Start kampanii Magdaleny Ogórek

Adam Kielar    2015-02-14 20:13:13

Najważniejszym wydarzeniem na lewicy była dziś konwencja wyborcza dr Magdaleny Ogórek. W podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim pojawili się działacze SLD z całego kraju. Wielka inauguracja, długie wystąpienia, ambitne plany i ponownie – brak odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Konwencja odbyła się w ożarowskim Mazurkas Conference Centre & Hotel. Przybyli na nią działacze SLD z całego kraju i przede wszystkim liczna reprezentacja przedstawicieli mediów. Start planowany był na godzinę 13.00, lecz nieco się opóźnił. 

Spotkanie prowadził sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Jak zaznaczył na wstępie, data konwencji nie jest przypadkowa. – 14 lutego zebrali się na tej sali ci, którzy kochają lewicę – mówił. Od samego początku swojego wystąpienia Gawkowski podkreślał, że Magdalena Ogórek jest kandydatką nowego pokolenia. – Gdy w 1989 dokonywano w Polsce zmiany, ja i Magda byliśmy uczniami podstawówki. Gdy w 2004 roku premier Miller wprowadził nas do Unii Europejskiej, byliśmy na studiach. Magdalena Ogórek jest właśnie kandydatką nowego pokolenia – reprezentuje pokolenie UE – zaznaczył.

Następnie na mównicy prezentowali się przedstawiciele samorządów lokalnych reprezentujący SLD. Jako pierwsza przemówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Mówiła, że Magdalena Ogórek jest w podobnej sytuacji jak ona na początku kampanii. – Nikt nie dawał mi szans, a jednak wygrałam – wspominała.

Jako kolejny, głos zabrał burmistrz Sulęcina, Dariusz Ejchert znany m.in. z tego, że w II turze wyborów samorządowych musiał pokonać… własną teściową, będącą kandydatką PO.

Wiceprezydent Kalisza, Karolina Pawliczak ostro skrytykowała „kampanię oszczerstw” skierowaną wobec kandydatki SLD. – Kalisz będzie głosował na dr Magdalenę Ogórek – zakończyła dość dwuznacznie.

SLD ma nie tylko burmistrza, ale także starostę sulęcińskiego, który ponadto jest najmłodszą osobą w Polsce na takim stanowisku. Dwudziestoczteroletni Patryk Lewicki ostrzegał przed „prawicową obłudą PO”. – Był taki młody człowiek, siedemnastoletni, który wstąpił do młodzieżówki Platformy, ale nie dał sobie złamać „kręgosłupa”. Odnalazł ludzi lewicy, wśród których jest do dziś. Tym kimś byłem ja – mówił Lewicki, przepraszając za swój „młodzieńczy błąd”.

– Te wystąpienia pokazały, że lewica może zmieniać Polskę – ponownie mówił Gawkowski i zapowiedział wystąpienie Magdaleny Ogórek. Kandydatka weszła na salę w iście "amerykańskim" stylu, w rytmie piosenki „I want it all” zespołu Queen.

Swoje przemówienie dr Ogórek zaczęła od krytyki obecnego postrzegania prezydentury w Polsce. – Chcę być innym prezydentem niż obecnie. Ten urząd nie może być luksusową emeryturą – mówiła. Zapowiedziała też audyt w kancelarii, gdyż polski prezydent – jak podkreśliła  jest jednym z najdroższych w utrzymaniu w Europie. – Droższa jest monarchia norweska! – mówiła.

Kandydatka SLD wielokrotnie podkreślała, że jest spoza politycznych układów, dlatego „warszawskie salony” nie chcą jej na fotelu prezydenta. Ogórek odniosła się także do spadającej na nią krytyki. – Mówi się, że nie mam doświadczenia, nie byłam ministrem. Tak to prawda! Byłam na bezpłatnych stażach w administracji publicznej. Chcę, by staże tysięcy młodych Polaków przerodziły się w umowy o pracę – zaznaczyła. Skrytykowała także kolesiostwo i nepotyzm w Spółkach Skarbu Państwa. – Etaty w tych firmach są zarezerwowane dla rodzin polityków! Chcę przywrócić młodym Polakom wiarę w przyszłość! – zapowiedziała.

Wielokrotnie z sali słychać było gromkie „Magda, Magda”. Kandydatka ponawiała swoje wcześniejsze postulaty, m.in. stworzenie gwardii narodowej czy „naprawę polskiego prawa” (choć już bezpośrednio nie powiedziała, że trzeba je napisać od nowa). Mówiła także o polityce zagranicznej. – Potrzeba nam normalizacji stosunków z Rosją. Mimo, że należy potępić agresję rosyjską na Ukrainę, to nie może być tak, że w Rosji mówi się o Polsce, że jest to wróg numer jeden – przekonywała kandydatka. 

Podsumowując swoją wypowiedź, Magdalena Ogórek podkreśliła wyraźnie, że to co mówiła, płynie „prosto z jej serca”. – Chcę być Waszym prezydentem – przekonywała. Podziękowała też za poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz za wiadomości pisane do niej w Internecie. Zapewniła, że każdą z nich czyta i prosi o więcej. – Czekam na Was, chcę być z Wami, a nie na jakichś jałowych debatach – podkreślała.

Po przemówieniu działacze SLD, na czele z Leszkiem Millerem weszli na mównicę i wspólnie pozowali do zdjęć. Zgodnie z przewidywaniami, nie było żadnej konferencji prasowej kandydatki, pewnym zaskoczeniem jest za to brak wystąpienia Leszka Millera.

Konwencja SLD nie miała może takiego "rozmachu" jak wystąpienie Andrzeja Dudy, ale pokazała, że Sojusz stoi murem za swoją kandydatką na prezydenta. Pytanie tylko, czy strategia komunikowania się przez Internet i wystąpienia (bez pytań) przyniesie 10 maja II turę dla Magdaleny Ogórek. Politycy SLD są optymistami, co podczas konwencji wielokrotnie podkreślali. 

***

Na koniec drobny akcent walentynkowy:

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Kampania prezydencka w „Polityce Warszawskiej”:

Anna Grodzka rozpoczyna walkę o prezydenturę

„Plan dla Polski” Janusza Palikota

KORWiN inauguruje kampanię

@Andrzej Duda – kandydat Twittera

Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...