015-02-10 18:55:45

Odnawialne źródła energii (OZE) i Warszawa to dotychczas para nie do końca ze sobą współpracująca. Władze miasta oraz organizacje pozarządowe starają się udowodnić, że stolica może pójść do przodu w tej dziedzinie.

Chcąc przybliżyć zagadnienie mieszkańcom, Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zorganizowały we wtorek spotkanie specjalistyczne, pt.: „Odnawialne źródła energii – mieszkańcy, miasto, środowisko naturalne”.

Współpraca ponad granicami

70 proc. energii w Unii Europejskiej jest wykorzystywana przez miasta. Obecnie realizowane są liczne inicjatywy na szczeblu lokalnym, by także i metropolie brały udział w procesie promowanej przez instytucje unijne transformacji energetycznej. Już w roku 2009 Warszawa weszła w skład Porozumienia Burmistrzów i zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do roku 2020.

Oprócz tego, miasto bardzo silnie inwestuje czas i energię w projekt „Cities on Power”. Za jego pośrednictwem chcemy czerpać doświadczenia od innych miast i regionów, które uczestniczą w tej akcji i mają na swym koncie pewne osiągnięcia, np. wykorzystywanie energii fotowoltaicznej w budynkach użyteczności publicznej. 

Warszawa w ramach tej inicjatywy chwali się m.in. inwestycjami w kolektory słoneczne na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Śródmieściu czy turbiną wiatrową przy Służewskim Domu Kultury.

Informacje dla inwestujących

Magdalena Zowsik, koordynująca „Cities on Power” prezentowała działania, jakie miasto podejmuje w ramach tego projektu. 

W serwisie mapowym Urzędu Miasta udostępnione zostały materiały, prezentujące m.in. zasięg sieci ciepłowniczej, potencjał energii geotermalnej w mieście czy średnie z okresu 30 lat wartości napromieniowania słonecznego.

Dostępny w Internecie kalkulator energetyczny umożliwia sprawdzenie i oszacowanie opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Po wpisaniu do niego adresu lokalu czy placówki, pozwala wybrać technologię, w którą chcemy zainwestować i sprawdzić, po ilu latach się ona zwróci.

Spotkanie w Warsztacie

Między lokalnym a centralnym

Podczas dyskusji poświęcono wiele uwagi na fakt, że miejska polityka energetyczno-klimatyczna i jej opłacalność dla indywidualnych użytkowników w dużej mierze zależy od polityki całego kraju. Taki, a nie inny kształt dyskutowanej obecnie w parlamencie ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie miał duży wpływ na portfele osób, które zdecydowały się na tego typu inwestycje. 

Warszawa może zaoferować dotacje do instalacji. Natomiast wysokość gwarantowanej ceny wykupu energii ze źródeł odnawialnych ma fundamentalne znaczenie dla skali rozwoju technologii OZE – także w stolicy. 

Pieniądze dla chętnych

Joanna Starska z Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy przybliżała narzędzia, jakimi obecnie dysponuje miasto na bazie już istniejącego prawa. 

Podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych mogą liczyć na dotację na kolektory słoneczne czy pompy cieplne do wysokości 40 proc. kosztów. Natomiast instytucje publiczne mają szansę na wsparcie w wysokości nawet do 80 proc.

Wnioski o dotacje przyjmowane są od początku września do końca marca. Do listopada z kolei musi inwestycja musi zostać zrealizowana i rozliczona. Warto o tym pamiętać i sprawdzić szczegóły dotyczące wymaganej dokumentacji na warszawskiej stronie Biura Informacji Publicznej, jeśli chcemy liczyć na wsparcie dla naszej inwestycji.

Zdj. mapa.um.warszawa.pl (1), PolitykaWarszawska.pl (2)

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy plan transportowy dla Warszawy

Planowanie z głową

Hanna Gronkiewicz-Waltz przeciw Donaldowi Tuskowi

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...