Mamy metro2! Podsumowanie tygodnia i polityczny maraton prezydencki

Karolina Wiśniewska    2015-03-08 19:03:55

Restart kampanii Bronisława Komorowskiego i londyńska wizyta Andrzeja Dudy. Za nami gorący wyborczy weekend zarówno tu – w Warszawie, jak i w Wielkiej Brytanii kandydaci na stanowisko Prezydenta RP walczyli o głosy wyborców. Za nami jednak cały ciekawy polityczny tydzień: rozpad warszawskiego Twojego Ruchu czy nietypowe pomysły burmistrza Ochoty i oczywiście wydarzenie, na które warszawiacy z niecierpliwością czekali od kilku lat – otwarcie centralnego odcinka II linii metra. Zapraszamy na podsumowanie!

PONIEDZIAŁEK:

Bielany mają swoje radio | Bielany

Radio KiS, czyli Kultura i Sztuka działa w istocie od trzech lat. Wcześniej nadawało z Pragi, następnie z Bródna. Teraz przeniosło się do Urzędu Dzielnicy Bielany. Utrzymywane jest ze środków wyznaczonych w ramach I edycji budżetu partycypacyjnego. Przypomnijmy, że projekt „Radio internetowe na Bielanach” otrzymał 396 głosów i zwyciężył czerwcowe głosowanie. Radio KiS to mieszanka chilloutowej muzyki – jazzu, soulu, muzyki instrumentalnej – granej przez całą dobę. Nie brakuje również wielu audycji mówionych. Do najbardziej znanych zaliczyć można: Kulturalnie Dobry Wieczór, FolkŁowcy, Kwadrans z Kulturą czy Co Powie Tata? – ich szczegółowy opis znajdziemy na stronie radia. Obowiązkowym elementem programu są bielańskie serwisy informacyjne, nadawane kwadrans przed i kwadrans po każdej pełnej godzinie. Twórcy nie zamierzają poprzestać tylko na krótkich dzielnicowych serwisach. – Myślimy o cyklicznych spotkaniach mieszkańców z władzami Bielan w programie publicystycznym, w którym każdy będzie mógł zadać pytanie na żywo – mówi założyciel Andrzej Kopczyński w rozmowie z portalem tubielany.pl.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Rowery będą mieć konkurencję – samochodowe Veturilo

Po sukcesie wypożyczalni rowerów miejskich, władze Warszawy mają nowy komunikacyjny pomysł – samochodowe Veturilo. Jak informuje „Gazeta Stołeczna”, być może już w przyszłym roku warszawiacy dostaną do dyspozycji pierwszych 500 aut. Ratusz chce, aby mieszkańcy (zwłaszcza ci ze Śródmieścia) przesiedli się z własnych samochodów do małych miejskich aut i tym samym przyczynili się do zmniejszenia korków w centrum miasta.

ZTM wkrótce ma ogłosić przetarg dla firm, które chciałyby zrealizować pomysł władz. Samochody mają emitować małą ilość spalin, będą mogły poruszać się po buspasach i za darmo parkować w płatnej strefie.

CZYTAJ DWUGŁOS W SPRAWIE „SAMOCHODOWEGO VETURILO”: radna Aleksandra Sheybal-Rostek (PO) vs radny ze Śródmieścia Jan Śpiewak (MJN).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Toaletowa interwencja wiceburmistrza | Ochota

Wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki przedstawił sposób na rozwiązanie problemu braku publicznych toalet w dzielnicy. Proponuje, by toalety udostępniane były za darmo przez organizacje pozarządowe, które wynajmują dzielnicowe lokale na preferencyjnych stawkach oraz lokalne kawiarnie czy restauracje. Burmistrz chce stworzyć mapę takich miejsc, aby potrzebujący skorzystać z toalety nie mieli problemów z ich szybkim znalezieniem.

Na Ochocie jest tylko 9 publicznych szaletów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości liczba ta zwiększyła się. Pomysł wiceburmistrza nie wszystkim może się spodobać. Rzecznik Ochoty przekonuje jednak, że dzielnica nie będzie nikogo zmuszać do nowej inicjatywy. Czytaj więcej...

Sinfonia Varsovia w 2020 roku | Praga Północ

W środę, na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że pracę ws. budowy Europejskiego Centrum Muzyki nabierają tempa. Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia, będąca jednym z podstawowych elementów rewitalizacji warszawskiej Pragi ma powstać do 2020 roku.

Projektanci planują stworzyć jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie, z salą koncertową na 1800 osób. Cała inwestycja pochłonie około 279,7 mln zł. Czytaj więcej...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Rozsypany stołeczny Twój Ruch

Najważniejsi działacze Twojego Ruchu w Warszawie i na Mazowszu zdecydowali się na ruch ostateczny i odeszli z partii. Polityka Warszawska dotarła do listu podpisanego przez 30 członków, którzy złożyli swoje rezygnacje. Wśród nich m.in. przewodniczący zarządu województwa Jerzy Budzyn, szefowa stołecznego okręgu Aleksandra Popławska, jej zastępca i były śródmiejski radny Grzegorz Walkiewicz oraz były radny Warszawy Marcin Rzońca.

Kłopoty partii Janusza Palikota rozpoczęły się zaraz po majowych wyborach do PE i od tego czasu nawarstwiały się. Czarę goryczy przelały informację o nieprawidłowościach finansowych oraz odejście Andrzeja Rozenka.

Działacze podkreślali nieprawidłowe zarządzanie partią. – Nie może tak być, że partia wrażliwa społecznie nie wypłaca swoich pracownikom wynagrodzeń na czas i spóźnia się z opłacaniem świadczeń – mówiła była szefowa stołecznych struktur Aleksandra Popławska. Czytaj więcej...

