Prezydencka kampania nabiera rozpędu | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-02-15 19:06:06

Niemal każdy dzień minionego tygodnia przynosił ważne polityczne wydarzenie. Zarówno na poziomie dzielnicowym, ogólnomiejskim, jak i ogólnokrajowym niespodzianek nie brakowało. Mieliśmy awanturę na Ursynowie, zamieszanie ze znikającymi w mieście drzewami oraz kolejną próbę interwencji wobec powrotu „czterech śpiących”. Równocześnie znacznego przyspieszenia nabrała kampania prezydencka, której główni aktorzy intensywnie prezentowali swoje polityczne oferty. Intensywny i ciekawy tydzień – zapraszamy na podsumowanie!

Kampania wyborcza nabiera tempa. Poszczególni kandydaci prezentują swoje prezydenckie priorytety, a my bacznie się temu przyglądamy. Jednocześnie nie spuszczamy z oka ważnych wydarzeń stricte warszawskich, których w tym tygodniu również nie zabrakło.

Na pierwsze miejsce rankingu dzielnicowych politycznych zawiłości, po długiej nieobecności, wraca Ursynów. We wtorek, na sesji Rady Dzielnicy doszło do zmian w prezydium rady. Zgodnie z przewidywaniami, ze stanowiskiem przewodniczącej pożegnała się Katarzyna Polak (PiS), a na jej miejsce weszła Teresa Jurczyńska-Owczarek. Nie obyło się bez długiej politycznej awantury oraz ponownych wzajemnych oskarżeń o zdradę i oszustwo.

Na poziomie ogólnowarszawskim najważniejszym wydarzeniem było niewątpliwie posiedzenie Rady Warszawy, a na nim kolejna próba klubu PiS na rzecz wstrzymania powrotu pomnika „czterech śpiących”. Ponownie – nieudana. Poza tym, dyskusji poddano m.in. polityczny spór na Bemowie, kłopoty z wykonaniem bulwarów nad Wisłą i szereg innych istotnych, i bardzo aktualnych dla miasta problemów. Czym jeszcze żyła stolica przez ostatnie dni? Zacznijmy od początku...

PONIEDZIAŁEK:

Odwiedzają Warszawę!

Wraz z początkiem tygodnia, Urząd Miasta poinformował, że w zestawieniu „Top 100 City Destinations Ranking”, Warszawa znalazła się na 42 miejscu. Spis najchętniej odwiedzanych miast świata przygotowany został przez międzynarodową firmę badawczą Euromonitor International. Wyprzedziliśmy m.in. takie miejsca jak Dublin (49. miejsce), Bruksela (55.), Monachium (57.) czy Lizbona (62.). – Bardzo cieszy nas ten wynik. To nie tylko efekt międzynarodowych wydarzeń, jak np. turnieju piłki nożnej UEFA Euro 2012, ale przede wszystkim naszej wspólnej pracy – mieszkańców i samorządu warszawskiego – poinformowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na pierwszym miejscu, z liczbą 25,5 mln odwiedzających znalazł się Hongkong. Wśród polskich miast natomiast, na drugim miejscu uplasował się Kraków, zajmując 70 pozycję w całym zestawieniu.

Nowy zastępca konserwatora:

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ma nowego wicedyrektora. Jest nim Michał Krasucki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Nowa przewodnicząca Rady i ciąg dalszy awantury... | Ursynów

Tygodnie mijają, lecz sytuacja polityczna na Ursynowie wciąż nie przestaje budzić kontrowersji. We wtorek nową przewodniczącą Rady Dzielnicy została Teresa Jurczyńska-Owczarek. Wybór nie mógł odbyć się bez awantury. Przypomnijmy bowiem, że radna ta była członkiem Naszego Ursynowa do momentu kiedy podczas wyboru burmistrza nie poparła kandydata tego klubu – Piotra Skubiszewskiego, ale przedstawiciela PO i obecnego szefa zarządu – Roberta Kempę.

Przewodniczący PO Tomasz Sieradz zapewniał, że radna Jurczyńska doskonale poradzi sobie na nowym stanowisku, ponieważ w poprzedniej kadencji przewodniczyła największej i najtrudniejszej komisji odpowiadającej za edukację, kulturę sport i rekreację. Argumentacja ta nie trafiła jednak do radnych opozycji, którzy mówili otwarcie: „Widzimy, jaka jest cena zdrady”.

– Przewodnicząca powinna łączyć nasze gremium, jak najlepiej reprezentować radę i posiadać etyczne kwalifikacje – przekonywał przewodniczący Naszego Ursynowa Paweł Lenarczyk. Poziom emocji na sali obrad rósł bardzo szybko. – Oszustkę, kłamcę i manipulantkę chcecie wybrać na stanowisko, które powinna sprawować osoba krystalicznie czysta. To kpina z mieszkańców Ursynowa – mówiła radna NU Goretta Szymańska. Radni Platformy szybko odbijali piłeczkę, a na zarzuty o zdradę i oszustwo odpowiadali dokładnie tym samym. – Przekupiliście młodego radnego Michała Radziwiłła za stołek dla jego szwagra, to szczyt hipokryzji – przypomniał radny PO Michał Matejka.

