Ruchy miejskie pytają PKW o wyniki wyborów

Rafał Osiński    2015-02-17 18:44:03

Minęły trzy miesiące od wyborów samorządowych, a Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie opublikowała ich wyników. Zainterweniować postanowili przedstawiciele Inicjatywy Mieszkańców Warszawy oraz stowarzyszenia Wola Zmian, którzy w samo południe przed siedzibą Komisarza Wyborczego zorganizowali konferencję w tej sprawie.

Przedstawicie IMW oraz WZ zarzucili PKW opieszałość, niekompetencję oraz nierzetelność. – W poniedziałek, 16 lutego minął termin składania sprawozdań finansowych przez komitety biorące udział w zeszłorocznych wyborach samorządowych. My naszego obowiązku dopełniliśmy. Państwowa Komisja Wyborcza natomiast do dziś nie opublikowała w Internecie wyników wyborów – wskazywał Piotr Basiński z Inicjatywy Mieszkańców Białołęki, radny tej dzielnicy. – Gdy wchodzimy na stronę, widzimy komunikat „404 page not found”. To zaniżanie standardów. Instytucje państwowe również mają swoje obowiązki, które powinny wypełniać. Chcemy, by te standardy były wyższe. Stąd nasze zaangażowanie – podkreślił Basiński.

Podobnie wypowiadała się Aneta Skubida, przewodnicząca Woli Zmian i radna dzielnicy Wola. – Dziś są ostatki, koniec karnawału. Mamy wrażenie, że przedstawiciele PKW cały ostatni okres „przebalowali”. Oby teraz posypali głowy popiołem, wyrazili żal za grzechy, wzięli się do roboty i wreszcie opublikowali wyniki wyborów – powiedziała. Skubida zarzuciła Komisji korzystanie z faktu, że obecnie inne wydarzenia absorbują opinię publiczną bardziej oraz za tworzenie chaosu informacyjnego. – Dzień po wyborach samorządowych z moich obliczeń wyszło mi, że uzyskałam mandat radnej. Media z kolei informowały, że wszystkie miejsca w radzie przypadną PO i PiS. Tydzień trzeba było czekać na potwierdzenie. Państwowa Komisja Wyborcza odpowiada za tworzenie chaosu informacyjnego i odmawianie mieszkańcom prawa do informacji publicznej – zakończyła.

Następnie głos zabrał Kamil Orzeł, radny Ursynowa i przedstawiciel Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. – Plik z danymi, który PKW powinna opublikować ma wielkość pliku muzycznego MP3. To skandal, że w XXI wieku instytucja państwowa nie potrafi sobie z czymś takim poradzić. Jak wobec tego faktu mają się zapowiedzi wprowadzania głosowania w wyborach przez Internet? Czas już na zmiany – stwierdził Orzeł.

Słowa przedmówców potwierdził Paweł Skotarek, działacz Inicjatywy Mieszkańców Pragi Południe. – Obecnie jesteśmy w fazie kampanii prezydenckiej, a danych z wyborów samorządowych wciąż nie ma. PKW nie wywiązała się ze swoich obowiązków, a teraz ma badać sprawozdania finansowe. Czy nie stoi w sprzeczności ze sobą to, że o prawidłowości naszych sprawozdań wypowiadać się będzie instytucja, która nie potrafi wypełnić podstawowych obowiązków sprawozdawczych? – dopytywał Skotarek.

Jednocześnie przedstawiciele ruchów miejskich zapowiedzieli skierowanie pisma do warszawskiego Komisarza Wyborczego z pytaniem o to, kiedy dane zostaną opublikowane. – Nie tylko komitety mają obowiązki. Instytucje państwowe także. Nie można łamać standardów – zakończył w imieniu wszystkich Piotr Basiński.

Trudno znaleźć wytłumaczenie dla tak opieszałych działań PKW. Trudno również nie zgodzić się z obawami podnoszonymi przez Ruchy Miejskie dotyczącymi jakości organizacji nadchodzących wyborów prezydenckich oraz parlamentarnych. Dotychczasowe działania nie tworzą zaufania społecznego do podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzenie wybór, które są przecież esencją ustroju demokratycznego.  

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Spotkanie z aktywistami. Zapowiedź zmian czy wyborcza kokieteria?

Ruchy miejskie żądają spełnienia postulatów

"Sprzeciw wobec manipulacji". Manifestacja przed PKW

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...