Koniec Twojego Ruchu. „Zawiedliśmy się”

Jan Kunert    2015-03-05 14:48:03

Warszawskie i mazowieckie struktury Twojego Ruchu przestają istnieć. Ponad trzydziestu działaczy, w tym przewodniczący zarządu województwa Jerzy Budzyn, szefowa stołecznego okręgu Aleksandra Popławska, jej zastępca, były śródmiejski radny Grzegorz Walkiewicz oraz Marcin Rzońca, członek stołecznego zarządu partii, złożyło swoje legitymacje partyjne i podpisało się pod wspólnym oświadczeniem, w którym wyrażają swój zawód i rozczarowanie.

„Przez ostatnie pięć lat wspólnie budowaliśmy Ruch Palikota (potem Twój Ruch), wierząc w program nowoczesnej, otwartej i tolerancyjnej Polski. Wspólnie budowaliśmy struktury, proponowaliśmy dobre w naszej ocenie rozwiązania dla Warszawy i Mazowsza, a także innych regionów” – można przeczytać w oświadczeniu. Dalej, byli już działacze Twojego Ruchu piszą o tym, że chcieli tworzyć partię transparentną, dobrze zarządzaną i przejrzystą finansowo. „Trudno podjąć decyzję o opuszczeniu kolegów i przyjaciół, znajomych, którzy nadal mają nadzieję na zmiany. My tej nadziei już nie mamy”. Na końcu dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność ugrupowania.

Narastające problemy

Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że problemy w Twoim Ruchu zaczęły się już po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a po samorządowych jedynie się pogłębiały. Wtedy to poszczególni członkowie zaczęli odchodzić z partii zarzucając jej m.in. brak transparentności i niespójność programową. 

Rozenek rezygnuje

O tym, że w partii źle się dzieje, zrobiło się głośno w środę, kiedy na Twitterze Andrzej Rozenek ogłosił, że rezygnuje z funkcji rzecznika, członka zarządu oraz odchodzi ze sztabu wyborczego. Wyjaśniał, że główną przyczyną były „niewyjaśnione nieprawidłowości finansowe.” Według posła, zaległości wobec ZUSu wynoszą ponad 170 tys. zł., a konto klubu jest zablokowane egzekucją należności.

– O nieprawidłowościach dowiedzieliśmy się z mediów – mówi „Polityce Warszawskiej” Grzegorz Walkiewicz. Mówi, że działacze byli uspokajani i zapewniani, że wszystko jest w porządku. Zarzuca manipulację. – Na wczorajszym klubie przedstawiono nam zaświadczenia, że partia nie zalega z żadnymi płatnościami, a tymczasem chodzi o nieprawidłowości finansowe w klubie – tłumaczy Walkiewicz. 

Próbowaliśmy zweryfikować informacje o nieprawidłowościach bezpośrednio w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. – Dane wszystkich naszych klientów podlegają ochronie. Nie udzielamy więc żadnych informacji i nie komentujemy doniesień medialnych w tej sprawie – odpisał nam Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Partia wrażliwa społecznie?

Rozczarowania sytuacją nie kryje Aleksandra Popławska, która również zrezygnowała z członkostwa w partii. – Byłam w niej od początku. Poświęciłam bardzo dużo czasu i energii. Jest w niej mnóstwo ludzi, których lubię i cenię – mówi „Polityce Warszawskiej”. Skąd decyzja o rozstaniu? Była już szefowa stołecznego okręgu TR wymienia dwie sprawy: finanse i sposób zarządzania partią. – Nie może tak być, że partia wrażliwa społecznie nie wypłaca swoich pracownikom wynagrodzeń na czas i spóźnia się z opłacaniem świadczeń – tłumaczy. Dodaje, że życzy Januszowi Palikotowi jak najlepiej ale musiała z partii odejść. – Jest już tak źle, że nie wiem jak mam to ludziom w terenie tłumaczyć – mówi Popławska.

Czara goryczy

– Po deklaracji Andrzeja Rozenka przychodzi dużo rozczarowanych działaczy, którzy składają legitymacje – mówi Marcin Rzońca, zasiadający do niedawna we władzach warszawskich struktur partii. – Te sprawy finansowe, to dopełnienie czary goryczy – nie kryje rozczarowania.

Jego zdanie podziela były śródmiejski radny Grzegorz Walkiewicz. – Formuła funkcjonowania w takim kształcie już się wyczerpała – mówi „Polityce Warszawskiej”. Swojemu byłemu już ugrupowaniu zarzuca m.in. brak elementarnej uczciwości. – Cała ta sprawa podważa zaufanie wyborców do partii. Nie chcemy już jej firmować swoimi nazwiskami – dodaje Walkiewicz.

– Dopóki ja żyję, nie będzie końca Twojego Ruchu – zapewniał w środę na antenie TVN24 Janusz Palikot.

 

Zdj. Twój Ruch Warszawa

ZOBACZ TAKŻE:

Twój Ruch składa projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Formuła 4 na 4. Twój Ruch rozpoczyna kampanię samorządową

Twój Ruch chce likwidacji Straży Miejskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...