Politologicznym okiem o dr Ogórek

Karolina Wiśniewska    2015-02-15 08:37:46

Długo oczekiwana konwencja inaugurująca kampanię Magdaleny Ogórek na Prezydenta RP. Kandydatka SLD wystąpiła z jednoznacznym komunikatem wsparcia młodych ludzi, podkreślała swoją „antyestablishmentowość” i nie pozostawiła suchej nitki na partii rządzącej. Zabrakło jednak tego, na co czekaliśmy z największą niecierpliwością – konferencji prasowej.

Sobotnia konwencja Magdaleny Ogórek nie wywołała tak dużego zainteresowania internautów, dziennikarzy i politologów, jak zeszłotygodniowe wystąpienie Andrzeja Dudy. Kandydatka wygłosiła przygotowane przemówienie i ponownie nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy. Politycy SLD przekonują, że było „ciekawie” i „energetycznie”, eksperci zaś – mniej optymistycznie, a bardziej krytycznie oceniają, iż było co najwyżej poprawnie. Wraz z politologami Instytutu Nauk Politycznych UW oceniamy wystąpienie kandydatki Sojuszu na Prezydenta RP.

Niezachwycająca forma...

– Konwencja bez rewelacji – komentuje dr Bartłomiej Biskup. – Można było odnotować kilka błędów realizacyjnych, dlatego oceniam ją jedynie poprawnie – dodaje. Co do „poprawności” zgadza się także dr hab. Rafał Chwedoruk, który zwraca jednak uwagę na inny aspekt. – Jeśli chodzi o formę, widać pewną próbę amerykanizacji w wykonaniu SLD – mówi politolog. – Nie wniosła ona wprawdzie nic istotnego, a dla tradycyjnego elektoratu tej partii mogła być nieco odstraszająca – dodaje.

ale lepsza treść

W polityce jednak nie forma, a treść powinna odgrywać kluczowe znaczenie, więc owej treści przyglądamy się głębiej. Postęp – zdaniem ekspertów – zauważalny. Kandydatka Sojuszu dokładnie określa swoją grupę docelową i jednoznacznie pozycjonuje się wobec obecnego prezydenta.

Dr hab. Rafał Chwedoruk: „W porównaniu do wcześniejszych wystąpień można mówić o postępie milenijnym. Kandydatka rozwinęła hasła, które poprzednio jedynie mgliście zarysowała. Wyraźnie wyróżniły się dwa aspekty. Po pierwsze, mocne nakierowanie na młodych. Po drugie, daleko idąca krytyka Platformy Obywatelskiej, ale też systemu politycznego i sytuacji w Polsce w ogóle.”

Symboliczny – zdaniem politologa – był fragment, w którym kandydatka SLD skrytykowała obecnego prezydenta za to, że koszty działania jego kancelarii są znacznie wyższe, niż koszty funkcjonowania dworu politycznego w Norwegii, a także krytyka polskiej polityki zagranicznej. – Pani Ogórek otwarcie powiedziała, że działania Polski wobec Wschodu załamały się na pierwszej linii, a kolejne próby mogą prowadzić do dalszej izolacji – zwraca uwagę dr Chwedoruk.

Dr Bartłomiej Biskup: „Wystąpienie było spójne, skierowane do wąskiej grupy docelowej, jaką jest młodzież i jej poświęcone prawie w całości. Było także spójne z punktami, które w swoich wystąpieniach kandydatka poruszała wcześniej, a które teraz rozwinęła. Nowym elementem była natomiast ostra krytyka prezydenta Komorowskiego.”

Zdaniem politologa, Magdalena Ogórek nie najlepiej wypadła mówiąc o polityce zagranicznej. Nietrafione było także postawienie się w sytuacji „chłopca do bicia”. – Kandydatka SLD uważa, że cały świat jest przeciwko niej. To nie wygląda dobrze – ocenia dr Biskup.

Milczenie (nie) jest złotem!

Magdalena Ogórek – jako jedyna z kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta – jest dla dziennikarzy nieosiągalna. Konsekwentnie nie udziela wywiadów, nie odpowiada na pytania, nie organizuje żadnych konferencji. Politycy SLD przekonują wprawdzie, że to „dokładnie przemyślana strategia”, zdaniem ekspertów – jest to jednak mocno nierozsądne działanie.

Dr Bartłomiej Biskup: „Pani Ogórek wyznacza nowe standardy w komunikacji politycznej, które są niezgodne ze wszystkimi wcześniejszymi zasadami. Myślę, że nie boi się dziennikarzy, choć zadawanych pytań zapewne się obawia, zwłaszcza, że będą dotyczyć raczej spraw, na które nie chciałaby odpowiadać np. o męża czy też o interesy.”

Dr Biskup twierdzi jednak, że jeżeli Magdalena Ogórek nie chce komunikować się przez media tradycyjne, powinna robić to inaczej. – Teoretycznie odpowiada na pytania na portalach społecznościowych, choć dziennikarze przekonują, że jest inaczej. Nie jeździ po kraju i nie spotyka się z ludźmi. Jaki zatem jest główny kanał komunikacji kandydatki z wyborcami? – pyta politolog.

Dr hab. Rafał Chwedoruk: „Politycy SLD często skarżyli się, że nie są rozpieszczani przez media, więc milczenie może być pokłosiem takiego myślenia. Z drugiej strony, mimo wszystko starali się być otwarci w kontaktach z dziennikarzami. Pani Ogórek jako osób mało znana w polityce powinna być najbardziej zdeterminowana w utrzymywaniu kontaktu z mediami i udzielać jak najwięcej wywiadów. Jeśli ktoś ma tytuł doktorski, doświadczenia w dydaktyce, administracji i przede wszystkim w pracy dziennikarskiej, powinien poradzić sobie w rozmowie z dziennikarzem, nawet jeśli nie będzie jej przychylny.”

Zdaniem dr Chwedoruka, taktyka kandydatki nie ma sensu. – Jeśli jest tak wszechstronna i świetnie wykształcona, jak mówią jej partyjni koledzy, powinna promować się jak najczęściej – przekonuje politolog.

Wyborcy nadal czekają

– Nadejdzie moment, kiedy Magdalena Ogórek będzie odpowiadała na pytania – mówił przewodniczący Leszek Miller. Pozostaje zatem ponownie uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne wystąpienie. Sobotnia konwencja nie odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Przykrywana nowym spotem Andrzeja Dudy, inauguracją kampanii Adama Jarubasa czy poparciem udzielonym Bronisławowi Komorowskiemu przez samorządowców. Internauci „wychwycili” z całego wystąpienia kilka zdań czy sytuacji, które następnie zręcznie ogrywali poprzez popularne memy i zdjęcia. Sama kandydatka – choć teoretycznie na portalach społecznościowych dostępna – także nie odniosła się do całego, jakże ważnego w jej kampanii wydarzenia. Może poza jednym krótkim wpisem...

Zdjęcie: fcebook.com/sojusz

ZOBACZ TAKŻE:

KORWiN inauguruje kampanię

Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

"Plan dla Polski" Janusza Palikota

Anna Grodzka rozpoczyna walkę o prezydenturę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...