Pat na Chomiczówce

Jan Kunert    2015-02-18 07:59:01

Mieszkańcy osiedla, spółdzielnia mieszkaniowa oraz dzielnica nie chcą zgodzić się na trzydziestometrową stację bazową na środku osiedla, którą chce stawiać Orange. W poniedziałek, w wypełnionej po brzegi sali spółdzielni, jedni i drudzy uparcie przekonywali do swoich racji.

Sprawę, jako pierwsi, opisaliśmy miesiąc temu. Zaledwie kilka kroków od sklepu spożywczego i pętli Chomiczówka, na warszawskich Bielanach, Orange Polska chce zbudować betonową, trzydziestometrową stację bazową. Operator złożył w ratuszu komplet dokumentów i teraz czeka już tylko na zatwierdzenie projektu budowlanego oraz udzielenie pozwolenia na budowę. 

Przedświąteczna gorączka

Zrobiło się o tym głośno w połowie grudnia, kiedy do właścicieli okolicznych działek, którzy zgodnie z prawem są stronami w sprawie, przyszło z ratusza odpowiednie zawiadomienie wraz z możliwością wniesienia sprzeciwu. Choć było to w okresie świąteczno-noworocznym, mieszkańcy bardzo szybko zaczęli się wzajemnie informować i organizować, także w Internecie. Wtedy powstała specjalna grupa na Facebooku, która obecnie liczy ponad dwieście osób. Pismo ze stołecznego wydziału architektury, dostała również Warszawska Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Chomiczówka”. Jej wiceprezes Marcin Łuczkiewicz podkreśla, że spółdzielnia miała zaledwie siedem dni na zajęcie stanowiska, w gorącym, przedświątecznym okresie.  Na cito napisaliśmy pierwsze pismo, sprzeciwiające się inwestycji, a po Nowym Roku już następne, tym razem z podpisami mieszkańców  mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”.

„To nasza Chomiczówka!”

W poniedziałkowy wieczór, w wypełnionej po brzegi sali spółdzielni (część osób musiała zostać w korzytarzu) przedstawiciele Orange musieli stawić czoła blisko setce poddenerowanych i rozemocjonowanych mieszkańców Chomiczówki. Zostali zasypani pytaniami, które często nie były zadawane, a wykrzykiwane. – Sprawa pozwolenia na budowę ciągnie się od 2007 roku. Dlaczego wcześniej nie było żadnych konsultacji?  pytała jedna z mieszkanek. – Czy były skargi na słaby zasięg w okolicy?  powątpiewała inna. – Czy Pan mnie przekona, że antena skierowana w moje okno mi nie zaszkodzi  pytał osiemdziesięcioletni mieszkaniec, któremu wszczepiono rozrusznik serca.  Lekarze mi kazali unikać jakiegokolwiek promieniowania  mówił. 

Duża część uwag mieszkańców była mocno merytoryczna. Dopytywali o dużo technicznych szczegółów, na które jednak nie usłyszeli odpowiedzi. Przedstawiciele Orange próbowali przekonać mieszkańców, że jest to jedyna możliwa lokalizacja, spełniająca wymagania operatora. Zwracali uwagę, że spółdzielnia nie zgodziła się na montaż nadajników na okolicznych dachach. Zapewniali, że obowiązujące w Polsce normy promieniowania są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, a inwestycja po powstaniu nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców i będzie monitorowana przez odpowiednie instytucje.

Czy przekonali mieszkańców?  Osoby ze strony inwestora nie były merytorycznie przygotowane do tego spotkania  ocenił już po jego zakończeniu Dominik Klimczak, którego mieszkanie, znajduje się w bloku znajdującym się najbliżej projektowanej stacji.  Niczego konkretnego się nie dowiedziałem  dodał. W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan, odpowiedzialny m.in. za architekturę i budownictwo.  Inwestor wypadł słabo  mówi „Polityce Warszawskiej”. Zauważa rosnący opór wśród mieszkańców Chomiczówki.  Na początku roku głosy „za” i „przeciw” równoważyły się. Teraz negatywnych sygnałów dostaję zdecydowanie więcej  przyznaje. Czego najbardziej boją się mieszkańcy?  Głównie są to trzy sprawy  tłumaczy Dominik Klimczak. Po pierwsze, chodzi o zdrowie i o to, jak projektowana inwestycja będzie na nie wpływać. Po drugie, kwestie estetyczne.  Chomiczówka będzie słynna z powodu takiego kuriozum w samym jej środku – mówi z przekąsem.

Rzecznik uspokaja

  My, jako inwestor, chcieliśmy poznać opinie mieszkańców. Dlatego przyszliśmy na to spotkanie  tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.  Rozumiemy zaniepokojenie mieszkańców i szanujemy ich opinie, ale szkoda, że dzisiaj dyskusja nie była merytoryczna, tylko emocjonalna  mówi. Informuje, że choć w okolicy jest już parę nadajników operatora, brakuje tzw. stacji dominującej, a projektowana lokalizacja jest optymalna. Zaznacza też, że choć jego spółka w Warszawie zakłada wiele stacji bazowych, jest to jedyny taki protest. 

Co dalej? 

 Inwestor uparcie dąży do inwestycji, choć wielokrotnie proponowaliśmy pomoc w szukaniu alternatywnych rozwiązań  ubolewa Grzegorz Pietruczuk. Zapowiada, że na jutrzejszym spotkaniu zarządu dzielnicy, będzie wnioskował o przyjęcie negatywnego stanowiska wobec tej inwestycji i takie też przekaże stołecznemu ratuszowi.  My, jako dzielnica, tylko tyle możemy zrobić  mówi. Również spółdzielnia mieszkaniowa jest po stronie protestujących mieszkańców  Pozostajemy w stałym kontakcie z dzielnicą, jak i z naszymi członkami. Będziemy nadal zbierać podpisy osób, które sprzeciwiają się powstaniu tej stacji bazowej. Mamy ich już pół tysiąca.  mówi Marcin Łuczkiewicz. Rzecznik Orange nie rozważa wycofania się operatora z inwestycji.  Poznaliśmy zdanie mieszkańców. Trudno mi w tym momencie deklarować co dalej  mówi Wojciech Jabłczyński. 

Stołecznemu ratuszowi, zgodnie z przepisami, na wydanie pozwolenia na budowę pozostało parę tygodni.

Fot. Pan Camel, Wikipedia, Licencja CC BY-SA 3.0.

ZOBACZ TAKŻE:

Czyje wiaty, czyje ławki?

Dyrektor od fontann za 10 tys. zł

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...