Pomniki, metro i... Bemowo | Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-03-01 20:05:19

Miniony tydzień minął pod hasłem pomników. Jeden zniknął i nie wróci – mowa tu o odchodzących „do lamusa” tzw. Czterech Śpiących. Drugi – poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej – niebawem w stolicy powstanie. Niespodzianką ostatnich dni, choć jeszcze nie w pełni zrealizowaną, jest centralny odcinek II linii metra, który – zgodnie z zapowiedziami – zostanie otwarty w ciągu najbliższych dni. Nie zabrakło oczywiście również Bemowa, powoli stającego się tradycyjnym punktem naszych podsumowań. O czym jeszcze pisaliśmy i mówiliśmy? Zapraszamy na przegląd!

WTOREK:

Pomnik smoleński w okolicach Pl. Piłsudskiego

Tocząca się od kilku lat dyskusja w sprawie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej dobiega końca. We wtorek prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami rodzin ofiar. Jego efektem było przekazanie „pomnikowej inicjatywy” na ręce władz Warszawy. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. – Pomnik stanie na rogu ulic Trębackiej i Focha, 60 m od Krakowskiego Przedmieścia, 160 od Krzyża Papieskiego – ogłosiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Czytaj więcej...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Nieporozumienia miasta z Legią?

Relacje między Urzędem Miasta, a warszawską Legią nie należą do najlepszych. Przedstawiciele Legii podkreślają, że klub ma najwyższe stawki za użytkowanie stadionu w całej Ekstraklasie, a fundusze, które otrzymuje od miasta są niskie (0,003% budżetu Warszawy). W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli klubu z Komisją Sportu Rady Warszawy, którego celem miała być dyskusja nad polepszeniem współpracy. Udało się dojść do porozumienia? Czytaj więcej w tekście Adama Kielara...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Rada Warszawy. Stolica bez mostu, Praga bez „Śpiących”

Dawno posiedzenie Rady Warszawy nie wywoływało tak dużego zainteresowania. Szósta sesja przyniosła zarówno burzliwe dyskusje, jak i niespodziewane decyzje. Jednym z głównych punktów była debata na temat Mostu Łazienkowskiego. Debata, w której radni PiS nie szczędzili ostrych słów krytyki wobec rządzącej Platformy. – Robimy wszystko, by zminimalizować negatywne skutki pożaru – mówił Jacek Wojciechowicz. Po wystąpieniu wiceprezydenta i zapewnieniach, że projekt nowego mostu będzie gotowy do 31 marca, klub PiS ruszył z lawiną pytań m.in. o to, dlaczego most nie był chroniony i monitorowany.

Nie zabrakło parafrazy słynnych słów byłego ministra o tym, iż Warszawa „istnieje tylko teoretycznie” oraz zarzutów wobec ubezpieczenia mostu. – Skandalem jest fakt, że odszkodowanie wyniesie zaledwie 3 mln złotych. Kto zgodził się na taką umowę? – pytał radny Krajewski.

Niespodzianką posiedzenia była natomiast decyzja o usunięciu Pomnika Braterstwa Broni. Radni uchylili zapisy uchwały z 2011 roku przewidujące powrót monumentu na plac Wileński po zbudowaniu II nitki metra. Po wielu burzliwych debatach popularni „Czterej śpiący” odchodzą do lamusa. Czytaj więcej...

Czytaj również: Urzędnicy przedstawili pomysł na to, jak pomóc lokatorom i jednocześnie zasilić miejski budżet. 

Jest nowy wiceburmistrz | Bemowo

Na nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy Bemowo radni wybrali nowego wiceburmistrza, którym został Tomasz Mikołajczak. Do niedawna – rzecznik prasowy dzielnicy. Opozycja próbowała sprzeciwić się nowym postanowieniom – bezskutecznie.

– Prezydent Warszawy i jej pełnomocnicy uniemożliwiają nam prace – przekonywał burmistrz Zygrzak i tym właśnie tłumaczył powody poszerzenia bemowskiego zarządu. Nowy wiceburmistrz ma zająć się komunikacją z mieszkańcami i mediami. – Chciałbym dbać o dobre imię Bemowa – przekonywał na sesji. Na zadawane mu pytania, zwłaszcza ze strony radnych PiS, odpowiadał jednak niechętnie. Czytaj więcej...

"Konflikt na Bemowie trwa"  owe zdanie, powtarzane przez nas co tydzień nie traci na aktualności. Mieliśmy już zwolnienia urzędników, odkręcanie kamer przez burmistrza czy blokowanie haseł do strony internetowej dzielnicy W tym tygodniu doszło także "kneblowanie ust dziennikarzom", czyli zamknięcie radia Bemowo FM.

Czytaj więcej: Cyrk na Bemowie | WWS popiera władze Bemowa. Będzie nowa partia?

Prezydent nie złamała prawa ws. pełnomocników | Bemowo

Głos w sprawie Bemowa zabrała stołeczna prokuratura, która uznała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie popełniła przestępstwa wysyłając do dzielnicy swoich pełnomocników, co zarzucał wcześniej Krzysztof Zygrzak. – Ustalono, że żaden przepis nie zobowiązuje prezydent Warszawy do udzielenia takich pełnomocnictw członkom zarządu jakiejkolwiek dzielnicy – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Przemysław Nowak.

