Sulejówek bez Akademii Legii

Adam Kielar    2015-02-26 18:49:05

Niedawno pisaliśmy o możliwym referendum w podwarszawskim Sulejówku. Mieszkańcy mieli decydować o tym, czy powstanie tu Akademia Piłkarska warszawskiej Legii. Dziś wiadomo już, że do głosowania nie dojdzie, gdyż klub wycofał się z pomysłu budowy ośrodka w Sulejówku.

Referendum miało się odbyć 8 lutego. Do głosowania jednak nie doszło. Klub wydał oświadczenie skierowane do burmistrza Sulejówka, Arkadiusza Śliwy, w którym przypomina, że negocjacje w tej sprawie trwały ponad rok i kosztowały klub „wiele czasu i środków”. – Dużo (..) poświęciliśmy idei zrealizowania Akademii w Sulejówku i przygotowaniu jego koncepcji architektonicznej z wykorzystaniem niedokończonej inwestycji domu spokojnej starości oraz opracowaniu szczegółowych założeń współpracy z miastem i Victorią Sulejówek. Zobowiązaliśmy się do stworzenia obiektów sportowych dostępnych dla wszystkich mieszkańców oraz zagospodarowania przestrzeni parkowej dla celów publicznych – czytamy w oświadczeniu. Klub przypomina też, że niektóre elementy oferty nie mogły ulec „fundamentalnej zmianie”, gdyż w innym przypadku nie byłoby możliwe pozyskanie środków na inwestycję.

Legia podkreśla, że akademia jest „przedsięwzięciem o charakterze wyłącznie społecznym, którego powstanie wymaga współpracy z władzami miasta, w którym będzie zlokalizowana, a także poparcia lokalnej społeczności”. – Dlatego nasza oferta współpracy ma wymiar zarówno komercyjny, jak i społeczny (…) tak, aby służyła również mieszkańcom i podnosiła ich standard życia – piszą przedstawiciele Legii.

W liście członkowie zarządu klubu przekonują, że złożona propozycja „stworzyłaby miastu Sulejówek niepowtarzalne szanse na podniesienie komfortu życia mieszkańców, poprawę sytuacji finansowej oraz sukces wizerunkowy”. Przedstawiciele Legii zaznaczają też, że podczas roku negocjacji członkowie Rady Miasta „przekazywali mieszkańcom nieprawdziwe informacje dotyczące założeń inwestycji i oferty Legii, jej kondycji finansowej i obowiązującego prawa”. – W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o zakończeniu rozmów na temat budowy Akademii Piłkarskiej. Projekt, który ma tak silny charakter społeczny, nie może być realizowany w atmosferze niezgody, nieprawdy i politycznej realizacji – podkreślają przedstawiciele klubu.

Cały list, podpisany przez Przewodniczącego Rady Nadzorczej Dariusza Mioduskiego oraz Wiceprezesa Zarządu Rafała Wyszomierskiego przeczytać można pod tym adresem.

Komisja sportu na Legii

W środę na stadionie Legii odbyło się także spotkanie przedstawicieli klubu z Komisją Sportu Rady Warszawy. Celem rozmów miało być omówienie relacji między miastem, a Legią i stworzenie planu na to, jak je poprawić w przyszłości. Dyskutowano także na temat umowy stadionowej, bazując na faktach i danych porównawczych. Przedstawiciele Legii podkreślali, że klub ma najwyższe stawki za użytkowanie obiektu w całej Ekstraklasie. Przypomnieli, jaka część z tego przypada na podatek od nieruchomości (poznański Lech jest z niego zwolniony) oraz na jakie wsparcie z budżetu miasta klub może liczyć. Legia w 2014 roku otrzymała 4,105 miliona złotych z miasta, co stanowiło 0,003% budżetu Warszawy.

Spotkanie, według władz klubu, jest dobrym prognostykiem. – Jako Klub jesteśmy otwarci na wszelkie nowe inicjatywy społeczne, które w naturalny sposób powstają w społecznościach lokalnych i samorządowych. Chcemy nawiązać z Komisją Sportu normalny roboczy dialog i chcemy, aby współpraca Warszawy i Legii została podniesiona na dużo wyższy poziom  podsumował spotkanie Wiceprezes Legii Jakub Szumielewicz.

 

Źródła: legia.com, legionisci.com

Zdjęcie: Legia Warszawa

Zobacz także:

Akademia Legii Warszawa? Będzie referendum

Pomnik smoleński niedaleko pl. Piłsudskiego

Partnerstwo publiczno-prywatne w Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...