Ulica prof. Bronisława Geremka?

Paweł Krulikowski    2013-07-11 20:57:44

13 lipca mija pięć lat od tragicznej śmierci historyka i polityka Bronisława Geremka. Partia Demokratyczna, chcąc godnie upamiętnić zasługi profesora a jednocześnie podkreślić znaczenie rocznicy proponuję ulicę jego imienia w Warszawie. Dziś wniosek w tej sprawie złożył przewodniczący PD Andrzej Celiński.

Źródło zdjęcia: wikipedia.org; Autor: Andrzej Barabasz

Rocznica śmierci profesora zostanie uczczona w najbliższą sobotę. O godzinie 16:30 odbędzie się uroczyste składanie kwiatów na grobie Geremka na Wojskowych Powązkach, zaś o 18:00 pod tablicą upamiętniającą jednego z architektów polskiej akcesji do Unii Europejskiej, spotkają się członkowie PD i przyjaciele profesora, by wspomnieć jego działalność. Podczas uroczystości głos mają zabrać Andrzej Celiński, Andrzej Wielowieyski, Marcin Święcicki i Janusz Onyszkiewicz.

Ale to nie wszystko. Partia Demokratyczna planuje również upamiętnić profesora w inny, bardziej trwały sposób. Demokraci chcą, by jedna z warszawskich ulic nosiła jego imię. Przygotowano wniosek, który złożono do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego. Uzasadniając swoje pismo, zauważono, że Bronisław Geremek zasługuje na to, by jego imieniem nazwane było miejsce w Warszawie. Taki znak miałby pomóc zachować istotne dokonania profesora w pamięci Polaków. Jak argumentują wnioskodawcy – miejsce poświęcone pamięci Geremka mają między innymi Swarzędz, Sejm RP i Parlament Europejski, zaś Warszawa nie. Jako godne miejsce wskazują ulice Śródmieścia lub Żoliborza.

Warszawscy radni w tej sprawie mówią jednym głosem. Anna Nehrebecka-Byczewska z PO, przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego stwierdziła – Wpłynął dzisiaj do mnie wniosek podpisany przez Pana Andrzeja Celińskiego, będziemy go rozpatrywać na następnej sesji. Nie mam wątpliwości, że będzie rozpatrzony pozytywnie. Kwestia tylko znalezienia właściwego miejsca – czy to będzie ulica czy skwer. To jest tylko rzecz formy. Maciej Wąsik z PiS przychylił się do zdania koleżanki z Platformy – Mija pięć lat od śmierci profesora, czyli zostaje spełniony wymagany termin uchwalony przez Radę Miasta, który musi minąć od odejścia danej osoby. Radny zapowiedział też, że partia przeanalizuje wniosek i najprawdopodobniej się do niego przychyli - Chociaż były różnice zdań między naszą partią a Bronisławem Geremkiem, to doceniamy jego wkład w KOR czy w Solidarność. Dzielące nas poglądy nie wykluczają uhonorowania Geremka ulicą – podsumował. Sebastian Wierzbicki z SLD potwierdził zgodność pomiędzy radnymi – Nasza partia absolutnie docenia wkład profesora w polską politykę, docenia zasługi dla polskiej demokracji, dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jak tylko pojawi się taka propozycja na forum Rady, Sojusz Lewicy Demokratycznej w stu procentach ją poprze.

Pozostaje nam czekać na skonkretyzowanie propozycji i wskazanie miejsca, które miałoby otrzymać imię profesora Geremka. Stanie się to najprawdopodobniej już na następnej sesji Rady Miasta. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...