Pałacyk Konopackiego nie dla Żołnierzy Wyklętych?

Rafał Osiński    2015-02-25 16:55:13

Pałacyk Konopackiego na Pradze Północ wciąż czeka, by tchnąć w niego nowe życie. Część radnych dzielnicy zaproponowała, aby w mieszczącym się przy ulicy Strzeleckiej 11/13 budynku ulokować siedzibę Muzeum Wyklętych. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem praskich aktywistów, którzy wystosowali apel w tej sprawie.

Petycja została skierowana do burmistrza Pragi Północ Pawła Lisieckiego, przewodniczącego Rady Dzielnicy Ryszarda Kędzierskiego oraz do wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Autorzy listu podkreślają, że nie sprzeciwiają się ogólnej idei upamiętnienia żołnierzy Wyklętych, jednakże widzą potrzebę, by Pałacyk stał się centrum aktywności lokalnej bądź też placówką o charakterze kulturalnym. „ […]Pałacyk Konopackiego położony w centrum Pragi jest idealnym miejscem na stworzenie centrum aktywności lokalnej, filii domu kultury bądź innego miejsca kultury, które będzie służyło na co dzień mieszkańcom Pragi. Pałacyk powinien być miejscem sąsiedzkich spotkań, przestrzenią, gdzie będą rodziły się nowe pomysły dla dzielnicy oraz instytucją, w której możliwe będzie rozmawianie nie tylko o codziennych problemach, ale o przyszłości dzielnicy i całego miasta” – czytamy w liście. Podkreślają oni jednocześnie, że jest to jedno z niewielu zielonych miejsc w dzielnicy.
– Zieloni zawsze stali na stanowisku, że należy tworzyć jak najwięcej miejsc, które będą centrum zaangażowania się społeczności lokalnych. Przykładem jest obiekt na ulicy Paca 40. W naszym programie samorządowym proponowaliśmy, by w każdej dzielnicy było minimum jedno takie centrum. Praga Północ jest szczególnie zaniedbaną dzielnicą i wyjątkowo potrzebuje takich miejsc – powiedział w rozmowie z "Polityką Warszawską" Dominik Pucek, przewodniczący warszawskich Zielonych.
Autorzy wezwanie swoje uzasadniają tym, że w przeciwieństwie do położonego w pobliżu budynku przy ulicy Strzeleckiej 8, miejsce to nie jest w żaden sposób związane z losami Żołnierzy Wyklętych. Sformułowano także zarzut, że posiedzenie Rady Dzielnicy, dotyczące tej kwestii zostało zwołane w godzinach utrudniających większemu gronu mieszkańców wzięcie udziału w dyskusji nad losami Pałacyku i to w przede dniu uruchomienia przez władze Warszawy Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, który powinien być czynnikiem mobilizującym do dyskusji z mieszkańcami nad losami tego miejsca.
Pod apelem możemy znaleźć podpisy między innymi Joanny Erbel czy Jana Śpiewaka. Do dziś, do południa zebrano niemal 200 podpisów i liczba ta wciąż rośnie.
W sprawie wypowiedział się burmistrz dzielnicy Paweł Lisiecki. – Oficjalnie petycji nie otrzymałem i zawnioskowałem do Rady Dzielnicy, by jutro tej kwestii nie procedowano. Radni mają tu jednak swobodę decyzji – mogą tego wniosku nie zaakceptować – powiedział w rozmowie z "Polityką Warszawską". – Muzeum jest potrzebne, nie ma na ten moment ostatecznych decyzji co do jego miejsca. Być może rzeczywiście Strzelecka 8 byłaby lepsza. Tu Rada Warszawy będzie podejmować decyzje – podkreślił. Burmistrz zgodził się także ze stwierdzeniem, że brakuje centrów integracji społecznej. – Słyszałem o propozycjach ulokowania w Pałacyku Uniwersytetu III Wieku oraz Sali Widowiskowej. Z kolei Praska Wspólnota Samorządowa postuluje, by w tym miejscu było Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Trudno na razie wyrokować, jakie będą ostateczne decyzje. Wszystkie te pomysły są mi bliskie, będziemy rozmawiać i spróbujemy znaleźć kompromis – zakończył Lisiecki.
Przypomnijmy – wspomniany budynek powstał w latach 60 XIX wieku na zlecenie Ksawerego Konopackiego, który był właścicielem i założycielem Nowej Pragi. W połowie poprzedniej dekady zgłaszano pomysły, by to właśnie w tym miejscu ulokować Muzeum Warszawskiej Pragi.
 

 

Źródło zdjęcia: wikimmedia commons, Adrian Grycuk, praca własna

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy pod znakiem historii

Kamienica przy Strzeleckiej 8. Konserwator wstrzymuje remont

Praga: nowa władza, nowa jakość?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...