Pomnik smoleński niedaleko pl. Piłsudskiego

Adam Kielar    2015-02-25 07:45:17

Władze Warszawy przedstawiły planowaną lokalizację dla pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Ma to być skrzyżowanie ulic Focha oraz Trębackiej, niedaleko pl. Piłsudskiego. Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego poinformowała o tej decyzji po spotkaniu z przedstawicielami rodzin ofiar.

Pomnik ma stanąć w odległości 60 m od Krakowskiego Przedmieścia. Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej – sygnatariuszami apelu w sprawie budowy pomnika ofiar tej katastrofy. – Efektem spotkania jest decyzja biorących w nim udział rodzin o prośbie do pana prezydenta, aby prezydent skierował inicjatywę do władz Warszawy w celu podjęcia uchwały o lokalizacji pomnika w centrum stolicy – powiedział minister w kancelarii prezydenta Sławomir Rybicki na briefingu po spotkaniu, Złożył też podziękowania od prezydenta władzom miasta za to, że zechciały podjąć trud i zaangażowały się w sprawę. 

 Róg ul. Trębackiej i Focha – taka lokalizacja została ogłoszona przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, która również wzięła udział w spotkaniu. – Zaproponuje tę lokalizację Radzie Warszawy – zadeklarowała. Miejsce pomnika zostało zaakceptowane przez te rodziny, które były sygnatariuszami listu do Prezydenta RP.  – Miejsce jest dość „centralne”, 60 m od Krakowskiego Przedmieścia, 160 od Krzyża Papieskiego – mówiła i uprzedzając pytania podkreśliła, że nie ma możliwości dopełnienia pomnikiem smoleńskim Traktu Królewskiego w obszarze Krakowskiego Przedmieścia.

Tak wygląda obecnie skrzyżowanie ulic Trębackiej i Focha. Źr: Google Maps

Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej mówiłą, że tu nie chodzi o rodziny i to jak pamiętają swoich bliskich. – Chodzi o to, by za 20-30 lat wycieczki zwiedzające Warszawę pamiętały o tym ważnym momencie dla historii Polski – mówiła Nowacka „Wiadomościom”. Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz podkreślił za to chęć dialogu. – Jest to nasze wyciągniecie ręki w stronę osób, które chciałyby, aby pomnik stał na Krakowskim Przedmieściu – mówił.

Co na to inni?

Jednak nie wszystkie rodziny ofiar są sygnatariuszami listu do prezydenta. Nie należy od nich miedzy innymi prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który powiedział we wtorek, że w jego opinii najlepszym miejscem na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej byłoby Krakowskie Przedmieście w okolicach Kościoła Seminaryjnego. – Gdybym decydował, byłoby to Krakowskie Przedmieście, natomiast decyzje tych, którzy do tej pory pomnika po prostu nie chcieli i ogłaszali różnego rodzaju wyniki badań wskazujące na to, że nie chcą pomnika także mieszkańcy Warszawy, to są decyzje, na które nie mam wpływu – uznał prezes PiS. Podkreślił także, iż pomnik powinien być „okazały", "wyeksponowany", ale jednocześnie "wpisujący się w architekturę Krakowskiego Przedmieścia". – To znaczy nie powinien być jakimś dysonansem z punktu widzenia tego miejsca –  tłumaczył.

Krytyczny wobec projektu prezydenckiego jest także stołeczny radny Andrzej Melak (PiS). Samorządowiec uważa, że jest to nic innego, jak element kampanii wyborczej. – Jestem przekonany, że obecna ofensywa to tylko i wyłącznie potrzeba prezydenta. Z niej wynika spektakularnie wyglądający gest Bronisława Komorowskiego i prezydent stolicy. Podchodzę do tej sprawy w sposób logiczny. Przecież prezydent mógł rozwiązać tę sytuację w lipcu 2010 roku, i to po najniższych kosztach, poprzez wypełnienie porozumienia, jakie zawarła jego kancelaria z Kurią Warszawską i harcerzami – mówił Melak w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl. Podobnego zdania jest Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie.

Pomnik ma powstać co najmniej za dwa lata.

 

Źródła: prezydent.pl, wpolityce.pl, Wiadomości TVP

Zdjęcie: - wstępny projekt aranżacji. źr. Urząd M. St. Warszawy

Zobacz także:

Cyrk na Bemowie

Partnerstwo publiczno-prywatne w Warszawie

Władza: Obywatelu, przychodź na sesje...

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...