Nowy Łazienkowski i bemowska tragifarsa | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-02-22 20:14:37

Zwolnienia urzędników, kradzież kamer, zablokowanie dostępu do strony, a nawet zaangażowanie papieża. Politycznie w tym tygodniu skupiamy się głównie na Bemowie, bo to właśnie tam dzieją się rzeczy tragiczne i komiczne zarazem. Niepolitycznie zaś mówimy o tym, co spędza sen z powiek władzom miasta i jego mieszkańcom – szczególnie po prawej stronie Wisły. Zapraszamy na podsumowanie!

Najważniejszym tematem tego tygodnia był spalony w sobotę Most Łazienkowski. Utrudnienia komunikacyjne, najnowsze informacje ws. remontu czy kolejne konferencje pani prezydent śledziły zarówno stołeczne, jak i duże ogólnopolskie media. Początkowo do warszawiaków trafiały jedynie mgliste zapowiedzi. Władze informowały, że remont może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy, ale z ostatecznymi „wyrokami” kazano czekać na wyniki ekspertyz.

Nie zabrakło słów krytyki wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz, której zarzucano brak odpowiedniej ochrony czy brak strategii na wypadek zagrożenia. Konferencję w tej sprawie organizował m.in. poseł Przemysław Wipler czy stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości. Przy okazji powrócił również temat II linii metra, która teraz znacznie ułatwiłaby mieszkańcom przeprawę przez Wisłę.

W piątek pani prezydent poinformowała warszawiaków, że konstrukcja nie będzie remontowana, ale zostanie wymieniona na nową, ponieważ uszkodzenia po pożarze są zbyt poważne.

Nowa konstrukcja mostu będzie powtórzeniem tej, która istniała do tej pory. Uzupełniona o ścieżki rowerowe, o które mieszkańcy stolicy konsekwentnie walczą.

Trudno oszacować dokładnie czas realizacji inwestycji. Na razie mówi się, że warszawiacy pozostaną bez mostu przynajmniej do 2017 roku. Koszt prac szacowany jest na 100-120 mln zł, na najbliższej sesji Rady Warszawy pierwsze 50 mln zł zostanie przesunięte z rezerwy na ten cel.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa bez Mostu Łazienkowskiego | Droga dla rowerów na Moście Łazienkowskim

Zwolnienia urzędników, kradzież kamer, zablokowanie dostępu do strony i... zaangażowanie papieża | Bemowo

Z dziedzin stricte politycznych, na miejsce pierwsze, w „wielkim stylu” wraca Bemowo, skąd niemal każdego dnia docierały sygnały o kolejnych utarczkach na linii miasto-dzielnica. Początkowo Krzysztof Zygrzak alarmował w sprawie zwolnień, dokonywanych wobec lojalnych mu urzędników. Burmistrz przekonywał, że to zemsta pani prezydent na dzielnicy, czemu pełnomocnicy stanowczą zaprzeczali. – O łamaniu prawa ani o żadnej nie ma mowy – mówili.

W kolejnych dniach w bemowskim ratuszu zniknęło 5 kamer, za co – jak podaje gazeta.pl – odpowiedzialny był nie kto inny, jak Krzysztof Zygrzak i Jarosław Dąbrowski.

Wysoka temperatura politycznego sporu utrzymywała się do końca tygodnia. W piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała do dzielnicy nowego pełnomocnika – p.o. Naczelnika Wydziału Kadr, wobec którego radny Łukasz Lorentowicz miał dopuścić się przemocy fizycznej. Miasto oświadczyło, że o całej sprawie poinformowano już policję.

W konflikt na Bemowie zaangażowany został nawet... papież. Franciszek potępił bowiem zatrudnianie pracowników „na czarno”, co przez zwolenników K.Zygrzaka zostało szybko „wychwycone” i wykorzystane. „Papież Franciszek potępił zatrudnianie pracowników na czarno. Co na to Hanna Gronkiewicz”Waltz, która już od ponad dwóch miesięcy nie daje umów o pracę burmistrzom dzielnicy Bemowo?” – czytamy na stronie Prawda o Bemowie. Stronie, która – co również warto podkreślić – powstała w odpowiedzi na odebranie urzędnikom bemowskiego burmistrza dostępu do oficjalnej strony dzielnicy. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozytywnym aspektem tego tygodnia było natomiast wskazanie na opieszałość Państwowej Komisji Wyborczej, co uczynili działacze IMW oraz WZ. Oby interwencja aktywistów nie zatrzymała się jedynie na konferencji, ale przyniosła oczekiwany skutek.

