Władza: Obywatelu, przychodź na sesje...

Jan Kunert    2015-02-23 07:18:15

...Obywatel: Nie mogę, pracuję! Czyli krótki tekst o tym, dlaczego organizowanie obrad w środku dnia to bardzo kiepski pomysł.

Diagnoza. Jest źle.

Partycypacja społeczna – piękne pojęcie. Wzniosłe. Bardzo popularne. Praktyka? Słaba. W stolicy? Czasem bardzo słaba. Od lat słychać lamentujących ekspertów wszelkiej maści, o radykalnie zanikającej wśród polskiego społeczeństwa chęci do uczestnictwa w życiu swojej małej lokalnej społeczności. O aktywności na rzecz tej "dużej" polityki, nie wspomnę. Wystarczy spojrzeć na wyniki frekwencji w kolejnych wyborach. Zawsze najgorsze wskaźniki (wśród wyborów krajowych) mają te samorządowe, choć powinno być na odwrót. Przecież to z tym najniższym szczeblem władzy polscy obywatele, w tym i mieszkańcy Warszawy, mają najczęściej do czynienia. Tutaj trzeba złożyć podanie o dowód, meldunek, paszport czy nadać numer PESEL kolejnemu obywatelowi. Tutaj miejscowa rada decyduje o żywotnych dla mieszkańców sprawach: gdzie można zbudować swój dom, zrobić zakupy i ile kosztuje wywóz śmieci. – To sprawia, że naturalną rolą dzielnic jest wzmacnianie wspólnoty samorządowej przez rozwój społeczności lokalnych  uważa Jan Niedośpiał, członek zarządu Fundacji Stańczyka. A z tym „wzmacnianiem” bywa niestety różnie, bo jak twierdzi z kolei Szymon Ossowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska: „W większości samorządów w Polsce nie dostrzega się roli sesji rad dzielnic, czy rad gmin/miast w kontaktach z mieszkańcami”.

Pytanie: Warto? 

Obaj eksperci zgadzają się ze sobą, że na lepszym kontakcie na linii władza samorządowa – obywatel, zyskują obie strony. Co więcej: „Radni powinni zdawać sobie sprawę, że akceptacja ich decyzji zależy również od tego, na ile mieszkańcy mogą się włączyć w ich podejmowanie, czy przedstawiać argumenty”  zauważa Szymon Ossowski. W podobnym tonie wypowiada się Rafał Górski, szef Instytutu Spraw Obywatelskich: „Warto włączać mieszkańców w działania samorządu, bo dzięki temu zwiększamy kapitał społeczny.” I dodaje: „Zachęcamy ludzi do uczestniczenia w polityce, rozumianej jako dbałość o dobro wspólne”.

O której godzinie?

W stolicy, jak i w całym kraju, zaangażowanie obywatela w życie lokalnej społeczności, może odbywać się poprzez szereg różnych mechanizmów i narzędzi, takich chociażby jak budżet partycypacyjny (ostatnio bardzo modny  i dobrze), inicjatywy lokalne czy uchwałodawcze. Dla chcących poznać swój samorząd znakomitym narzędziem jest internet. Na naszym portalu pisała o tym Karolina Wiśniewska. Jednak nic nie zastąpi bezpośrednio kontaktu obywatela, wyborcy z radną/radnym. Może zatem czas się wybrać na posiedzenie rady dzielnicy? No i właśnie tu zaczynają się schody.

Polska świętuje właśnie dwudziestopięciolecie wolności. Jako kraj z demokracją na dorobku, nie każdy z nas może sobie pozwolić na „luksus” posiadania wolnego zawodu, a co z tym się wiąże nieregulowanego czasu pracy. W większości, w tym i piszący te słowa, jesteśmy zajęci między ósmą rano a siedemnastą wieczorem. Ostatnio niektórzy mieszkańcy stolicy do domu wracają jeszcze później, bo palą się mosty, a centralny odcinek II linii metra (zwany przez niektórych II linią metra) doznaje opóźnień…

Przypuśćmy jednak, przez chwilę, że po ośmiu godzinach pracy chcemy udać się na posiedzenie swojej dzielnicowej rady, aby choć poznać tego, na którego oddaliśmy swój głos w ostatnich wyborach i uścisnąć mu dłoń. Bez szans jesteśmy na Mokotowie (sesje o 16:00) czy Ochocie i Wawrze (sesje o 16:30). W środku dnia  punkt 14:00 obradują radni wesołowscy. Z kolei w Rembertowie, tamtejsi włodarze zbierają się na obrady tuż po porannej kawie oraz odprowadzeniu dzieci do szkół i przedszkoli, czyli o 8:30. Ranne sesje zdarzały się również na Bielanach oraz na Pradze Południe.  Organizowanie sesji w godzinach pracy mieszkańców jest rzeczywistym ograniczeniem dostępności do obrad rad dzielnic.  ocenia Ossowski.  Może to być wykluczające dla osób chcących się angażować w lokalne życie społeczne. Na pewno jest też deprymujące. Uczestnictwo w sesji to często naturalny "pierwszy krok" w zdobywaniu wiedzy o dzielnicy i jej problemach  dodaje Niedośpiał.

Recepta?

Ustalenie terminów i godzin obrad dzielnicowych rad, leży w kompetencjach radnych, a ściślej  ich przewodniczących. Jest sprawą kluczową, aby umożliwiały one uczestnictwo jak największej grupie mieszkańców. Najdalej idzie Szymon Ossowski, który jest zdania, że powinno to być w soboty. Rafał Górski proponuje, aby część sesji (np. co druga, jedna w miesiącu/kwartale) odbywała się w godzinach popołudniowych. Jan Niedośpiał uważa z kolei, i zgadza się z nim piszący te słowa, że każda sesja powinna odbywać się w dni powszednie w godzinach popołudniowych, tj. w godzinach 17:00 - 18:30. Tak już się dzieje w stołecznych dzielniach, w Wilanowie, na Ursynowie czy w Ursusie. Tam każde posiedzenie zaczyna się o szóstej popołudniu. Czy za nimi pójdą inne stołeczne dzielnice? Oby. Takie rozwiązanie na początku ich czteroletnich kadencji, piszący te słowa, nieśmiało proponuje.

Zdjęcie: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy Łazienkowski i bemowska tragifarsa | Podsumowanie tygodnia

Kto powinien wybierać burmistrzów?

Przegrana rewolucja

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...