Rzecznik poinformował także, iż pełnomocnictwa mają charakter uznaniowy i „są przejawem zaufania” prezydent. Burmistrz Bemowa nie zgadza się z wyrokiem, przekonuje, że ma on charakter polityczny i zapowiada, że wkrótce wystąpi z zażaleniem do sądu. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Metro2! Wszystkie stacje odebrane

Miało być na Święta Bożego Narodzenia, ostatecznie jest na Wielkanoc. Pożar Mostu Łazienkowskiego znacznie przyspieszył pracę przy centralnym odcinku II linii metra. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego odebrał wszystkie stacje, a zatem nową linią pojedziemy już niebawem – najprawdopodobniej w pierwszej połowie marca. Dokładnego terminu nie zapowiedziano, choć wiceprezydent Jarosław Jóźwiak mówił o 10 marca. Na razie przeprowadzane są jazdy testowe, które potrwają najprawdopodobniej około dwóch tygodni. Metro musi przejechać bez awarii 5 tys. kilometrów.

Zabytkowy tramwaj na stołecznych torach | Budżet partycypacyjny

Na dość nietypową konferencję, do zabytkowego tramwaju, zaprosiły stołecznych dziennikarzy władze Warszawy. Jej głównym celem było podsumowanie pierwszego etapu II edycji budżetu partycypacyjnego. Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak przytoczył garść danych mających udowadniać, kolejna odsłona całego przedsięwzięcia to duży sukces miasta, koordynatorów BP oraz mieszkańców.

Ogółem złożono 2326 wniosków. Najwięcej na Mokotowie, na Woli i w Wawrze. Główne pola zainteresowań to przestrzeń publiczna, edukacja, komunikacja. Nie zabrakło również projektów, których celem jest wzmocnienie więzi lokalnej, np. poprzez wspólne „potańcówki”. Więcej szczegółów o nietuzinkowych pomysłach i nie tylko znajdziecie w artykule Bartłomieja Kozka!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Kandydat PiS podpisuje kontrakt z Polakami

Andrzej Duda w Warszawie, Bronisław Komorowski w Białymstoku, Janusz Palikot w Londynie, a Magdalena Ogórek w Łodzi. To była ciekawa i intensywna wyborcza sobota. Kampania prezydencka wyraźnie nabiera rozpędu. Kandydat PiS zorganizował drugą już konwencję, tym razem w warszawskiej hali EXPO.

Polityk podpisał umowę społeczną, opartą na czterech filarach: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog. Kontrakt ma zobowiązywać kandydata do realizacji swoich obietnic po wyborach. To ważne, gdyż owych obietnic w długim przemówieniu nie brakowało. Andrzej Duda zobowiązał się m.in. do przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 lat, stworzenia programu, który ułatwi młodym rodzinom nabycie własnego mieszkania, ale też do poniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz wsparcia młodych przedsiębiorców i pracowników – tak, aby nie wyjeżdżali za granicę, ale mogli prowadzić swój biznes i utrzymywać się w kraju. – 500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych – zapowiedział. Jako prezydent chciałby powołać Radę Przedsiębiorczości, a także Narodową Radę Rozwoju – ciało doradcze, w którym znaleźliby się eksperci i profesorowie – jak zapowiedział – o różnych poglądach politycznych.

Wydarzenie zostało ocenione przez większość jako spójnie, przygotowane na wzór amerykańskich konwencji i bardzo profesjonalnie. Konwencja Bronisława Komorowskiego już za tydzień – 7 marca – i nie da się ukryć, że poprzeczka została postawiona bardzo wysoko.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NIEDZIELA:

Czwarta rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej.

Ulica Nabielaka, przy której mieszkała Jolanta Brzeska stała się dziś ulicą jej imienia. Tragiczną śmierć w Lesie Kabackim upamiętniły w niedzielę m.in. środowiska lokatorskie oraz działacze partii Zieloni. Przypominamy tekst Wiktora Raczkowskiego: Pamiętajmy o Jolancie Brzeskiej

IV sezon Veturilo

Wiosna! Po kilkutygodniowej przerwie na ulice Warszawy wróciły rowery miejskie. W niedzielę do dyspozycji mieszkańców oddano 196 stacji i około 3 tys. rowerów.

Fani dwóch kółek muszą dokładnie zapoznać się z nową rowerową mapą stolicy, bowiem wiele stacji Veturilo zostało przeniesionych i umiejscowionych wzdłuż centralnego odcinka II linii metra. 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – relacja na www.politykawarszawska.pl już w poniedziałek!

O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu?

KORONA WARSZAWY. Brawurowe zdobywanie szczytów. 

Władza: Obywatelu, przychodź na sesje...

Partnerstwo publiczno-prywatne w Warszawie

Zdjęcia: 1. Wikimmedia Commons, Cezary Piwowarski. 2. Wikimmedia Commons Ireneusz S.Wierzejski, 3. facebook.com/Prawda-o-Bemowie, 4. facebook.com/andrzejduda

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...