Nie zabrakło również transparentu i haseł w stylu „Jurczyńska – oszukałaś nas. Oddaj mandat”. Sama radna przekonywała, że cieszy się wsparciem swoich wyborców i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Awantura na nic się zdała, a głosowanie odbyło się po myśli rządzącej dzielnicą koalicji. W odpowiedzi na wybór nowej przewodniczącej, dotychczasowa wiceprzewodnicząca Ewa Cygańska (NU) zrezygnowała ze stanowiska. Jednym zastępcą został zatem Michał Matejka z PO.

Plan Palikota | wybory prezydenckie

Start Janusza Palikota w wyborach prezydenckich nie jest niespodzianką. Kandydat rozpoczął kampanię jako pierwszy, a we wtorek przedstawił bardziej precyzyjną niż do tej pory wizję swojej prezydentury.

W specjalnym „Planie dla Polski” lider Twojego Ruchu stawia głównie na sprawy związane z gospodarką. Jako prezydent, chciałby doprowadzić do likwidacji ZUS-u, KRUS-u, wprowadzić nowy projekt podatkowy czy emerytury obywatelskie – równe dla każdego 2 tys. zł. Wśród licznych obietnic usłyszeliśmy także plan podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz nowy projekt pod hasłem „firma na próbę”, który ma ułatwić start młodym przedsiębiorcom.

Palikot przyznaje, że jego priorytetem jest prowadzenie aktywnej prezydentury i poprawa jakości demokracji bezpośredniej. Polityk zapowiedział konsultowanie ustaw z obywatelami za pomocą... sms-ów. Czytaj więcej...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Zieleniak z nowym neonem

Wybór neonu odbywał się drogą internetową, na stronie Dzielnicy Ochota. Zwycięski projekt zdobył 804 głosy (44 proc. wszystkich oddanych). – Forma, jaką przybrał neon "Zieleniak" nawiązuje stylistyką do charakterystycznego kroju pisma z lat 50-60, który znany jest wszystkim ze sławnych polskich marek takich jak samochód Warszawa czy motor Junak – mówiła autorka dzieła Katarzyna Westrych.

Neon zawiśnie wkrótce na reprezentacyjnej elewacji budynku targowiska od ul. Grójeckiej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Historycznie i aktualnie – ważna Rada Warszawy

Jak wspomnieliśmy na początku posiedzenie stołecznych radnych było jednym z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia. Wśród poruszanych tematów znalazło się m.in. Bemowo. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zgodnie zagłosowali ZA unieważnieniem uchwał ws. wyboru wiceburmistrzów tej dzielnicy. Ponadto, za dwa tygodnie ratusz planuje przedstawić uchwałę ws. unieważnienia wyboru samego burmistrza Zygrzaka.

Równie zgodnie przedstawiciele wszystkich opcji zagłosowali za stanowiskiem ws. kamienicy przy ul. Strzeleckiego, którą nakazano Konserwatorowi w całości uznać z zabytek.

Podobnej zgodności między PO, a opozycją zabrakło jednak w przypadku pozostałych spraw. Nie udało się klubowi radnych PiS – mimo długiej i burzliwej dyskusji – przeforsować uchwały ws. usunięcia symboli komunizmu w stolicy.

Kontrowersje wzbudziła również decyzja o powołaniu drugiego wicedyrektora w stołecznej Estradzie, o czym pisaliśmy na „Polityce Warszawskiej”. Przedstawiciele PiS zarzucali Platformie, że mnoży stołeczne etaty i zgodnie opowiedzieli się przeciwko tej propozycji. Czytaj więcej...

Warszawa traci drzewa

Jednym z ważniejszych tematów tego tygodnia były także stołeczne drzewa, a raczej ich brak. Z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie Baobab wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat w Warszawie wycięto 147 tys. drzew. Najwięcej – bo aż 25 tys. – w dzielnicy Włochy. Najmniej zaś – jedynie 350 – w Rembertowie.

Jak podaje „Gazeta Stołeczna”, do wycinki przeznaczano nie tylko drzewa chore czy stwarzające dla mieszkańców zagrożenie, ale również takie, które utrudniały przeprowadzenie inwestycji drogowych i deweloperskich.

Stołeczny ratusz szybko odpowiedział na zarzuty stowarzyszenia, przekonując, że obowiązkiem inwestorów czy deweloperów, którzy wycinają drzewa jest także posadzenie nowych. Miasto opublikowało ponadto swoje własne dane, z których wynika, że w Warszawie, w ciągu 5 ostatnich lat (przy czym raport stowarzyszenia Baobab dotyczył 6 lat), przybyło 109 945 drzew. – To o blisko dziesięć i pół tysiąca sztuk (10 494) więcej niż wycięto w tym samym czasie – przekonują władze miasta.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Gotowa stacja Wileńska | Praga Północ

Druga stacja nowej linii metra dopuszczona do użytkowania. Po Rondzie Daszyńskiego, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na korzystanie ze stacji Wileńska. – Teraz Inspektorat prowadzi postępowania w sprawie kolejnych pięciu stacji i sześciu wentylatorni – poinformowała rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Ivetta Biały. 

