„Plan dla Polski” Janusza Palikota

Adam Kielar    2015-02-11 07:12:56

Janusz Palikot, kandydat Twojego Ruchu na Prezydenta RP, przedstawił we wtorek swój program wyborczy pod nazwą „Plan dla Polski”. Polityk stawia głównie na kwestie gospodarcze i zapowiada emeryturę obywatelską, likwidację ZUS-u czy też podniesienie kwoty wolnej od podatku. Mniej akcentuje postulaty światopoglądowe. We wtorek partia straciła również kolejną znaną postać – Marka Siwca.

Podczas konferencji Palikot wielokrotnie podkreślał, że jego prezydentura będzie aktywna. – Prezydent musi zajmować stanowisko i działać w najważniejszych sprawach dla kraju, mając możliwość weta i możliwość inicjatywy ustawodawczej, może wymusić na każdym rządzie zmiany, na których mu zależy – mówił lider Twojego Ruchu. W jego opinii, kampania wyborcza nie powinna zaczynać się od dyskusji na temat promptera, a od „dyskusji o pieniądzach”.

Polityk przeprosił za to, że poparł podwyższenie wieku emerytalnego. – Żałuję, że w dobrej wierze, zgodziłem się na pomoc w tej reformie. Dziś postuluję projekt emerytury obywatelskiej, równej dla każdego – podkreślił. Emerytura ta miałaby wynosić 2 tysiące zł netto dla każdego Polaka. Palikot przekonuje, że takie świadczenia będą możliwe do wypłaty przy „odpowiednim modelu podatkowym, oraz likwidacji KRUS-u, ZUS-u i całej ich infrastruktury”. Narodowy Fundusz Zdrowia zostałby podzielony na 6 różnych podmiotów. Według polityka, w służbie zdrowia to „lekarz powinien stać w kolejce do pacjenta”.

Lider TR zapowiedział również wprowadzenie ustawy o utworzeniu miejsc pracy i zwiększaniu wynagrodzeń. Ma ona polegać między innymi na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku oraz na ułatwianiu startu działalności przedsiębiorcom (zwłaszcza młodym), dzięki projektowi „firma na próbę” dla studentów oraz wsparciu start-upów i inkubatorów przedsiębiorczości. Polityk chce jednocześnie znacznego zwiększenia nakładów na naukę i kulturę.

W kwestiach ustrojowych Palikot zapowiada „poprawienie jakości demokracji bezpośredniej”, przez co rozumie m.in konsultowanie ustaw z obywatelami. W jaki sposób? Za pomocą… sms-ów. Obywatele mieli by otrzymywać informację o tym, że prezydent rozważa podpisanie jakiejś ustawy. – Ludzie będą mogli odpisać: tak lub nie – zapowiedział Palikot. Opowiedział się także za pogłębieniem integracji europejskiej, poprawą bezpieczeństwa (niekoniecznie za pomocą nowego uzbrojenia, a „cybernetyki”).  

Janusz Palikot potwierdził także gotowość do debaty z każdym, kto zbierze wymagane 100 tysięcy podpisów. Przekonywał, że informacje o jego „politycznej śmierci” są mocno przesadzone.

Siwiec odchodzi

We wtorek Twój Ruch opuścił Marek Siwiec, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. – Stwierdzam, że formuła współpracy z Januszem Palikotem, przyjęta dwa lata temu, wyczerpała się. Wtedy opuściłem SLD z zamiarem konsolidowania polskiej lewicy, tworzenia nowej jakości, dotarcia do ludzi, których SLD nie chciał lub nie potrafił aktywizować. Ten plan się nie powiódł – napisał na swoim blogu w portalu naTemat.pl. Siwiec podkreślił, że program partii jest w zasadzie programem Janusza Palikota. – Aktualnie Twój Ruch realizuje autorski program przewodniczącego partii. Abstrahuje on od politycznych realiów i prawdziwych linii podziału. Ignoruje istnienie sojuszników i ewentualnych partnerów – czytamy na blogu. Siwiec dodaje, że „nie ma dla niego miejsca w takiej polityce”.

To kolejna w ostatnich tygodniach osoba, która opuszcza szeregi Twojego Ruchu. Niedawno z partii odszedł były prezes TVP, Robert Kwiatkowski, a wcześniej m.in. grupa posłów na czele z posłem Arturem Dębskim zasiliła sejmowy klub PSL.

Źródła: 300polityka, tvn24.pl, Siwiec.natemat.pl

Zdjęcie: Twitter

Zobacz także:

KORWiN inauguruje kampanię

Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...