Warszawa w Europie

Bartłomiej Kozek    2015-03-03 07:54:56

Z jakimi trendami mierzą się europejskie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców? Czy Warszawa wyróżnia się na tle reszty kontynentu? Czego możemy uczyć się od innych metropolii? Nowa publikacja próbuje odpowiedzieć na te pytania.

O udziale Warszawy w międzynarodowym konkursie Mayors Challenge pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” wielokrotnie. Przypomnijmy, chodzi o inicjatywę byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, która ma na celu wspieranie ciekawych, innowacyjnych pomysłów w polityce miejskiej. Z racji tego, że inicjatywy filantropijne polityka w zeszłym roku obracały budżetem przeszło 400 milionów euro, gra dla wielu warta była świeczki.

Efektem drugiej, skierowanej do europejskich metropolii edycji konkursu (pierwsza nakierowana była na miasta w Ameryce Północnej) są nie tylko nagrody, z których jedna trafiła do Warszawy, ale również podsumowująca projekt publikacja „Innovation in Europe’s Cities”, sprawdzająca przed jakimi wyzwaniami stoją europejskie miasta i jak próbują na nie odpowiedzieć.

Warszawa zieloną wyspą?

Autor bierze pod lupę 155 miejscowości, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie Bloomberga. Próbka to niemała, choć przeglądając mapy widać, że niektóre kraje reprezentowane są liczniej niż inne. Dla przykładu, nie zobaczymy tu jakiejkolwiek reprezentacji Austrii czy Węgier, a Czechy i Estonia pochwalą się raptem po jednej ze swoich metropolii. Mimo to, da się zaobserwować pewne prawidłowości. Jedną z nich pozostaje fakt, iż ośrodki miejskie na Starym Kontynencie pod względem gospodarczym rozwijają szybciej, niż państwo jako całość. Warszawa, z przyzwoitym średnim tempem wzrostu (ok. 4,5 proc. rocznie w okresie 2003-2013), nie jest tu rekordzistką nawet w skali Polski. 

W tym czasie Gliwice rozwijały się w tempie 5,2 proc., a Gdańsk – aż 5,6 proc. Bardziej dynamicznym wzrostem gospodarczym może pochwalić się Sofia – 6,9 proc. Nie musimy jednak dodawać, że tak wysokie wskaźniki są efektem trwającego procesu nadrabiania zaległości wobec bogatszej, północnej i zachodniej części kontynentu.

Z pozytywnych wiadomości zauważyć można, że polskie miasta nie wypadają najgorzej w kwestii bezrobocia wśród osób młodych. O ile w południowych miastach, takich jak Malaga, Barcelona czy Ateny, problem ten dotyka 55-60 proc. młodych, o tyle wskaźniki nad Wisłą pozostają w obrębie średniej krajowej.

Dane demograficzne nie są jednak dla polskich miast korzystne, jeśli chodzi o prognozowany wzrost ich populacji. Tu nasz kraj boryka się zarówno z niską stopą przyrostu naturalnego, jak i – obserwowanym w niemal całej Europie Środkowej – zjawiskiem emigracji do bogatszych państw na kontynencie. 

Jeśli wierzyć danym zdobytym przez Bloomberg Philanthropies oraz współpracującym z nim ośrodkiem LSE Cities stolica Polski będzie jedynym spośród biorących udział w Mayors’ Challenge miast w naszym kraju, które w najbliższych latach zanotuje przyrost liczby ludności.

Fakt ten stanowić będzie szczególne wyzwanie w połączeniu z niewielkim odsetkiem imigracji do Polski. Połączenie odpływu rodzimej ludności z brakiem przypływu talentów z innych państw utrudniać będzie wspinanie się po drabinie rozwoju ekonomicznego zarówno poszczególnych miast (w tym Warszawy), jak i całych państw.

Nowe wyzwania

Pierwszym poważnym wyzwaniem dla  miast jest starzenie się europejskiej populacji. W skali poszczególnych państw oznacza m.in. konieczność dostosowania systemów zabezpieczeń społecznych, z emerytalnym na czele. Na poziomie poszczególnych miast – dostosowanie infrastruktury i świadczonych usług publicznych. 

Szansą na włączenie osób starszych na powrót do miejskiego życia mogą stać się proponowane m.in. przez Łódź projekty dzielenia się przez nie zdobytą wiedzą i doświadczeniem z osobami młodymi czy wymyślony przez niemieckie Gelsenkirchen projekt osób pośredniczących w kontaktach między młodszymi, starszymi a imigrantami.

Gdy patrzymy się na mapy prezentujące prognozowany stan zanieczyszczenia powietrza, niepokoi szczególnie wyraźnie widoczna na nich Polska. To problem już nie tylko położonego w dolinie Krakowa, ale również coraz bardziej duszącej się Warszawy. Nic więc dziwnego, że inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju w miastach ubiegających się o wsparcie od Bloomberga nie brakowało.

Tak jak Kraków dążyć ma do integracji w jednym systemie najróżniejszych form transportu publicznego, tak Madryt rozważa szersze wykorzystywanie energii geotermalnej, a belgijskie Schaerbeck myśli o wykorzystaniu dronów do stworzenia termicznej mapy miasta, dzięki której mieszkańcy będą mogli sprawdzić efektywność termiczną swoich budynków i podjąć działania na rzecz jej poprawy.

Warszawa dla niedowidzących i niewidomych

Przypomnijmy, nasze miasto zdobyło fundusze na wprowadzenie systemu wsparcia dla osób niedowidzących i niewidomych. Polegać ma on na umieszczeniu w przestrzeni miejskiej tysięcy czujników, które za pomocą technologii Bluetooth łączyć się będą z telefonami komórkowymi użytkowników i przekazywać im niezbędne informacje.

Jak zapewniają władze miasta, inwestycja ta ma przyczynić się do lepszej integracji społecznej tej grupy oraz poszerzyć jej możliwości życiowe. Pole do popisu jest tu spore – wedle przytaczanych w publikacji Bloomberga oraz LSE Cities danych, grupa ta liczy w Warszawie 40 tysięcy osób, a wskaźnik bezrobocia wynosi w niej aż 81 proc.

Czy jest to jedyny innowacyjny projekt, jakiego możemy się spodziewać w naszym mieście w najbliższym czasie? Rąbka tajemnicy we wspomnianej publikacji uchylił Dyrektor Biura Projektów i Pomocy Społecznej w urzędzie m.st. Warszawy, Tomasz Pactwa. 

Wspomniał on w niej że wśród projektów, nad którymi zastanawiano się w ratuszu znalazły się m.in. inicjatywy na rzecz wzmocnienia partycypacji społecznej, wdrożenie projektu wspierającego jeżdżenie rowerem do pracy czy telemedycyny.
Czy brak zewnętrznego finansowania sprawi, że pomysły te trafią do szuflady? Będziemy trzymać rękę na pulsie.

Zdj. Okładka publikacji "Innovation in Europe's Cities"

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa wyróżniona w konkursie "Mayors Challenge"

Warszawa walczy o nagrodę Bloomberga

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...