Anna Grodzka rozpoczyna kampanię | wybory prezydenckie

W piątek „start” w wyborach prezydenckich oficjalnie ogłosiła Anna Grodzka. Kandydatka zaprezentowała swoje hasło – „Polska FAIR” – i określiła wyborcze priorytety. Najważniejszym celem reprezentantki Zielonych jest walka o równość i godność dla każdego człowieka, a także pomoc ludziom bezrobotnym i bezdomnym. Grodzka ostro skrytykowała Bronisława Komorowskiego m.in. za brak dialogu społecznego i zapewniła, że w przeciwieństwie do niego, będzie prezydentem aktywnym, który zbuduje wspólnotę między wszystkimi.

Kandydatka zapewniła również, że o zebranie 100 tys. podpisów jest spokojna. – Liczebność partii Zielonych w ostatnim czasie zwiększyła się dwukrotnie (…) Ponadto, mam wsparcie 14 organizacji i jestem przekonana, że zrobią wszystko, by mi pomóc – mówiła na konferencji. Czytaj więcej...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Łazienkowski w ogniu

Ogień pojawił się ok. 17.30, pod mostem, po praskiej stronie, na składowisku desek pozostawionych po remoncie. Chwilę potem zajęły się także podesty techniczne, wykonane z drewna nasączonego olejem. Pożar błyskawicznie się rozprzestrzeniał, około 21.00 dotarł do połowy przeprawy.

Cała akcja gaszenia trwała 12 godzin, brało w niej udział sześć łódek, barka oraz specjalna grupa ratownictwa wysokościowego strażaków. Strażacy przekonywali, że była bardzo trudna, m.in. dlatego, że nie dało jej się prowadzić z góry. – Gdy gaszono ogień w jednym miejscu, nowe zarzewia pojawiają się w kolejnych fragmentach – mówił kpt. Michał Konopka.

Spalony Most Łazienkowski powoduje ogromne utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza dla mieszkańców Saskiej Kempy. Zamknięty będzie przez kilka dni. Konieczne jest dokładne sprawdzenie jego konstrukcji i oszacowanie strat. Autobusy komunikacji miejskiej zostały wczoraj skierowane na trasy objazdowe przez Most Poniatowskiego. ZTM systematycznie informuje o zmianach na swoich stronach. Warto być na bieżąco!

Dr Ogórek wchodzi do gry | wybory prezydenckie

Kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię wyborczą. Magdalena Ogórek wygłosiła długie przemówienie, skierowane głównie do młodego wyborcy. Zapewniła, że pomoże ludziom na „wiecznych stażach i „umowach śmieciowych”, a także dołoży wszelkich starań, aby Polacy nie musieli „tęsknie patrzeć w stronę Zachodu”. Za wszelką cenę starała się podkreślić swoją „antyestablishmentowość”, twierdząc, iż warszawskie elity ani media nie chcą, by została prezydentem. Nie szczędziła ostrych słów krytyki wobec obecnie rządzącej Platformy. Czytaj relację...

Zgodnie z przewidywaniami, dr Ogórek nadal nie odpowiadała na pytania dziennikarzy, a po wygłoszonym przemówieniu szybko usunęła się za kulisy. Eksperci przyznają, że metoda obrana przez kandydatkę to „nowość” w komunikacji politycznej, która z czasem staje się coraz bardziej absurdalna. – Jeśli dr Ogórek jest tak wszechstronna, jak mówią jej partyjni koledzy, powinna promować się jak najczęściej – mówi dr hab. Rafał Chwedoruk. Czytaj komentarze...

Długo oczekiwana „11” | Bemowo

Pod koniec stycznia obawiano się, że nowe torowisko na Powstańców Śląskich nie będzie dostępne dla tramwajów. Przyczyną opóźnień były zbyt blisko położone przystanki. Po wielu analizach urzędnicy zmienili zdanie i ostatecznie, w sobotę na nowo wybudowane tory na Bemowie wyjechała długo oczekiwana przez mieszkańców „jedenastka”. Tramwaje na razie kursują rzadko: co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 poza szczytem.

W walentynki, dzięki staraniom Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, oprócz 11-stki na tory wyjechała także zabytkowa linia B. 

Ostatnia prosta!

Na złożenie wniosków w ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy mają jeszcze tylko 2 dni (do 17 lutego). To już ostatnia szansa, aby upiększyć najbliższą okolicę. W sobotę miały miejsce ostatnie już maratony pisania listów: na Ursynowie, Ochocie, na Pradze Północ i w Wawrze. 

 

Zobacz, o czym jeszcze mówiliśmy w minionym tygodniu:

Konserwator vs. proboszcz

Rolnicy w Warszawie – pikieta i blokady na rogatkach

Ważny krok w sprawie reprywatyzacji

Wirtualny spacer po przedwojennym Bródnie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...