PONIEDZIAŁEK:

70 lat czekaliśmy na metro...” | Prezydent w Kontrwywiadzie

Gościem poniedziałkowego Kontrwywiadu na antenie RMF FM była Hanna Gronkiewicz-Waltz. Większość rozmowy dotyczyła spalonego w sobotę Mostu Łazienkowskiego, utrudnień z tym związanych oraz konsekwencji, jakie w związku z pożarem musi ponieść miasto. Pani prezydent niewiele powiedziała o przyczynach i scenariuszach na otwarcie mostu, tłumacząc, iż „trzeba czekać na dokładne ustalenia”.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zmagać się musiała nie tylko z pytaniami ws. mostu. – Gdyby działała II linia metra byłoby łatwiej – sugerował redaktor. Prezydent przyznała, że prognozowana grudniowa data otwarcia była wyznaczona w oparciu o budowę I linii i odbiór ostatnich czterech stacji. Nowej daty tym razem nie usłyszeliśmy. – Ja już raz powiedziałam datę i nie okazało się to fortunne (...) Myślę, że 70 lat czekaliśmy na tą II linię metra, poczekamy jeszcze te kilka tygodni – oświadczyła prezydent.
Ważna deklaracja padła za to w związku z kontrowersyjnym pomnikiem „czterech śpiących”. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że nie ma sentymentu do monumentu.  Nie ma takiej woli politycznej i uważam, że w związku z tym, pomnik tam [na Pragę – dop.red.] nie wróci – zadeklarowała. Cała rozmowa dostępna z panią prezydent TUTAJ.

Nowa linia na Dewajtis | Bielany

Autobus na Dewajtis budzi spory od samego początku. Z jednej strony „ZA” są m. in. studenci, zmierzający blisko kilometrową ulicą na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszynskiego. „PRZECIW” zaś – dbający o środowisko i stan tamtejszego rezerwatu. Jednym z rozwiązań, które mogłoby zaspokoić interesy obu stron, jest wprowadzenie na Dewajtis autobusu elektrycznego. W poniedziałek odbył się jego pierwszy przejazd testowy. Uczestniczyli w nim m.in. pracownicy Lasów Miejskich, odpowiadający za Las Bielański, kanclerz UKSW Małgorzata Kozłowska i przedstawiciele ZTM.

Kwestia uruchomienia linii jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie i nie wiadomo, jak się zakończy. Autobus (także elektryczny) ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Władze Bielan zapowiadają konsultacje społeczne w tej sprawie.

-----------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Czas „STOP”! Ponad 2 tys. projektów | Budżet partycypacyjny

Jeszcze dzień przed końcem akcji nic nie wskazywało na sukces. W puli miasta znajdowało się zaledwie 600 projektów, a organizatorzy i media zaczęli przepowiadać partycypacyjną klęskę. Ostatecznie nie wyszło tak źle, bo choć wszyscy prosili i nakłaniali, by nie czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili, warszawiacy postanowili – na przekór – zrobić po swojemu :)

Mieszkańcy zgłosili łącznie 2325 projektów, zatem o klęsce mówić nie można. 90 proc. wszystkich wniosków wpłynęło do miasta w ciągu ostatnich dwóch dni.

Najwięcej pomysłów zgłoszono na Mokotowie (239), Woli (183) oraz Śródmieściu (175). Najmniej z kolei w Wilanowie (39), Bemowie (47) a także w Ursusie (50). Wszystkie można sprawdzić i poddać dyskusji na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Jaki jest następny etap budżetu partycypacyjnego? Czytaj więcej...

IMW i WZ pytają o wyniki wyborów

Trzy miesiące po wyborach PKW nadal nie podała ich wyników w Internecie. Strona Państwowej Komisji Wyborczej wciąż informuje nas o... stanie frekwencji na godz. 17.30. Interweniować w tej sprawie postanowiły środowiska ruchów miejskich. Przedstawiciele Inicjatywy Mieszkańców Warszawy oraz radna Woli Zmian Aneta Skubida, zorganizowali we wtorek przed siedzibą stołecznego ratusza konferencję w tej sprawie.