Czytaj wiersze w metrze!

Zastanawialiście się, skąd wiersze na szybach warszawskiego metra? To piąta już edycja programu pod hasłem „Wiersze w metrze”, która po czterech latach przerwy wraca do podziemnej komunikacji. Pomysł nie jest innowacją. Podobne inicjatywy znaleźć można m.in. w Paryżu czy Nowym Jorku, a ich pierwowzorem jest projekt: „Poems on the Underground”, który realizowano w Londynie już od 1968 roku.

O tym, jakie wiersze możemy obecnie obserwować w stołecznym zadecydowały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej i kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności. Są to utwory zarówno polskich, jak i europejskich artystów. Będą one towarzyszyć mieszkańcom przez najbliższe 3 tygodnie i nie tylko w samym metrze. Część z nich będzie również drukowana na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury. Więcej informacji na www.wierszewmetrze.eu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

KNP przeciw utrudnieniom dla kierowców

W piątek, w godzinach tzw. szczytu komunikacyjnego przy stacji Metra Świętokrzyska sprzeciw wobec komunikacyjnym utrudnieniom wyraziła grupa warszawskich kierowców. Pikietę zorganizował oddział stołeczny Kongresu Nowej Prawicy, z jego prezesem Leszkiem Samborskim na czele. Przekonywano, że kierowcy stają się w Polsce obywatelami drugiej kategorii. – STOP dyskryminacji kierowców względem rowerzystów czy autobusów, STOP zakazowi wjazdu do centrum miasta dla starych samochodów – mówili.

Wśród innych najważniejszych postulatów pikietujących znalazło się m.in. likwidacja buspasów i fotoradarów czy też audyt w sprawie opóźnienia II linii metra.  

---------------------------------------------------------------------------------------------

SOBOTA:

Andrzej Duda w Londynie

Intensywną kampanię prowadził w sobotę także Andrzej Duda, z tymże nie w Warszawie, a w Londynie. Kandydat PiS spotkał się z polskimi rodzinami i kombatantami. Przekonywał, że jako prezydent zrobi wszystko, aby skłonić emigrantów do powrotu do Polski. Zadeklarował m.in. wsparcie dla młodych przedsiębiorców oraz ich inicjatyw, a także zmniejszenie opresyjności państwa. – Kraj trzeba odbudować – podkreślał wielokrotnie.

W ślad za kandydatem PiS na prezydenta wysłaliśmy redaktora Pawła Krulikowskiego. Czytaj jego szczegółową relację...

Zgoda i bezpieczeństwo – start kampanii Bronisława Komorowskiego

Zaczęło się. Bronisław Komorowski wystartował ze swoją prezydencką kampanią. W sobotę, w Hali EXPO zaprezentował hasło wyborcze i priorytety, które planuje zrealizować w kolejnej kadencji. Pomoc młodym w dostępie do nowoczesnej edukacji i zdobycia dobrej pracy w Polsce, a nie za granicą, wsparcie dla rolników, rozwój silnej armii i szczególna dbałość o stabilność państwa w niespokojnych czasach – to tylko kilka haseł spiętych klamrą wyborczego hasła: „Wybierz zgodę i bezpieczeństwo”.

Poparcie dla prezydenta podczas konwencji okazało liczne grono sportowców, ludzi kultury, samorządowców i najważniejszych polityków Platformy, w tym premier Ewy Kopacz, która w krótkim wystąpieniu nie pozostawiła „suchej nitki” na Andrzeju Dudzie i Jarosławie Kaczyńskim. Oczekiwania wobec konwencji były ogromne. Efekt? Poprawny i z niemałą liczbą kolejnych wyborczych wpadek. Czytaj więcej...  

-----------------------------------------------------------------------------------------------

NIEDZIELA:

Wielkie otwarcie, metro2

Jest! Po latach oczekiwania i co najmniej czterech „pewnych” terminach zapowiadanego otwarcia udostępniono centralny odcinek II linii metra. W ubiegłym tygodniu odebrano pozwolenia na wszystkie stacje, a w tym pociągi przejechały bez awarii wymagane 5 tys. kilometrów. Realizacja inwestycji tym samym dobiegła końca.

6 km trasy i 7 stacji – z Ronda Daszyńskiego na Woli do Dworca Wileńskiego na Pradze Północ. Mieszkańcy przejadą ten odcinek w czasie około 13 minut.

Konkretna godzina otwarcia utrzymywana była w tajemnicy do samego końca. Dopiero w niedzielę rano, Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na Twitterze, że metro ruszy o 9.30. Niby zwyczajnie i bez wielkiej „fety”, z drugiej strony – było to najważniejsze wydarzenie dnia (a nawet tygodnia), relacjonowane przez wszystkie media. Ponadto w niedzielę przejazd otwartym odcinkiem II linii był bezpłatny. Czytaj więcej...

Metro ruszyło dokładnie o 9.40. – Jutro mieszkańcy mogą nastawić budziki kilka minut później, przejazd z Woli na Pragę potrwa tylko 13 minut – oświadczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz na krótkiej konferencji przed pierwszym przejazdem. – Metro zmieni nasze miasto, zwłaszcza te dzielnice, przez które przebiega – dodała i podziękowała warszawiakom za cierpliwość i wytrwałość, jaką okazali w oczekiwaniu na długo zapowiadaną inwestycję. 

Nie obyło się jednak bez problemów i już pierwszego dnia doszło do kilku awarii. Więcej o metrze w najbliższych dniach. Bądźcie czujni! 

O czym jeszcze mówiliśmy w tym tygodniu?

Poznaj miasto dzięki aplikacji

12 tys. zł. za nieusunięte plakaty wyborcze

Zostaw PIT w Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...