Rolnicy w Warszawie – pikieta i blokady na rogatkach

Adam Kielar    2015-02-12 17:52:54

Organizacje i związki zawodowe rolników przybyły w środę do Warszawy, aby protestować przeciwko polityce rządu. Przewodniczący OPZZ rolników, Sławomir Izdebski zapowiadał, że w „gwiaździstym marszu” do stolicy przyjedzie kilka tysięcy rolników.

Pierwsi rolnicy zaczęli zjeżdżać do Warszawy ok. godziny 12. Wtedy też rozpoczynały się pierwsze pikiety pod budynkiem ministerstwa. Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty, które ponieśli z powodu dzików, a także interwencji na rynku mleka i wieprzowiny. Wielu postuluje również o dymisję Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa. 

O godzinie 12 doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli ministerstwa i rolników. Nie byli to jednak związkowcy z Izdebskim na czele, a organizacje rolnicze należące do Copa-Cogeca (unijnych organizacji rolniczych), czyli: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze. Zdaniem szefa rolniczego OPZZ, byli to „PSL-owscy klakierzy”, którzy debatowali o tym, „jak powstrzymać Izdebskiego”.

fot. Polityka Warszawska

Pod budynkiem minsterstwa cały czas manifestowało kilkaset osób. O godz. 14.00 rozpoczęły się właściwe negocjacje. Jednak już po kilkunastu minutach, 6 osób, w tym Izdebski oraz były poseł i minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz opuścili obrady. – Stała się rzecz straszna. Dzisiaj minister rolnictwa, który podobno wywodzi się ze wsi, stanął po stronie Platformy Obywatelskiej i kapitału obcego, a nie po stronie rolników polskich  mówił Izdebski. Jego zdaniem, ci co pozostali na negocjacjach to „zdrajcy”. Rzecznik ministerstwa, Witold Katner potwierdził, że negocjacje trwały dalej.

Izdebski zapowiedział na konferencji prasowej (ok. godziny 16.) , że protest będzie trwał. Mało tego, zadeklarowł. iż zostanie zaostrzony. – Dziś oni już się boją, bo powstała siła, która poważnie zagroziła tym, którzy myśleli, że do końca będą lawirować, będą sobie rządzić, a klakiery będą ich wspierać – mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ do zgromadzonych rolników. – Koniec. Nadszedł czas rozliczenia – mówił związkowiec. – Dlatego panie ministrze Sawicki, zapraszamy na obrzeża Warszawy, bo decyzja została podjęta. Rolnicy traktorami wjeżdżają do Warszawy i zostajemy w Warszawie, aż do zwycięstwa. Tak nam dopomóż Bóg! – nawoływał pod budynkiem MRiRW. N koniec podkreślił, że rolników popierają pielęgniarki, górnicy i kolejarze.

W proteście wziął udział między innymi Gabriel Janowski czy też... Andrzej Hadacz, znany "obrońca krzyża".

Gabriel Janowski - fot. Fanpage OPZZ RiOR

Blokada w Zakręcie

Tymczasem ok. godziny 15.20 do wschodnich granic Warszawy zbliżała się kolumna ok. 140 traktorów, która zatrzymała się w podwarszawskim Zakręcie. Taki był wynik negocjacji z policją, która nie zgodziła się wpuścić rolników do miasta. Ciągniki zajęły jeden z pasów Traktu Brzeskiego w stronę Wawra i dalej centrum Warszawy. Sławomir Izdebski poinformował PAP, że rolnicy zostaną na blokadzie przez całą noc. Protest spowodował konieczność wyznaczenia objazdów przez Wiązownę i Józefów.

Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek przyznał, że w czwartek rano może być trudniej, ale jednocześnie zapewnił, że funkcjonariusze będą się starali pomóc kierowcom dojeżdżającym do Warszawy. W okolice blokady skierowane zostały dodatkowe siły policji, które na bieżąco monitorują sytuację. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wytyczone zostaną również nowe objazdy umożłiwiające ominięcie blokady

Minister apeluje o spokój

Minister Marek Sawicki zaapelował do rolników o spokój i rozsądek. Podkreślił, że zachowanie Izdebskiego i Mojzesowicza to „rokosz”, który nic nie zmieni. Chwalił też pozostałe organizacje za chęć kontynuowania dialogu. Podczas rozmów powołano sześć zespołów roboczych, które mają szukać najlepszego rozwiązania dla problemów rolników.  Ta praca już się rozpoczęła. Ustaliliśmy, że pierwsze jej wyniki zaprezentujemy opinii publicznej 21 lutego   poinformował Sawicki. Minister podkreślił, że rozwiązania, które wypracują poszczególne zespoły, muszą być zgodne zarówno z prawem krajowym, jak i unijnym. Dodał także, iż przedstawiciele 17 organizacji wyrazili chęć pracy na rzecz ustawowego rozwiązania i powołania komisji trójstronnej. Projekt ustawy w tej sprawie powstanie w ciągu 4 tygodni. Jednocześnie zaznaczył, że drzwi resortu są ciągle otwarte dla wszystkich rolników.

– Nie utrudniajcie życia mieszkańcom wsi i miast zmierzających do pracy i wracających z pracy, udających się na odpoczynek, ale często do przychodni, szpitala, przedszkola – zaapelował Sawicki na koniec.

„Ja je karmię a on chce je wystrzelać?”

Bardzo krytyczny wobec protestu rolników był senator Włodzimierz Cimoszewicz.  To jest jeden wielki skandal. Jak patrzę, jak oni blokują drogi tymi traktorami, kupionymi za pieniądze europejskie, to się we mnie gotuje! To jest kabaret. Jadą tymi Johnami Deer’ami, Hollande’ami po kilkaset tysięcy złotych blokować szosy, bo dziki wyżarły im pół worka kartofli. To jest kompletne nieporozumienie! – grzmiał były premier na antenie Radia ZET.

***

Rok wyborczy sprzyja kolejnym strajkom, manifestacjom i pikietom. Ciekawe, czy Warszawa i cała Polska będą niedługo wyglądać tak:

Źródła: TVP Info, TVN 24, PAP, Radio ZET

zdj. główne: Fanpage OPZZ RiOR

Zobacz także:

Ważny krok w sprawie reprywatyzacji

„Plan dla Polski” Janusza Palikota

Nowa energia dla miasta

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...