– W poniedziałek minął termin składania sprawozdań finansowych przez komitety. My naszego obowiązku dopełniliśmy, a Państwowa Komisja Wyborcza natomiast do dziś nie opublikowała w Internecie wyników wyborów – wskazywał Piotr Basiński z Inicjatywy Mieszkańców Białołęki. Aktywiści zapowiedzieli skierowanie pisma do warszawskiego Komisarza Wyborczego z pytaniem o to, kiedy dane zostaną opublikowane. Czytaj więcej...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Spór o Orange | Bielany

Mieszkańcy Chomiczówki nie chcą, aby na ich osiedlu Orange Polska postawiło 30-metrową stację bazową. Dali temu dowód na spotkaniu z przedstawicielami Orange. Przeciw wysuwają zarówno argumenty związane zarówno z obawą o ich zdrowie, jak i z kwestiami czysto estetycznymi. Reprezentanci inwestora przybyli na spotkanie nie najlepiej przygotowani, a mieszkańcy z kolei szybko dali się ponieść emocjom. Czytaj więcej...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Dr Poboży w KoLibrze!

W czwartek redaktor naczelny naszego portalu uczestniczył w spotkaniu w stołecznym oddziale Stowarzyszenia KoLiber. Temat oczywisty – polityka warszawska :) Zarówno jako portal oraz – bardziej dosłownie – jako wszystko to, co wydarzyło się po wyborach samorządowych. Jak zmienił się układ sił, kogo należy zaliczyć do zwycięzców, kogo zaś do przegranych listopadowego rozdania.

Spotkanie szybko przeszło z formy wykładowej do nieco bardziej luźnej dyskusji. Zwłaszcza, że pytań z sali nie brakowało. Choć poruszono wiele stołecznych wątków, dwa przebiły się szczególnie wyraziście, tj. problem ustroju warszawskiego oraz bilans ruchów miejskich po wyborach, który wzbudzał wyjątkowe emocje na sali.

Wśród obecnych na sali odnotowaliśmy kilku radnych (obecnych, byłych lub niedoszłych), aktywistów, studentów dra Pobożego i tzw. „zwykłych” mieszkańców, zaineteresowanych tematyką stołecznej polityki.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Gotowe 5 na 7 stacji |metro2

Piątkowa konferencja prasowa dotyczyła nie tylko Mostu Łazienkowskiego, ale także II linii metra. – Pięć na siedem stacji ma już zgodę na użytkowanie – poinformowała pani prezydent. Są to Centrum Nauki Kopernik, Nowy Świat – Uniwersytet i Świętokrzyska, i dwie wentylatornie. Hanna Gronkiewicz-Waltz, podobnie jak na początku tygodnia, nie podaje konkretnego termin otwarcia nowej nitki. – Teraz wszystko zależy od wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego – przekonuje. 

 

Sprawdź, o czym jeszcze mówiliśmy w minionym tygodniu!

DWA BRZEGI: E.Malinowska-Grupińska vs. W.Zabłocki | Czterej śpiący

Przegrana rewolucja

Powrót Warszawy Głównej

Mieszkańcy dyskutują ws. Głębockiej

"NIE" dla wysypiska w Michałowie

 

"POLITYKA WARSZAWSKA" SZUKA REPORTERÓW! 

Stanowimy młody, sprawny zespół dziennikarzy/redaktorów, znających doskonale polityczną stronę stolicy. Powstaliśmy w maju 2013 roku i od tego czasu szybko się rozwijamy. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko REPORTERA! 

Jeśli jesteś dyspozycyjny, komunikatywny i masz tzw. "lekkie pióro", zgłoś się do nas! :) 

 

Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia i rozwijania umiejętności w pracy dziennikarza/reportera, ciekawą pracę pełną wyzwań i niespodzianek, możliwość poznania warszawskiego samorządu „od podszewki” i zdobycia wielu cennych kontaktów. 

CV + krótkie (1 tys. znaków max.) uzasadnienie prześlij na adres: kwisniewska@politykawarszawska.pl lub pobozy@politykawarszawska.pl do 8 marca 2015!

 

Źródła zdjęć:  facebook.com/mostlazienkowski, um.warszawa.pl, facebook.com/Prawda-O-Bemowie, facebook.com/rezerwatlasbielanski, politykawarszawska.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...