"NIE" dla wysypiska w Michałowie

Bartłomiej Kozek    2015-02-17 07:01:27

Niemal setka osób uczestniczyła w poniedziałkowej demonstracji na Pl. Bankowym. Mieszkańcy podwarszawskiej gminy Zielonka nie chcą na swoim terenie wysypiska stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pomocy upatrują w wojewodzie mazowieckim.

– Na podwórku dzieci, a za oknem śmieci! Precz z wysypiskiem! Precz z mafią śmieciową! – krzyczeli uczestnicy zgromadzenia. Wśród nich znaleźć można było m.in. reprezentantów lokalnej społeczności z Michałowa, a także warszawskich aktywistów Partii Zieloni. 

Za cel stawiają sobie przede wszystkim zablokowanie planów MPO dotyczących umiejscowienia w ich gminie wysypiska, które miałoby odciążyć stołeczne Radiowo. – Czyste Radiowo i czysty Michałów! – dodawali, by nie było wątpliwości, że nie chcą być rozgrywani kosztem lokalnej społeczności na Bielanach. Reprezentantów inicjatywy Czyste Radiowo także można było wypatrzeć wśród demonstrujących.

Przeciwko czemu protestują?

– Chcemy zasygnalizować Warszawiakom że inwestycja MPO w naszej gminie będzie niszczyła zielone płuca stolicy, na rzecz której „działa” nasz las, położony raptem 11 kilometrów od granic miasta – powiedziała „Polityce Warszawskiej” organizatorka protestu, Elżbieta Janowska. Jak deklarują protestujący, cały proces odbywa się bez konsultacji z lokalną społecznością.

– MPO zakupiło na własność już 53 hektary i planuje poszerzenie terenu przeznaczonego na wysypisko nawet do 240 hektarów. Oznaczać to będzie wycinkę nawet 8 tysięcy drzew – alarmuje, przypominając o niedawnych medialnych doniesieniach dotyczących złego stanu powietrza w Warszawie.

Czego zatem chcą mieszkańcy Michałowa i okolic?

– Zmiany uchwalonego przed laty planu zagospodarowania przestrzennego oraz uchylenia przez wojewodę decyzji o budowie wysypiska, która naszym zdaniem wykazuje szereg uchybień prawnych. Jeśli trzeba będzie – zablokujemy miejsce inwestycji. Władza musi pamiętać o zwykłym człowieku nie tylko wtedy, kiedy każe mu płacić podatki – dodaje Janowska.

Jakie proponują alternatywy?

Zdaniem organizatorki protestu, zamiast budowy wysypiska na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu należałoby poszukać wykorzystywanych huż do podobnych celów obszarów w okolicach stolicy. Janowska uważa, że wytłumaczeniem dla spółki komunalnej nie może być fakt, że będzie musiała przewozić odpady parę kilometrów dalej.

Jeśli wierzyć zapewnieniom składanym na stronie wydarzenia, wkrótce możemy spodziewać się kolejnych protestów związanych z polityką odpadową Warszawy oraz podlegającej jej spółki. 

Stronę inicjatywy „Nie wysypisku w Michałowie” na Facebooku lubi ponad 1.400 osób. Jej administratorzy przypominają, że poniedziałkowa demonstracja nie była ich pierwszym działaniem – w lutym w ramach protestu zablokowali drogę, prowadzącą do stolicy.

Czy sytuacja będzie się zaogniać? 

W przeciwieństwie do Radiowa, aktualny protest toczy się już po zakończeniu kampanii samorządowej, kiedy to kandydaci i komitety wyborcze prześcigały się w uspokajaniu narzekających na uciążliwe zapachy mieszkańców Bielan.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

WIOŚ skontroluje Radiowo

Sprawa Radiowa trafi do WSA

Wysypisko Radiowo. Ekologiczna bomba zegarowa?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...