Ratusz pomoże najemcom

Jan Kunert    2015-02-26 07:58:48

Urzędnicy przedstawiają pomysł na to, jak pomóc lokatorom i jednocześnie zasilić miejski budżet. Na czwartkowej Radzie Warszawy projekt ratusza poprą radni PO, PiS i SLD.

Skala problemu jest olbrzymia. Ponad pół miliarda złotych  na taką łączną kwotę są zadłużeni wszyscy najemcy lokali należących do miasta (prawie 150 mln zł. to same odsetki). Z regularnym uiszczaniem czynszu boryka się 45 tys. stołecznych gospodarstw domowych. Ratusz zmniejsza liczbę osób, które mają stosunkowo małe zadłużenie, dzięki wprowadzeniu jednolitych zasad windykacji, tzw. świadczeń niepieniężnych (zadłużony lokator może odpracować dług np. sprzątając liście), współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz kampanii informacyjnej. W ciągu dwóch lat grono tych osób zmniejszyło się o prawie 10 tys. 

Teraz urzędnicy chcą rozwiązać problem tych, którzy mają kilkumiesięczne zaległości. Proponują więc stołecznym radnym przyjęcie kompleksowej uchwały, wprowadzającej program „Zasad restrukturyzacji zadłużenia użytkowników lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m. st. Warszawy, obowiązujący w latach 2015 - 2019”. W swoich założeniach ma ona nie tylko zwiększyć wpływy do budżetu, ale też pomóc lokatorom w ciężkiej sytuacji, zagrożonych utratą mieszkania i wykluczeniem społecznym. Ma mieć również walor edukacyjny, jako instrument „dzięki, któremu utrwalona zostanie wśród dłużników zasada terminowego wnoszenia bieżących opłat za korzystanie z lokalu”. Zarządcy mają każdego dłużnika powiadomić o możliwości wzięcia udziału w programie. Informacje o nim będzie można znaleźć również w internecie, w urzędach dzielnic oraz w ośrodkach pomocy społecznej.

Umorzenie w zamian za niezadłużanie

O restrukturyzację swojego zadłużenia będzie mógł wystąpić każdy najemca, który zalegał z czynszem na dzień 30 września 2014 roku, złoży wniosek oraz spełni odpowiednie warunki. Wtedy otrzyma do wyboru dwa warianty. Pierwszy będzie polegał na spłacie 1/3 długu w ciągu trzech miesięcy od podpisania z miastem odpowiedniego porozumienia. Wówczas miasto daruje mu pozostałą jego część. Druga możliwość to spłata połowy zadłużenia w miesięcznych ratach (do 30.09.2019). W tym przypadku, ratusz anuluje drugą połowę. Co w zamian? Lokatorzy zostaną zobowiązani do regularnego opłacania czynszu przez cztery lata.

Ratusz ma trudności z oszacowaniem wpływów do budżetu, które niesie za sobą ten projekt. Ostrożnie zakłada, że jeśli jedna trzecia najemców pomyślnie zakończy cały proces, to będzie to kwota ok. 20 mln zł. Do tego dojdą jeszcze regularne wpłaty bieżącego czynszu, wpłacane przez lokatorów. 

Opozycja popiera choć ma wątpliwości

Jak na propozycje ratusza reagują opozycyjni radni? Pozytywnie, choć z uwagami. Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zaznacza, że 500 mln zł. to potężna kwota, której brakuje w kasie miasta. Przyznaje, że wątek finansowy „wysuwa się w uchwale na czoło” choć – jej zdaniem – to nic złego, ponieważ te pieniądze Warszawie się po prostu należą. Ma jednak wątpliwości ile osób będzie mogło skorzystać z takiej formy pomocy i czy najemcy udźwigną zobowiązanie regularnego płacenia aż przez cztery lata.  Może się to nie sprawdzić. Koszt życia w Warszawie jest naprawdę dużo wyższy, niż w innych miastach  mówi „Polityce Warszawskiej”. Kiedy będzie można mówić o sukcesie programu?  Bardzo trudno to określić. Myślę, że wtedy, kiedy pomyślnie przejdzie go połowa najemców, choć będę się cieszyć z każdej pojedyńczej osoby, która skutecznie skorzysta z takiej formy pomocy  zaznacza.

Michał Grodzki, radny Prawa i Sprawiedliwości, członek komisji rozwoju gospodarczego, w której odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały, również ocenia go pozytywnie.  Nie jest to genialny program, ale jest to propozycja do zaakceptowania, która pomoże chociaż części mieszkańcom  ocenia. Podobnie jak Piechna-Więckiewicz ma wątpliwości czy najemcy udźwigną ciężar regularnych spłat aż przez 48 miesięcy.  Może być im ciężko. 4 lata to nie lada wyzwanie  zauważa. Zwraca jednak uwagę, że koszt zadłużenia miejskich lokali nie tylko obciąża ich najemców, ale pośrednio wszystkich warszawiaków.  Klub PiS będzie popierał każde w miarę racjonalne oraz kompleksowe rozwiązanie w tej sprawie  deklaruje.

 

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons, Szczebrzeszynski - praca własna

ZOBACZ TAKŻE:

Chcesz wykupić mieszkanie? Zapomnij

Tajne premie ratusza

50 milionów dla warszawiaków

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...