Budżet partycypacyjny – pierwszy etap za nami!

Bartłomiej Kozek    2015-02-28 19:03:13

Warszawski ratusz chwali oddolną aktywność zgłaszających pomysły i cieszy się z liczby nadsyłanych pomysłów. Teraz czas na dopracowywanie wniosków i wybór tych, które dopuszczone zostaną do głosowania.

Na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w zabytkowym tramwaju na Placu Narutowicza humory dopisywały. Miejscy urzędnicy rozdawali wypiekane domowe ciasteczka, a Stefan Walczykiewicz ze stowarzyszenia Smolna grał Szopena i zachęcał do udziału w niedzielnym koncercie na Krakowskim Przedmieściu 66.

Statystycznie wygląda dobrze

Dziennikarze pojawili się jednak w tramwaju przede wszystkim po to, by wypytać władze stolicy o ich wrażenia z pierwszego etapu budżetu partycypacyjnego. Nie powinien zanadto dziwić fakt, że z ich perspektywy niemal wszystko wypadło wzorcowo.

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zauważył, że w porównaniu do zeszłego roku przybyło projektów – jest ich 2326, o 90 więcej niż w 2014: Wszystko lubimy robić na ostatnią chwilę, stąd większość projektów spłynęła w ostatnich godzinach – komentował gorączkowe napływanie większości wniosków tuż przed terminem zakończenia ich przyjmowania.

– Liderami pod względem liczby w tym roku są Mokotów, Wawer i Wola. Najmłodszy wnioskodawca ma 5 lat, najstarszy –  86. Największe zainteresowanie budżet wzbudził w grupie osób w wieku od 26 do 35 lat. Sporym zainteresowaniem cieszył się jednak również w najstarszej grupie wiekowej. Główne pola zainteresowań to przestrzeń publiczna, edukacja, komunikacja – wyliczał najciekawsze elementy na bieżąco prezentowanych statystyk Jarosław Jóźwiak.

Jak doświadczenia z poprzedniej edycji wpłynęły na kształt tegorocznej? Wiceprezydent przypomniał, że część dzielnic zdecydowała się na wprowadzenie limitów maksymalnej wielkości inwestycji by zapobiec sytuacji, w której jeden projekt zgarnia całość środków. Bronił również wniosków dotyczących zadań, które zdaniem dziennikarzy powinny być samodzielnie realizowane przez samorząd, takie jak inwestycje w infrastrukturę edukacyjną.

Aleksandra Żurawska, koordynująca budżet partycypacyjny na Ochocie, odnotowała wzrost znaczenia projektów integracji społecznej w dzielnicy, takich jak pomysły na potańcówki w Parku Szczęśliwickim. Na Ursynowie z kolei sporo emocji wzbudził pomysł niezewidencjonowanego zakupu broni przez dzielnicę dla cywili. Jego szanse na przetrwanie drugiego etapu procesu nie są jednak duże.

Kolejne kroki

Justyna Piwko z Centrum Komunikacji Społecznej wyjaśniała:  Teraz czas na kontakty z wnioskodawcami, dające im możliwość poprawienia swoich projektów. Dyskusje trwać będą do 22 marca  tłumaczyła.
Następnie, jeśli w danej dzielnicy projektów będzie więcej niż 50, czeka nas preselekcja, w trakcie której wnioskodawcy będą mogli połączyć swoje projekty, przekonywać siebie nawzajem do swoich pomysłów i głosować nad tym, które z nich zostaną zaproponowane warszawiakom.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat budżetu partycypacyjnego Tramwaje Warszawskie przygotowały niespodziankę. Przez weekend ulicami miasta jeździ specjalny skład informacyjny, w którym można dowiedzieć więcej na temat jego aktualnej edycji. Warto wypatrywać go na torach!

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Ponad 2 tys. projektów. Sukces?

Budżet partycypacyjny - nowe rozdanie

Budżet partycypacyjny. Gdzie najwięcej pieniędzy?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...