Dyrektor od fontann za 10 tys. zł.?

Jan Kunert    2015-02-12 07:55:47

Czy będzie drugi wicedyrektor Stołecznej Estrady? Możliwości powołania swojego kolejnego zastępcy chce jej szef. Popiera go Ratusz. Opozycja mówi, że to mnożenie etatów i narzeka na brak szczegółowych informacji.

Dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, zwrócił się do biura kultury warszawskiego ratusza, o zgodę na zmianę w statucie swojej jednostki. Dzięki niej, miałby możliwość powołania swojego kolejnego zastępcy. Biuro przychyliło się do tego wniosku i zwróciło się do stołecznych radnych, żeby uchwałą Rady Miasta, takiej zmiany w statucie dokonać. Głosowanie w czwartek. Tymczasem już w środę, na posiedzeniu komisji kultury i promocji miasta, jej projekt mocno podzielił radnych Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. 

180 imprez i milion widzów

Stołeczna Estrada to samorządowa instytucja kultury. Organizuje rocznie ponad 180 imprez artystycznych, z czego ponad 50 ma charakter premierowy. W 2014 roku obejrzało je ponad milion widzów. Ponadto w ciągu roku realizuje ponad 170 usług technicznych i 200 wynajmów. Stołeczna Estrada to wszystko organizuje, nadzoruje, a także zajmuje się wszelkimi formalnościami. Zdaniem przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej - Grupińskiej, właśnie wielość, oraz rozległość zadań, a także jakość dotychczasowej pracy Stołecznej Estrady, przemawia za zmianą statutu. - Ocena tej instytucji jest wysoka - powiedziała na komisji. - Robi dużo, a będzie robić jeszcze więcej. Pracuje tam bardzo mało osób. Do tego potrzebny jest nowy dyrektor - dodała. Podobnie przekonywał Tomasz Thun - Janowski, dyrektor stołecznego biura kultury. Podkreślał także, że zadaniem biura jest zapewnienie jednostce i jej dyrektorowi komfortowych warunków pracy.

W uzasadnieniu fontanny i kawiarnia

Uzasadnienie projektu uchwały jest lakoniczne i ledwie dwuzdaniowe: „Ustanowienie drugiego zastępcy pozwoli usprawnić działania i zapewnić płynność realizacji statutowych działań instytucji. Zwiększenie liczby zastępców dyrektora do dwóch, związane jest z koniecznością zwiększenia nadzoru ze strony Stołecznej Estrady nad nowymi formami działalności, która obejmuje m.in. Multimedialny Park Fontann i Kawiarnię Artystyczną.” - Tym będzie zajmował się nowy dyrektor? Kawiarnią? Do tego wystarczy pracownik merytoryczny, a nie dyrektor - nie kryła zdziwienia Krystyna Prońko, radna z klubu PO.

Radni pytają ale odpowiedzi brak

Od 1990 roku Stołeczną Estradą kieruje Andrzej Matusiak. Marek Will, to jego zastępca,  który jest równocześnie księgowym. Mają pod sobą 25 - osobowy zespół. 30 osób personelu technicznego współpracuje z instytucją w oparciu o umowy o dzieło i zlecenie. - Gdzie w nowej strukturze będzie obsadzony dyrektor? Jak ona będzie wyglądała? Czy na stanowisko będzie organizowany konkurs? - na środowej komisji, o te szczegóły, pytali Filip Frąckowiak i Cezary Jurkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Dyrektor Thun - Janowski nie potrafił odpowiedzieć na te pytania. - Otrzymacie państwo odpowiedzi przed obradami Rady Warszawy - zapewnił. Dodał, że zmiana statutu ma też za zadanie odciążyć jedynego do tej pory zastępcę dyrektora, który wykonuje prace za dwie osoby. - Nam nie chodzi o personalia - mówił nam, już po zakończeniu komisji, radny Jurkiewicz - ale tak naprawdę nie dostaliśmy dzisiaj żadnych merytorycznych odpowiedzi. Po co powoływać nowych dyrektorów? Po co nowe etaty?

Rzecznik tłumaczy

Zapytaliśmy o to Bartosza Milczarczyka. Rzecznika prasowy stołecznego ratusza zwraca uwagę, że chodzi jedynie o przywrócenie zapisu statutu, który obowiązywał do 2005 roku, a jego zmiana nie jest równoznaczna z utworzeniem nowego stanowiska, a jedynie stwarza takie prawne możliwości. - Jeśli jednak zostanie powołany, to zostaną mu powierzone obowiązki, związane z działalnością programową i artystyczną - mówi. Dodaje, że Stołeczna Estrada planuje rozszerzyć swoją działalność w wielu obszarach artystycznych, związanych m.in. z rozwojem Multimedialnego Parku Fontann, jak również z budową i prowadzeniem Kawiarni Artystycznej na Podzamczu.

Dyrektorskie pensje

Stołeczna Estrada co roku dysponuje budżetem sięgającym 13 mln zł., ale dotacja z miasta nie pokrywa nawet połowy kosztów jej utrzymania. Andrzej Matusiak zarabia prawie 12 tys. brutto. Dokładnej kwoty wynagrodzenia jego zastępcy Milczarczyk nie chce ujawnić, zasłaniając się brakiem zgody samego zainteresowanego. Podaje jednak, że mieści się ona w przedziale 8,5 tys. zł - 15 tys. zł. brutto. Jak mówi rzecznik, podobnie będą kształtować się zarobki nowego wicedyrektora. Kiedy pytamy o to dlaczego w uzasadnieniu uchwały można przeczytać, że „nie będzie ona powodować skutków finansowych”, odpowiada, że nowe stanowisko zostanie sfinansowane ze środków własnych Stołecznej Estrady, wypracowanych na rynku komercyjnym.

Ostatecznie radni komisji kultury, stosunkiem głosów siedem do szcześciu, poparli projekt uchwały. Jego drugie czytanie i ostateczne głosowanie odbędzie się podczas czwartkowej Rady Warszawy.

fot. Facebook.com

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...