Metro. Nie ma powodów do radości

Paweł Krulikowski    2015-03-02 17:05:52

Ratusz poinformował o uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zakończeniu fazy odbiorów i triumfalnie zapowiedział otwarcie drugiej linii metra. Nadmierna euforia w tej sprawie jest jednak stanowczo niewskazana.

Uprzedzam fakty. Jestem przekonany, że za chwilę Warszawę czeka fala sztucznie wykreowanej radości, powszechnego zadowolenia i hurraoptymistycznych nastrojów. Dlaczego? Bo w swojej wielkiej łaskawości udało się ratuszowi uruchomić II linię metra. Bo wreszcie pojedziemy podziemnym pociągiem, na który tak długo czekaliśmy, który tak długo był zapowiadany i który skomunikuje wschód Warszawy z zachodem.

Artykuły w prasie, reportaże w telewizjach, nie tylko na skalę stołeczną. "Obtrąbi to" TVN, Polsat, telewizja publiczna. O metrze będzie głośno wszędzie, z pewnością w kategoriach wielkiego sukcesu. Skoku cywilizacyjnego. Zmiany stanu warszawskiej komunikacji i poprawy jakości życia mieszkańców stolicy.

Mnie się to wszystko w żaden sposób nie udzieli. Dlaczego? Ponieważ mam poczucie oszustwa i wielkiego szwindlu. Czekałem na to metro długo za długo. Wielokrotnie opowiadano mi, że już, że za chwilę, że na euro, potem na święta i już za jedyne 250 złotych za trzy miesiące pojeżdżę sobie bez ograniczeń, w jedną i w drugą stronę. Czuję się jakbym pożyczył swojemu dobremu znajomemu sto złotych, a on codziennie do mnie przychodził i mówił mi, że już jutro, już za chwilę mi tę "stówę" odda. Ba, dwa razy nawet pomachał mi banknotem przed oczami! W końcu, po trzech latach dostałem swoje pieniądze. Czy czuję euforię i radość, czy jednak żal, że dałem się przez te lata oszukiwać (nie miałem wyjścia)?

Piątego października 2007 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała „Nie bądźcie małej wiary, II linią metra pojedziemy na Euro 2012”. Oczywiście się nie udało. Dwa lata po mistrzostwach Europy, również w październiku pani prezydent zapewniała, że wybierzemy się metrem po świąteczne zakupy. Ba, zorganizowano nawet dzień otwarty, można było pooglądać sobie świeże stacje, powąchać nowości. Wydawałoby się, że faktycznie II linię mamy już na wyciągnięcie ręki. I znowu zawód.

Teraz, po upływie kolejnych miesięcy jesteśmy już o krok. Odebrano wszystkie stacje. Uzyskano wszystkie wymagane pozwolenia. Trwają ostatnie testy i ostatnie przejazdy. Już za chwilę wsiądziemy do wagonów. W moim przypadku – bez cienia satysfakcji. Raczej z poczuciem ulgi, że po całej paradzie obietnic i zapowiedzi w ogóle tym metrem jeszcze pojadę.

W całej tej kuriozalnej sytuacji brakuje mi odpowiedniego zachowania ze strony warszawskich urzędników. Brakuje mi zrozumienia zwykłych mieszkańców stolicy. Nie jestem w stanie pojąć, skąd bierze się ten tupet, który pozwoli im teraz z pompą otwierać II linię i powszechnie się tym chwalić. Skąd weźmie się ten uśmiech na ich twarzach, z którym będą nam otwarcie wmawiać, że przecież „tak miało być”, że „skok cywilizacyjny” i że tylko „cynicy i malkontenci” będą narzekać. Będziemy narzekać. Bo nie tak miało być. Bo sukcesem nie jest obiecać i zrobić wszystko trzy lata później niż się obiecało.

Dlatego właśnie nie wezmę udziału w powszechnej radości. Nie będę celebrował. Nie będę chwalił włodarzy miasta, że wreszcie się udało. I mam (złudną) nadzieję, że wszystkim gazetom i telewizyjnym stacjom też będzie głupio robić z tego wielkie święto. Święto, które w pierwotnych założeniach miało odbyć się już dawno temu. 

Źródło zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Maciej Gudowski "głosem" II linii metra

Inspiro znów nie działa

Jednośladem po Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...