Bitwa nie tylko o Anglię. Andrzej Duda w Londynie

Paweł Krulikowski    2015-03-08 08:26:08

Spotkanie z rodzinami w polskiej szkole, obiad w polskiej restauracji, a na zakończenie rozmowa z kombatantami w POSK. Plan londyńskiej wizyty kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy był niezwykle napięty, a w jego realizacji nie pomagały londyńskie korki.

6:00 rano, wylot z lotniska im. Fryderyka Chopina, rejsowym samolotem tanich linii lotniczych Wizzair. Dla niektórych komentatorów – pierwszy zgrzyt. Dlaczego kandydat PiS nie wspiera polskiego LOT-u i wybrał węgierskiego przewoźnika? Przywitanie z Londynem również przyniosło „małą niespodziankę”. Na lotnisku Londyn Luton, na którym wylądował Andrzej Duda, kamery i mikrofony ściągnęły uwagę uzbrojonych po zęby ochroniarzy, powtarzających uparcie „no cameras here!”. Rozpoczął się intensywny dzień wizyty w największym brytyjskim mieście. Wizyty, której celem, jak powiedział „Polityce Warszawskiej” kandydat na prezydenta, było wysłuchać Polaków, którzy wyemigrowali i dowiedzieć się, co ich do tego skłoniło.

Rodziny mówią, Duda słucha

Pierwszym punktem programu była wizyta w Queens Park Community School, gdzie prowadzone są zajęcia Polskiej Szkoły Sobotniej, im. Marii Konopnickiej. W weekendy dzieci uczą się tutaj języka polskiego. Na spotkanie z kandydatem PiS zostali zaproszeni ich rodzice. Andrzej Duda usłyszał od nich szereg mało optymistycznych informacji. Mówili bowiem, państwo polskie nie wspiera przedsiębiorczości, krytykowali ZUS i jego opresywne działanie. Emigranci narzekali także na brak perspektyw, a także skostniałość i upadek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Kandydat PiS-u powstrzymywał się od komentarzy, z uwagą słuchając i rozmawiając z wybranymi rodzinami.

Tu pojawił się jednak kolejny "zgrzyt". Rozmawiać z Andrzejem Dudą mogły tylko wybrane rodziny i nie było ich wiele. Część rodziców, których spotkaliśmy w Queens Park Community School narzekała, że nie pozwolono im zabrać głosu. Inni zwracali uwagę natomiast, że wizyta kandydata w czasie trwania zajęć jest nieadekwatna, bo odciąga dzieci od nauki. Sami uczniowie – jak nietrudno przypuszczać – byli jednak innego zdania.

Andrzej Duda porozmawiał także na zamkniętym spotkaniu z nauczycielami z polskiej szkoły, a następnie na konferencji prasowej odpowiadał na pytania mediów. Odniósł się do uwag, zgłoszonych przez polskich emigrantów i zapowiedział, że jako prezydent stworzy szansę młodemu pokoleniu. – Sytuacja jest groźna dla kraju, to nie są górnolotne słowa – komentował liczbę wyjeżdżających za granicę na stałe Polaków Duda. Tłumaczył również, że Londyn jako miejsce swojej wizyty wybrał symbolicznie, gdyż to właśnie Wielka Brytania jest najczęstszym celem zarobkowej emigracji. Na pytanie „Polityki Warszawskiej”, jakie doraźne rozwiązania mogłyby pomóc polskim przedsiębiorcom, Duda stanowczo zapowiedział zmniejszenie opresywności państwa. – Trzeba wprowadzić zmiany w egzekwowaniu przymusów fiskalnych tak, by sprzyjać przedsiębiorcom – podkreślił kandydat PiS. W dalszej części konferencji Duda odniósł się również do proponowanej przez Bronisława Komorowskiego w jego haśle wyborczym „zgody”. – Pan prezydent o zgodzie tylko mówi, a wcale jej nie kreuje – podsumował Duda.

Schabowy w „Gryfie”

Kolejnym w rozkładzie było spotkanie z młodymi polskimi emigrantami w restauracji „Gryf”. Tam, przy tradycyjnym rosole i schabowym Andrzej Duda kontynuował dyskusję o przyczynach podejmowania pracy za granicą przez Polaków. Ponownie usłyszał hasła o braku perspektyw i możliwości rozwoju nad Wisłą. – Kraj trzeba odbudować – zgodził się Duda ubolewając, że Polacy pracują na dobrobyt Wielkiej Brytanii. Kandydat PiS narzekał również na brak wsparcia dla emigrantów ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„To dla mnie zaszczyt”

Przed wylotem do Polski kandydat PiS znalazł jeszcze czas, aby spotkać się z kombatantami i zasłużonymi działaczami emigracyjnymi w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w dzielnicy Hammersmith. Ponownie został ciepło przyjęty, a na sali tym razem pojawili się również przypadkowi odwiedzający POSK, którzy nic nie wiedzieli o spotkaniu. Andrzej Duda wykorzystał okazję, aby po raz kolejny zaatakować Bronisława Komorowskiego. – Ja czczę tylko Żołnierzy Wyklętych, a nie ofiary Żołnierzy Wyklętych – odnosił się do niedawnej, jak określili politycy PiS, "wpadki" prezydenta Komorowskiego. Zapowiedział również, że gdyby wygrał, to zadba o to, by Polska prowadziła suwerenną politykę zagraniczną.

Zbyt wiele na raz

Całość wizyty sprawiła wrażenie zabieganej. Andrzej Duda chciał poświęcić wszystkim dużo czasu, wysłuchać i porozmawiać, ale zaplanowany na jeden dzień pobyt w Londynie na to nie pozwolił. Z zewnątrz można było więc odnieść wrażenie, że zarówno sam kandydat, jak i uczestnicy spotkań nie byli całkowicie zadowoleni. Jeżeli chodzi o kampanię, warto zwrócić uwagę na podkreślenie wolnorynkowych zmian, jakie chciałby inicjować Andrzej Duda w roli prezydenta (ZUS, ułatwienia dla przedsiębiorców). To oczywisty uśmiech w stronę emigrantów, gdyż to właśnie oni jako powód swojego wyjazdu z Polski podają często problemy z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Warto również zauważyć, że kandydat PiS świadomie zrezygnował z dużego wiecu, na którym mógłby stanąć oko w oko naprzeciwko dużej grupy polskich wyborców z City. Niewątpliwie kameralne spotkania niezbyt dobrze będą wyglądać w obiektywie kamery, zwłaszcza w zestawieniu z ogromną konwencją Bronisława Komorowskiego.

Podsumowując, Andrzejowi Dudzie nie uda się w Londynie zmienić dynamiki kampanii. Nie uda się też wrzucić nowych wątków. Niewątpliwie za to, uda się pokazać, że jako kandydat potrafi nie tylko mówić, ale również słuchać.

Źródło: Korespondencja własna z Londynu

ZOBACZ TAKŻE:

Konwencja Andrzeja Dudy. Nie będzie prezydenckiego walkowera

@Andrzej Duda – kandydat Twittera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...