Anna Grodzka rozpoczyna walkę o prezydenturę

Rafał Osiński    2015-02-13 19:02:52

Anna Grodzka wystartowała z kampanią prezydencką. Wspierana przez 14 organizacji społecznych zapowiedziała aktywne starania o najwyższe stanowisko w państwie. Jej hasło wyborcze to „Polska Fair”, a głównym celem jest walka o poprawę stanu dialogu społecznego w Polsce.

Konferencję zapoczątkowało wystąpienie Małgorzaty Marenin, przewodniczącej stowarzyszenia Stop Stereotypom, która zasłynęła wytoczeniem procesu o ochronę dóbr osobistych abp. Józefowi Michalikowi. – Polska powinna być we władaniu obywateli, a nie wielkich koncernów oraz episkopatu. Każdemu niezależnie od orientacji światopoglądowej należy się godność i poprawa sytuacji. Osobą, która to gwarantuje jest Anna Grodzka – powiedziała.

Krytyka obecnego prezydenta...

Następnie głos zabrali Adam Ostolski oraz Agnieszka Grzybek – przewodniczący Partii Zielonych, z ramienia której Anna Grodzka ubiega się o stanowisko prezydenta. W swoich wystąpieniach skupili się przede wszystkim na krytyce Bronisława Komorowskiego. Ostolski punktował m.in. za brak dialogu społecznego oraz mediacji w czasie trwających w Polsce protestów społecznych. – Ostatnie pięć lat to czas, w którym hasło wyborcze prezydenta: „Zgoda buduje” okazało się pustymi słowami – mówił. Przewodniczący wytykał również bierność w sprawie Ukrainy i politykę „poklepywania po plecach”. – Bronisław Komorowski zajmuje funkcję głowy państwa, ale jej nie pełni. Anna Grodzka gwarantuje nowy model prezydentury. Prezydentury, która wiąże się z tworzeniem nowych idei i uczestnictwem w dialogu z obywatelami – podsumował Ostolski.

i zapowiedź zmian

Więcej o samej kandydatce oraz jej planach opowiedziała Agnieszka Grzybek. Przewodnicząca Zielonych podkreślała, że Grodzka walczy w Sejmie o obywateli ostatniej kategorii. Przygotowała m.in. ustawę zakazującą eksmisji na bruk, podejmowała działania przeciw zniesieniu 8-godzinnego dnia pracy. – Anna Grodzka odbudowuje wspólnotę miedzy ludźmi. Priorytetem jej prezydentury będzie równoważenie pozycji wszystkich niezależnie od jakichkolwiek względów. Gwarantuje ona przejrzystą politykę bez awanturnictwa – przekonywała Agnieszka Grzybek.

Grodzka: równość i godność priorytetem

Sama Anna Grodzka, długo opowiadając o swych planach, skupiła się głównie o dbaniu na rzecz zachowania równości i godności dla każdego człowieka. Podobnie jak inni kandydaci, przekonywała, że Polska potrzebuje prezydenta aktywnego i takiego, który myśli o wszystkich obywatelach.

– Byłam za radykalnym podniesieniem kwoty wolnej i za konwencją dotyczącą zwalczania przemocy – mówiła o swoich dotychczasowych działaniach Grodzka. – Działałam na rzecz energetyki odnawialnej. Podejmowałam działania nakierowane na poszerzanie zakresu rozdziału Kościoła od państwa. Walczyłam z ubojem rytualnym czy z wydłużaniem wieku emerytalnego – dodała.

Kandydatka złożyła także szereg obietnic. – Jako prezydentka będę wetować niesłuszne propozycje. Nie ulegnę żadnemu lobbingowi i będę rozmawiać ze wszystkimi – zapewniła. Zapowiedziała także wspieranie polskich przedsięwzięć oraz małych firm dających nowe miejsca pracy. – Mała przedsiębiorczość potrzebuje pomocy w starciu z wielkimi korporacjami – podkreśliła. Padły także zapowiedzi wsparcia dla działalności spółdzielczej oraz wprowadzenie obowiązku organizowania referendów na wniosek obywateli. Do ważnych obietnic warto dodać również objęcie wszystkich obywateli ubezpieczeniem zdrowotnym oraz zablokowania prywatyzacji służby zdrowia.

Kandydatka Zielonych oznajmiła, że nie obawia się tego czy zdoła uzbierać 100 tys. podpisów. – Widzę entuzjazm ludzi. Popiera mnie 14 organizacji i jestem pewna, że zrobią wszystko, by mnie wesprzeć. Nasz program zyskuje coraz większe zainteresowanie. Liczebność partii Zielonych w ostatnim czasie zwiększyła się dwukrotnie – odpowiedziała dziennikarzom. Odnosząc się z kolei do kwestii światopoglądowych podkreśliła, że nie ma zdania na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne i ten wątek nie pojawi się w kampanii.

Mówiąc o Januszu Palikocie, Anna Grodzka podkreśliła, że dużo mu zawdzięcza, ale ich drogi się rozeszły. – Ja jestem mu wdzięczna za pierwsze miejsce na liście w Krakowie i to mimo głosów wątpiących w sens mojej kandydatury. Ruch Palikota przeformułował myślenie o wielu sprawach w naszym kraju. Jednak dziś Palikot się pogubił – mówiła na konferencji.

Pomysł z kandydaturą Anny Grodzkiej wydaje się interesujący i niewykluczone, że spotka się ze sporym zainteresowaniem również mediów zagranicznych. Czy jednak Anna Grodzka ma szansę na dobry wynik? Zobaczymy już w maju.

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

"Plan dla Polski" Janusza Palikota

KORWiN inauguruje kampanię

@Andrzej Duda - kandydat Twittera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...