Rada Warszawy. Gorąca debata o spalonym moście

Rafał Osiński    2015-02-27 17:44:07

Szósta Rada Warszawy, zgodnie z przewidywaniami, zdominowana została przez temat pożaru na Moście Łazienkowskim. Niespodzianką okazała się jednak zmiana frontu przez Platformę Obywatelską w sprawie tzw. „Czterech Śpiących”. Pomnik na pewno nie wróci już na swoje dawne miejsce.

Posiedzenie zostało poprzedzone przez nieoficjalne kuluarowe spotkanie z dziennikarzami z niezależnych mediów rosyjskich. Uczestniczyli w nim między innymi przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska, a także przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski.

Następnie radni Platformy Obywatelskiej wnieśli uchwałę w sprawie pomnika „Czterech Śpiących”, zgodnie z którą uchylone zostały zapisy z 2011 roku przewidujące powrót monumentu na plac Wileński po zbudowaniu II nitki metra. Według nowych ustaleń, całkiem zniknie on z przestrzeni miejskiej. Uchwała naturalnie została poparta przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Brak zgody ws. spółek...

Poparcia wśród radnych PO nie znalazł za to pomysł zgłoszony przez PiS, by przedyskutować kryteria powoływania na stanowiska kierownicze w spółkach miejskich. – Na taką debatę trzeba się przygotować, jeśli chcemy, aby była czymś więcej, niż tylko populistyczną wymianą zdań – powiedział Jarosław Szostakowski.

...i obniżki cen biletów

Istotnym tematem była również dyskusja nad wielkością zniżek na bilety miejskie dla osób, które odprowadzają podatki w urzędach skarbowych w Warszawie. Nie przeszła propozycja PiS, by wprowadzić większe upusty dla tych pasażerów. – Obniżenie cen biletów sprawi, że więcej osób będzie wybierać komunikację miejską. Apeluję o głosowanie za tą uchwałą – powiedział Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu PiS. Wobec zarzutów radnych PO o brak wyliczeń skutków finansowych tych propozycji, autopoprawka do uchwały została jednak odrzucona.

Co dalej z Mostem Łazienkowskim?

Głównym tematem na VI posiedzeniu Rady była jednak sprawa pożaru na Moście Łazienkowskim. Omówienie tej kwestii rozpoczęło przemówienie wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza. – Prowadzimy już zaawansowane rozmowy dotyczące stworzenia projektu nowego mostu. Będzie gotowy do 31 marca. Wykonawca budowy zostanie wybrany w trybie zamówienia z wolnej ręki. To bardzo przyśpieszy całą procedurę – poinformował Wojciechowicz. – Robimy wszystko, by zminimalizować negatywne skutki pożaru. Zwiększyliśmy liczbę autobusów jadących ze wschodniej części Warszawy. O 2,5 tys. wzrosła również liczba miejsc w tramwajach – stwierdził. Zadeklarował, że przejezdność mostu zostanie prawdopodobnie osiągnięta jeszcze w tym roku.

– Chciałbym spytać, dlaczego most nie był chroniony ani monitorowany? Czy będzie tymczasowa przeprawa? Czy inne mosty są zabezpieczone? – pytał Jarosław Krajewski. Radny zarzucił również prezydent Warszawy, że w dniu pożaru nie było jej w stolicy, zaś Jacek Wojciechowicz bardziej zajmował się kampanią prezydencką wspierającą jednego z kandydatów niż sprawami stolicy. Zaapelował także o jak najszybsze otwarcie II nitki metra. – Skandalem jest również kwestia ubezpieczenia mostu. Odszkodowanie wyniesie zaledwie 3 mln złotych. Kto zgodził się na taką umowę? – dopytywał Krajewski. Zażądał ujawnienia harmonogramu prac przy Moście Łazienkowskim oraz zaapelował o obniżenie cen biletów ZTM na liniach, które zmieniły trasę ze względu na pożar.

Głos w sprawie mostu zabrała również Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Most Łazienkowski nie jest infrastrukturą krytyczną. Żadne mosty w Polsce ani na świecie nie są objęte szczególną ochroną – odpierała zarzuty opozycji. Poinformowała, że co prawda na czterech mostach w Warszawie jest monitoring, jednakże nie służy on ochronie obiektów.

– Jestem głęboko zaniepokojony wystąpieniem pani Dyrektor. Przy mostach znajdują się światłowody, rury z gazem. Zabezpieczenie jest niezbędne. Oczekuję, że ratusz przygotuje stosowne procedury. Pokażcie że panujecie nad sytuacją – apelował radny Krajewski. Padały także pytania o wyniki ostatnich przeglądów mostu, a także ewentualne plany budowy ścieżek rowerowych na obiekcie po odbudowie.

Kontrowersje wzbudziło również niewykorzystanie nowoczesnej łodzi gaśniczej RIB 301, zakupionej za 800 tys. zł. Jak poinformowała Ewa Gawor, przyczyną była zamarznięta śluza, która uniemożliwiła wypłynięcie łodzi na rzekę. – O szczegóły proszę pytań Komendanta Straży Pożarnej. To pod opieką Straży znajduje się łódź – dodał na koniec.  

 

Zdjęcie: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy pod znakiem historii

Radni przyjęli budżet na 2015

Świąteczna Rada Warszawy. O metrze i wynagrodzeniach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...