Sebastian Wierzbicki (SLD): Trzeba wreszcie ruszyć z budową MSN

Paweł Krulikowski    2013-07-12 06:46:18

Hanna Gronkiewicz-Waltz ma nowy pomysł na pl. Defilad. Po niepowodzeniu projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłasza nowe otwarcie i wprowadza zmiany. Zamiast dużego gmachu MSN, dwa budynki. Jeden dla muzeum, drugi dla Teatru Rozmaitości. Międzynarodowy konkurs architektoniczny zostanie ogłoszony w sierpniu. „Polityka Warszawska” rozmawia na ten temat z Sebastianem Wierzbickim przewodniczącym stołecznego SLD, wiceprzewodniczącym Rady Miasta st. Warszawa i członkiem Komisji Ładu Przestrzennego.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Panie Przewodniczący, czy nowy pomysł zgłoszony przez Ratusz jest lepszy od poprzedniego?

Generalnie zagospodarowanie pl. Defilad jest problemem, z którym Warszawa boryka się od wielu lat. Dotychczasowy istniejący plan, wprowadzony nie tak dawno, dawał szansę, że coś się zmieni. Tymczasem awantura wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazała, że nie będzie to łatwe. Z tego względu pojawiła się nowa koncepcja, żeby zamiast jednego gmachu zbudować dwa, dla dwóch instytucji. Z pewnością jest to sensowniejsza koncepcja, można tę inwestycję etapować, zbudować jeden budynek, potem postawić drugi. Szkoda, że miasto straciło miliony złotych, które zostały wypłacone na poprzedni projekt Christiana Kereza.

No właśnie, co z tym projektem? Co miasto powinno zrobić?

Jeżeli są już zapowiedzi nowego planu i postawienia dwóch budynków, nie ma co brnąć w ten temat. Warszawa powinna dochodzić swoich praw na drodze sądowej i walczyć o odzyskanie pieniędzy od Kereza. Trzeba ruszyć z kolejną budową i nie stać w miejscu.

Mówi się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz „wyciąga” pl. Defilad zawsze przy kolejnej kampanii wyborczej. Najpierw w 2006 roku, potem w 2010, a teraz w obliczu referendum. Czy jest coś na rzeczy?

Na pewno. Całe to zamieszanie zmobilizowało Panią Prezydent. Mam swoją teorię, że cały ten referendalny chaos ułatwi Hannie Gronkiewicz-Waltz i PO dalsze funkcjonowanie. Do tej pory mieliśmy erozję i zużycie władzy, natomiast teraz nastąpiła pełna mobilizacja. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecuje i daje mieszkańcom dużo. Tak będzie do przyszłorocznych wyborów. Referendum zamiast osłabić Panią Prezydent paradoksalnie tylko ją wzmocni.

W Pana opinii zatem, ten ruch jest częścią strategii wyborczej?

Myślę, że tak. Wiadomo było, że ten problem trzeba było rozwiązać. Na dzień dzisiejszy Hanna Gronkiewicz-Waltz wzięła się wreszcie za rozwiązywanie problemów, które czekały na jej decyzję. W każdej dziedzinie wreszcie podejmuje odważne decyzje, zarówno w kulturze jak i właśnie w kwestiach zagospodarowania przestrzennego, czego przykładem jest plac Defilad. Przyglądamy się i czekamy na efekty.

Rada Warszawy po burzliwej dyskusji, ale bez większych sprzeciwów, przychyliła się do wniosku Pani Prezydent i wczoraj w nocy przegłosowała zgłoszony w trybie nagłym projekt zmian. Skąd ten pośpiech? Dlaczego taki tryb? I najważniejsze pytanie: dlaczego SLD poparło tę zmianę?

Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatnim czasie zmobilizowała się i zaczęła rozwiązywać problemy, które ciągnęły się latami. Jednym z nich była koncepcja zagospodarowania Placu Defilad i budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak jak mówiłem wcześniej zamiast jednego dużego gmachu powstaną dwa mniejsze, co pozwoli na etapową zabudowę placu i wiązać się będzie z mniejszymi nakładami finansowymi. Nowe muzeum ma być zaprojektowane w drodze konkursu architektonicznego i mam nadzieję, że tym razem zostanie on przeprowadzony bez problemów. Uchwałę trzeba było podjąć jak najszybciej, tak aby jeszcze w trakcie wakacji możliwe było przygotowanie konkursu. Stąd właśnie dzisiejszy pośpiech. Tak naprawdę było to właściwie aneksowanie dotychczasowej umowy polegające na dostosowaniu zapisów do nowej koncepcji muzeum. SLD nie podobał się nagły tryb wprowadzenia tego projektu na sesję Rady. Mieliśmy też wątpliwości co do niektórych zapisów umowy, naszym zdaniem nieprecyzyjnych. Tym niemniej rozumiejąc wagę tej inwestycji i chcąc wreszcie przełamać złą passę muzeum, a także w uznaniu dla działalności dyrektor Mytkowskiej i jej zespołu, uznaliśmy, że poprzemy ten projekt. I tak też chwilę po godz. 23.00 zagłosowaliśmy.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Paweł Krulikowski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...